Linde volleys talangvärvningar har jag tidigare skrivit en del om. Fyra nya unga stjärnor ansluter sig till truppen och som tillsammans med Evelina Frank och Rebecca Andersson utgör lagets framtid. Man måste dock även se till det man har inom klubben för att bygga en stark framtida verksamhet.
Starka ungdomslag är nämligen ett av de bästa sätten att försäkra en framtida elitverksamhet. Ser man till de lag som är med på junior-SM så kommer ungefär två spelare från varje årgång att i framtiden kunna spela i Elitserien. För de sämre lagen på JSM är siffran något lägre och för de bästa är den något högre.
Ser man till ett lag som Sollentuna, som år efter år levererar och plockar hem medaljer på JSM kan man se att de flesta av deras spelare, på damsidan men även på herrsidan, kommer från deras egna ungdomslag och juniorlag. Falkenberg, som varit det mest dominerande laget på herrsidan de senaste åren med nio raka SM-finaler, har även dominerat på JSM.
Hos Linde volley är ungdomssidan halvstark. En sjätteplats på JSM, som tjejerna tog i våras, är ett acceptabelt resultat för en klubb med ambitionerna att vara i toppen av Elitserien. Ser man till de lag som placerat sig på ungefär samma plats som Linde i turneringen så hittar vi Gislaved, Svedala, Engelholm och Hylte/Halmstad, där endast Hylte/Halmstad placerade sig högre än Lindesbergs tjejerna.
Potential finns alltså hos Lindesbergs unga och mycket av detta har man Lindeskolans idrottscollege att tacka för. Nu gäller det bara att man ser denna potential och inte är rädd för att sätta den på prov. Utav de sex unga som finns i Lindes elitlag nu så är det endast Rebecka Gustafsson som kommer från Lindesberg. Det är visserligen bra att kunna locka unga lovande spelare från andra klubbar, men de spelare i Lindes ungdomsverksamhet får inte känna att de glöms bort och inte får chansen. Det kan vara så att Johan Isacsson för tillfället inte tycker att de håller nivån, men de måste i så fall få chansen vid ett senare tillfälle.
En stark ungdomsverksamhet ger bredd till en elitserietrupp och ett idrottscollege ger bättre nivå på ungdomsverksamheten. I Lindesberg finns det och bör utnytjas till max.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.