Oskar Jönsson Vikterlöf ser fram emot återkomsten till Arenan och mötet med Teemu Sarna. FOTO: Hannes Feldin

Volleypremiären: ”Har nog ett av Sveriges bästa jobb nu”

På lördag inleder Lindesberg Volley sin nya säsong i Elitserien. Premiären spelas hemma i Arenan mot RIG Falköping, som har ett bekant ansikte på tränarbänken. Inför återkomsten till Lindesberg berättar Oskar Jönsson Vikterlöf om sitt nya drömjobb, säsongen som väntar och vad han tror om Lindes chanser.

I mitten av april presenterades Oskar Jönsson Vikterlöf som ny tränare vid RIG Falköping. Då kom han från en säsong som huvudtränare för Örebro, men hade dessförinnan många år i Lindesberg Volley bakom sig. Under sommaren har Oskar haft chansen att förbereda sig och lagom till skolstarten i augusti var det dags att kliva på det nya heltidsuppdraget.

– Jag har nog ett av Sveriges bästa jobb nu. Det är jätteinspirerande och jättekul att jobba med unga spelare som vill mycket och som vill utvecklas, berättar Oskar glatt.

Arbetet i RIG skiljer sig mycket från övriga tränaruppdrag på så vis att det styrs av förbundet. Samtliga av lagets Elitserie-spelare studerar vid gymnasiet i Falköping, en verksamhet som Oskar kommer att ansvara för. Steget in i skolvärlden blir därför en omställning.

– Det är inte enorma skillnader, man får alltid ha individen i fokus. Men de här tjejerna är väldigt unga och man måste ta hänsyn till andra saker då, förklarar Oskar och utvecklar sig.

– De går i skolan och är inte så vuxna som en tjej som till exempel spelar i ett Elitserie-lag och pluggar på ett universitet är. Hon måste klara av i den åldern att ta ansvar. Här måste man hjälpa dem att ta det ansvaret och hjälpa dem hur de ska kunna hantera sin tid för att få ut det mesta av sitt eget volleybollspelande.

Fokus på utveckling – inte resultat

En annan omställning från tiden i Lindesberg och Örebro är kunskapsnivån. Tidigare har Oskar haft tillgång till trupper med etablerade Elitserie-spelare, utlandsproffs och stora meriter. Nu är allt det utbytt mot klart yngre spelare.

– De har kanske inte med sig lika mycket och man får börja på grundnivån och jobba sig uppåt. Men det är också positivt, att man kan jobba sig uppåt så pass fort eftersom att de är utvecklingsbara, resonerar Oskar.

Hans arbetsdagar ser ofta olika ut och styrs över vad som står på schemat. Överlag upplever han att jobbet påminner mycket om det i andra klubbar, men att det blir fler tidiga morgnar.

– Två dagar i veckan börjar jag på morgonen, halv åtta ungefär, med fysträning och bollträning. Efter det spenderar jag dagen med att planera, pappersarbete gällande spelare och allt möjligt som behöver göras runt en volleybollklubb. Sen på kvällen är det träning, berättar Oskar.

Hur många elever är det som du ansvarar för?
– Just nu är det 34 tjejelever i vårat system. Det är många härliga tjejer och en väldigt rolig grupp att jobba med.

Själva grundtanken med RIG är att förädla de unga volleybolltalanger som man lockar till sig. När Oskar ser på Elitserie-äventyret är han därför försiktig med att sätta målsättningar i form av resultat. Fokus är istället riktat på utveckling, både för individen och för laget som helhet.

”Jag älskar att komma till Lindesberg och spela”

Den nya upplagan av Elitserien drar igång nu på lördag. RIG inleder då med match mot Linde i Arenan, en plats som betyder väldigt mycket för Oskar.

– Skitkul! Jag älskar att komma till Lindesberg och spela. Det blir en så otroligt härlig stämning på läktarna, speciellt nu när det är seriestart och alla har väntat hela sommaren. Jag ser fram emot en match med mycket energi och mycket publik i hallen, säger Oskar.

Vad vill du från se från ditt eget lag?
– Jag hoppas att vi kan visa upp de grejerna som vi har tränat på.

Premiäromgången blir intressant på flera sätt, inte minst för Lindes del. Laget har under sommaren genomgått en förändringsprocess där man valt att inrikta sig på unga spelare. Både Elsa Arrestad och Anna Lennartsson har kontrakterats, en duo med en bra bit upp till 20-strecket. Oskar tycker att den mer ungdomliga prägeln ser spännande ut.

– Jag tycker att de unga spelare som de valt att satsa på är värda att satsa på. Elsa kommer definitivt att vara aktuell för juniorlandslaget nästa år. De andra tjejerna är ju mer etablerade och har mer erfarenhet än någonsin, så jag tycker att det ser positivt ut för Linde.

”En chans att slå lite mer ur underläge”

Mer oroande för 29-åringen är den tunna trupp som hans tidigare lag förfogar över. Linde har i dagsläget endast nio kontrakterade spelare, en fara om du frågar Oskar.

– Det är värt att få in bredd om man får chansen och det finns svenska spelare därute. Jag hoppas för deras skull att de kan få in någon mer. Inte för att spelarna de har inte räcker till, utan mer för att just mängden är viktig och det är jobbigt att gå runt på nio spelare en säsong. Men spelarna de har ser spännande ut och det blir kul att se hur de står sig när det blir riktiga matcher.

Med en tunn trupp och många unga spelare är förväntningarna på Linde mindre ställda inför denna säsong, åtminstone utifrån. I samband med tisdagens upptaktsträff tippade Elitserie-tränarna Linde utanför topp fyra. Det tror Oskar har sin förklaring i att lag som Örebro och Gislaved förstärkt sina trupper och att konkurrenterna ser starka ut.

– Det är inte jättekonstigt att de (Linde) tippas utanför och de ska inte ta det som en knock. De ska istället ta det som en chans att slå lite mer ur underläge än vad de har fått göra vanligtvis. Jag tror inte att de är sämre, det är bara det att på pappret ser de andra lagen bra ut. Vi har verkligen en bredd i toppen i år, betonar Oskar.

Kommer det att bli en jämnare serie än vanligt?
– Jag tror att det kommer att bli jämnt. Men jag tycker att det var jämnt förra året också.

Volleypremiären:
Lindesberg Volley-RIG Falköping
Lördag 3/10 16.00 i Arenan

Publicerad 1 oktober 2015 klockan 18:11


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-10-06 13:16