Linde volleys talangvärvningar har jag tidigare skrivit en del om. Fyra nya unga stjärnor ansluter sig till truppen och som tillsammans med Evelina Frank och Rebecca Andersson utgör lagets framtid. Man måste dock även se till det man har inom klubben för att bygga en stark framtida verksamhet.
Starka ungdomslag är nämligen ett av de bästa sätten att försäkra en framtida elitverksamhet. Ser man till de lag som är med på junior-SM så kommer ungefär två spelare från varje årgång att i framtiden kunna spela i Elitserien. För de sämre lagen på JSM är siffran något lägre och för de bästa är den något högre.
Ser man till ett lag som Sollentuna, som år efter år levererar och plockar hem medaljer på JSM kan man se att de flesta av deras spelare, på damsidan men även på herrsidan, kommer från deras egna ungdomslag och juniorlag. Falkenberg, som varit det mest dominerande laget på herrsidan de senaste åren med nio raka SM-finaler, har även dominerat på JSM.
Hos Linde volley är ungdomssidan halvstark. En sjätteplats på JSM, som tjejerna tog i våras, är ett acceptabelt resultat för en klubb med ambitionerna att vara i toppen av Elitserien. Ser man till de lag som placerat sig på ungefär samma plats som Linde i turneringen så hittar vi Gislaved, Svedala, Engelholm och Hylte/Halmstad, där endast Hylte/Halmstad placerade sig högre än Lindesbergs tjejerna.
Potential finns alltså hos Lindesbergs unga och mycket av detta har man Lindeskolans idrottscollege att tacka för. Nu gäller det bara att man ser denna potential och inte är rädd för att sätta den på prov. Utav de sex unga som finns i Lindes elitlag nu så är det endast Rebecka Gustafsson som kommer från Lindesberg. Det är visserligen bra att kunna locka unga lovande spelare från andra klubbar, men de spelare i Lindes ungdomsverksamhet får inte känna att de glöms bort och inte får chansen. Det kan vara så att Johan Isacsson för tillfället inte tycker att de håller nivån, men de måste i så fall få chansen vid ett senare tillfälle.
En stark ungdomsverksamhet ger bredd till en elitserietrupp och ett idrottscollege ger bättre nivå på ungdomsverksamheten. I Lindesberg finns det och bör utnytjas till max.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.