Det spelas ett viktigt derby imorgon. Fellingsbro GoIF tar emot IFK Lindesberg i en match där båda lagen jagar poäng för att haka på i toppstriden. Men förhandssnacket handlar även om två tränare som inte vill se sitt eget lag som favorit.
Vårsäsongen i division 6 är inne på sin andra halva och tabellen har börjat att sätta sig. Det är något som borde oroa alla i Fellingsbro GoIF och IFK Lindesberg. Den lokala duon har haft svårt att hitta ett segermönster, något som gjort att topplagen dragit iväg.
Avståndet är fortfarande relativt litet och några snabba segrar skulle minska gapet rejält. Men faktum är att det är hög tid att börja vinna matcher. En första chans till det får lagen imorgon då man ställs mot varandra. Året första derby utspelar sig på Idrottsparken i Fellingsbro, dit IFK Lindesberg kommer med ett sargat manskap.
På den till synes oändliga skadelistan återfinns bland annat Hawri Jamal, Emrah Arfi och Ardian Isufi som är borta säsongen ut. Utöver det är dessutom Hassan Bahzad Mahmoud och Flamur Ahmeti avstängda. Avbräcken dukar upp för en ny ung IFK-elva.
– Det är bara att köra på, nu får andra kliva fram och ta chansen. Som 14-åringen Farid Ghorbani, han får chansen nu. Vi har ett ungt lag och det här är unga spelare som kommer att bli bra med tiden, konstaterade Aleksander Lazarevic igår när jag talade med honom.
IFK-tränaren är dock inte ensam om att gå med huvudbry inför derbyt. Hans kollega på Fellingsbro-bänken, Victor Huerta, har även han en serie av skador och sjukdomar att ta hänsyn till i laguttagningen. Läget är så pass allvarligt att man tvingades att ställa in gårdagens planerade träning. Två spelare som kommer att testas först på matchvärmningen är Pontus Hultén och Konaté Cheick.
”Det där är bara rävspel”
Båda lagen kommer alltså till spel med stora bekymmer. Men det behöver inte betyda så mycket för själva matchen. Derbyn är alltid speciella och planen på Idrottsparken är i toppskick, något som bjuder in till riktigt fin fotboll. Vad tror tränarna då blir avgörande för matchen?
– Det är ju ett derby som sagt, så det blir nog att något lag gör ett misstag. Jag ser det som att Fellingsbro ligger före oss i serien. Så jag tycker att de är favoriterna, slog Lazarevic fast och skickade en passning som Victor Huerta försökte att skratta bort.
– Det där är bara rävspel. Jag kan bara stå för mitt lag och vad det har presterat, och med tanke på skadeläget nu är jag glad om vi bara får ihop en elva på fredag. Så jag ser oss inte alls som favoriter. Tyvärr, för jag önskar att jag kunde säga tvärtom.
Med tanke på matchens betydelse är det väntat att ingen tränare vill se sitt lag som favorit. Fellingsbro placerar sig före derbyt som fyra och IFK som femma, med endast en poäng som skiljer lagen åt. Säsongsinledningen har inte varit särskilt lyckad för något av lagen och båda är i behov av seger. I allra störst behov av det är IFK, i alla fall om du frågar Fellingsbro-tränaren.
– IFK markerade inför i år att de skulle vara med i toppen. De är inte alls nöjda med att ligga där de ligger, det är en missräkning för dem. De vill säkert revanschera sig från båda derbyförlusterna förra året och därför talar mycket för dem, poängterade Huerta under gårdagen.
Vem som står som vinnare och förlorare vid fredagens slut återstår att se. Klart är i alla fall att det är ett derby mellan två lag som letar efter form, spelsystem och friska spelare. Ingen vill stå som favorit, men båda vill slå ur underläge. Det här blir en derbykamp värd att se.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.