För tre månader sedan blev han svensk medborgare och om bara knappt två månader blir han pappa för första gången. Trots det är livet allt annat än en dans på rosor för Wajih Daoud, hans gravida fru befinner sig nämligen i Syrien och migrationsverket har avslagit parets ansökningar hittills. För att kunna närvara vid sonens födelse stänger han sin salong i Lindesberg under sju veckor, för att bege sig till det krigshärjade Syrien.
– Jag vill bara att folk ska förstå varför jag stänger, förklarar han.
För snart åtta år sedan kom Wajih Daoud till Sverige från det krigshärjade Syrien. Under sina år här har han skapat sig ett företagsamt liv, med frisörsalonger i både Kumla och Lindesberg. Det som många däremot inte vet är att han snart ska bli pappa till en liten son som beräknas födas i oktober. Dessvärre finns hans gravida hustru i Syrien, trots att han kämpat med migrationsverket i fyra års tid för att hon ska få komma till honom.
– Det här är mitt första barn, jag borde vara jätteglad, men jag känner mig så himla ledsen. Jag vet att jag måste lämna honom där och sedan bara se honom över facetime och via bilder, berättar Wajih.
För att kunna närvara vid sonens födelse väljer Wajih att stänga sin salong i Lindesberg under sju veckor, då han beger sig till det krigshärjade landet, en resa som innebär en hel del risker.
– Jag stängde två veckor i maj för att kunna träffa min fru, hon är gravid och måste få känna att jag stöttar henne och finns vid hennes sida. Nu jobbar jag sista dagen 7 september och åker sedan direkt till Arlanda, där jag flyger till Tyskland och sedan vidare till Libanon. Men därifrån åker jag bil, det är för farligt att flyga med tanke på missiler, men det finns faror med att köra bil också. Men familjen är viktigast.
Även under jul och nyår kommer salongen hålla stängt, då Wajih vill spendera sin första jul tillsammans med sin nyfödda lilla son, men valet har inte fallit i god jord hos alla, då vissa menar att han inte borde åka.
– Jag hoppas bara att folk ska förstå varför jag stänger, det är inte för att jag ska ha lång semester och lata mig, jag är inte miljonär. I princip allt jag har jobbat för i åtta år är borta, förklarar han.
För en tid sedan skickade paret in en ny ansökan till migrationsverket, nu med hjälp av en ny handläggare, men processen tar tid och ingen vet hur utgången blir.
– Allt jag vill är att ha min fru och mitt barn här, ett litet hus och mitt jobb, inget annat, avslutar han.
Salong Diem håller stängt 8 september – 1 november.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.