FOTO: Fredrik Stenfelt

Viktiga beskedet – ”Barre” stannar: ”LIF är min klubb”

LIF Lindesberg höll sig mirakulöst kvar i Allsvenskan utan att behöva kvala. Nu bygger brandgult för att resa sig mot toppen och klubben har lyckats säkra upp Bashkim Gashi, som skriver på ett flerårsavtal.

– Det känns bra. Ny säsong och lite nya möjligheter, säger ”Barre” själv till LindeNytt.

– Mitt mål och min dröm är fortfarande att driva upp laget till Elitserien. Jag vill vara med det år som det händer. Jag är fortfarande ung, eller jag själv tycker det i alla fall haha, så jag hoppas det blir verklighet.

Under måndagen presenterade LIF Lindesberg sin kontraktsförlängning med Bashkim Gashi. Lindesbergssonen, fostrad i brandgult, var en av flera spelare som satt på ett utgående avtal. Det nya kontraktet sträcker sig över två säsonger och håller ”Barre” kvar i LIF till i alla fall 2020.

– Vi bygger lag med siktet inställt betydligt högre än den gångna säsongen. Och i detta bygge är Bashkim en viktig byggsten, kommenterar LIF:s tillträdande klubbchef Ricky Nordahl för den egna hemsidan.

Bashkim Gashi har under många år varit en del av LIF:s A-trupp. Det riktiga genombrottet kom säsongen 2015-16, när han ersatte just Ricky Nordahl som startspelare på vänstersex. Kantspringaren är känd för sitt hårda slit i båda riktningarna och brinner för att representera sin moderklubb.

– Jag trivs i LIF Lindesberg. Det är min klubb. Just nu har jag svårt att se mig spela någon annanstans, berättar ”Barre”.

Vill se LIF behålla fler nyckelspelare

Tre veckor har snart hunnit passera sedan LIF Lindesberg avslutade sin säsong på dramatiskt vis. Laget räddade som bekant sin Allsvenska status i slutomgången, genom seger över RP Linköping samtidigt som övriga resultat gick rätt. Nedflyttning till division 1 undveks alltså, men spelargruppen har en strulig tid bakom sig. Bashkim ser tillbaka på vad som gick snett.

– Svårt att säga. Vi hade tränarbyten och skador och inte precis den grund som vi ville ha, inga klara direktiv från klubben. Det var rörigt fram och tillbaka, menar han och fortsätter;

– Men jag tycker att vi knöt ihop säcken bra till slut och höll oss kvar. Det var ett jobbigt år för LIF, men sånt lär man sig av.

Direkt efter vinsten över RP tackades både målvakten Sébastien Ehnevid och högersexan Oskar Erixon av. De båda veteranerna har valt att sluta och samtidigt har LIF sedan tidigare gjort klart med ett par nyförvärv. Framtidens vindar blåser genom A-herrarna, som bygger ungt och nytt. Förhoppningen är att åter blanda sig i den Allsvenska toppstriden och det är något ”Barre” tror på.

– Ja, det tror jag verkligen. Kan vi hålla kvar några av killarna nu med Jesper Nilsson, Jesper Jakobsson, Albin och Fatlum som har ett år till på kontraktet. Sen fylla på med nya spelare också så tror jag att det blir riktigt bra.

Publicerad 9 april 2018 klockan 16:15


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på ...
4 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2026-03-30 06:29