LIF Lindesberg höll sig mirakulöst kvar i Allsvenskan utan att behöva kvala. Nu bygger brandgult för att resa sig mot toppen och klubben har lyckats säkra upp Bashkim Gashi, som skriver på ett flerårsavtal.
– Det känns bra. Ny säsong och lite nya möjligheter, säger ”Barre” själv till LindeNytt.
– Mitt mål och min dröm är fortfarande att driva upp laget till Elitserien. Jag vill vara med det år som det händer. Jag är fortfarande ung, eller jag själv tycker det i alla fall haha, så jag hoppas det blir verklighet.
Under måndagen presenterade LIF Lindesberg sin kontraktsförlängning med Bashkim Gashi. Lindesbergssonen, fostrad i brandgult, var en av flera spelare som satt på ett utgående avtal. Det nya kontraktet sträcker sig över två säsonger och håller ”Barre” kvar i LIF till i alla fall 2020.
– Vi bygger lag med siktet inställt betydligt högre än den gångna säsongen. Och i detta bygge är Bashkim en viktig byggsten, kommenterar LIF:s tillträdande klubbchef Ricky Nordahl för den egna hemsidan.
Bashkim Gashi har under många år varit en del av LIF:s A-trupp. Det riktiga genombrottet kom säsongen 2015-16, när han ersatte just Ricky Nordahl som startspelare på vänstersex. Kantspringaren är känd för sitt hårda slit i båda riktningarna och brinner för att representera sin moderklubb.
– Jag trivs i LIF Lindesberg. Det är min klubb. Just nu har jag svårt att se mig spela någon annanstans, berättar ”Barre”.
Vill se LIF behålla fler nyckelspelare
Tre veckor har snart hunnit passera sedan LIF Lindesberg avslutade sin säsong på dramatiskt vis. Laget räddade som bekant sin Allsvenska status i slutomgången, genom seger över RP Linköping samtidigt som övriga resultat gick rätt. Nedflyttning till division 1 undveks alltså, men spelargruppen har en strulig tid bakom sig. Bashkim ser tillbaka på vad som gick snett.
– Svårt att säga. Vi hade tränarbyten och skador och inte precis den grund som vi ville ha, inga klara direktiv från klubben. Det var rörigt fram och tillbaka, menar han och fortsätter;
– Men jag tycker att vi knöt ihop säcken bra till slut och höll oss kvar. Det var ett jobbigt år för LIF, men sånt lär man sig av.
Direkt efter vinsten över RP tackades både målvakten Sébastien Ehnevid och högersexan Oskar Erixon av. De båda veteranerna har valt att sluta och samtidigt har LIF sedan tidigare gjort klart med ett par nyförvärv. Framtidens vindar blåser genom A-herrarna, som bygger ungt och nytt. Förhoppningen är att åter blanda sig i den Allsvenska toppstriden och det är något ”Barre” tror på.
– Ja, det tror jag verkligen. Kan vi hålla kvar några av killarna nu med Jesper Nilsson, Jesper Jakobsson, Albin och Fatlum som har ett år till på kontraktet. Sen fylla på med nya spelare också så tror jag att det blir riktigt bra.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.