LIF Lindesberg höll sig mirakulöst kvar i Allsvenskan utan att behöva kvala. Nu bygger brandgult för att resa sig mot toppen och klubben har lyckats säkra upp Bashkim Gashi, som skriver på ett flerårsavtal.
– Det känns bra. Ny säsong och lite nya möjligheter, säger ”Barre” själv till LindeNytt.
– Mitt mål och min dröm är fortfarande att driva upp laget till Elitserien. Jag vill vara med det år som det händer. Jag är fortfarande ung, eller jag själv tycker det i alla fall haha, så jag hoppas det blir verklighet.
Under måndagen presenterade LIF Lindesberg sin kontraktsförlängning med Bashkim Gashi. Lindesbergssonen, fostrad i brandgult, var en av flera spelare som satt på ett utgående avtal. Det nya kontraktet sträcker sig över två säsonger och håller ”Barre” kvar i LIF till i alla fall 2020.
– Vi bygger lag med siktet inställt betydligt högre än den gångna säsongen. Och i detta bygge är Bashkim en viktig byggsten, kommenterar LIF:s tillträdande klubbchef Ricky Nordahl för den egna hemsidan.
Bashkim Gashi har under många år varit en del av LIF:s A-trupp. Det riktiga genombrottet kom säsongen 2015-16, när han ersatte just Ricky Nordahl som startspelare på vänstersex. Kantspringaren är känd för sitt hårda slit i båda riktningarna och brinner för att representera sin moderklubb.
– Jag trivs i LIF Lindesberg. Det är min klubb. Just nu har jag svårt att se mig spela någon annanstans, berättar ”Barre”.
Vill se LIF behålla fler nyckelspelare
Tre veckor har snart hunnit passera sedan LIF Lindesberg avslutade sin säsong på dramatiskt vis. Laget räddade som bekant sin Allsvenska status i slutomgången, genom seger över RP Linköping samtidigt som övriga resultat gick rätt. Nedflyttning till division 1 undveks alltså, men spelargruppen har en strulig tid bakom sig. Bashkim ser tillbaka på vad som gick snett.
– Svårt att säga. Vi hade tränarbyten och skador och inte precis den grund som vi ville ha, inga klara direktiv från klubben. Det var rörigt fram och tillbaka, menar han och fortsätter;
– Men jag tycker att vi knöt ihop säcken bra till slut och höll oss kvar. Det var ett jobbigt år för LIF, men sånt lär man sig av.
Direkt efter vinsten över RP tackades både målvakten Sébastien Ehnevid och högersexan Oskar Erixon av. De båda veteranerna har valt att sluta och samtidigt har LIF sedan tidigare gjort klart med ett par nyförvärv. Framtidens vindar blåser genom A-herrarna, som bygger ungt och nytt. Förhoppningen är att åter blanda sig i den Allsvenska toppstriden och det är något ”Barre” tror på.
– Ja, det tror jag verkligen. Kan vi hålla kvar några av killarna nu med Jesper Nilsson, Jesper Jakobsson, Albin och Fatlum som har ett år till på kontraktet. Sen fylla på med nya spelare också så tror jag att det blir riktigt bra.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.