Med sitt matchvinnande 7-6 sänkte Henrik Warman gästande Forshaga i träningsmötet. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Warman avgjorde galna målfesten

Lindlöven tog på onsdagen försäsongens första skalp genom att besegra Forshaga på hemmais. 7-6 skrevs segersiffrorna till, detta sedan Henrik Warman avgjort det svängiga och målrika mötet en minut från slutet. De många fullträffarna gav blandad eftersmak hos tränare Jussi Salo, som däremot fick se nyförvärven leverera.

Försäsongsmatcher är till för att testa truppen, slipa på detaljerna och förhoppningsvis hitta formen. Därför är det sällan som tränare är alltför lyriska när siffrorna springer iväg. På onsdagskvällen var det just vad som hände när Lindlöven vann över Forshaga med 7-6. Det målgalna träningsmötet gick säkerligen hem hos publiken i Lindehov, men uppskattades inte på samma vis på tränarbänken.

– Nej, det var ingen bra hockeymatch från ett tränarperspektiv. Sen är det bara i början av säsongen och inget av lagen har varit på is särskilt länge, då brukar det vara så här. Det är mycket målchanser och då kan det också bli mycket mål, analyserar Jussi Salo.

Tränaren satte ihop en slagkraftig trupp inför vad som var Lindlövens andra träningsmatch sedan sommarvilan. Bakom sig hade laget en 1-4-förlust mot HockeyAllsvenska Västervik, något som nu skulle följas upp av match mot den stundande seriemotståndaren Forshaga. Löven öppnade matchen piggt och tog även ledningen genom Emil Rooth. Därefter kunde Forshaga se till att vända genom två något slumpartade mål och gästerna gick in till den första periodvilan i ledning.

Mittenakten utvecklade sig sedan till en ren och skär Löven-dominans. Laget skickade fyra raka puckar i nät, samtliga med nyförvärvet Felix Lundqvist involverad, och vände till ledning 5-2. Forshaga reducerade dock innan vilan, men det var alltjämt övertag för hemmalaget inför slutperioden.

I tredje kom sedan Lindlöven in i en svacka och det utnyttjade Forshaga. Med tre mål inom loppet av bara 90 sekunder hämtade gästerna upp till vad som var likaläge, 6-6. Slutligen var det sedan Lindlöven och Henrik Warman som fick det sista ordet. Med lite drygt två minuter kvar att spela tryckte backen in avgörande 7-6, ett mål som gav hemmaledningen segern.

”Måste börja fokusera mer på försvarsspelet”

– Det är många individuella misstag och avstånden stämmer inte riktigt. Men att vi kunde göra sju mål är väldigt positivt, det gjorde vi knappt någon match förra säsongen, summerar Jussi Salo vinsten.

Extra glädjande för tränaren var de många nyförvärv som imponerade. Allra mest produktiv var Felix Lundqvist med sina två mål och två assist, men även André Astley Rydberg noterades för sin första fullträff i Löven-tröjan. Utöver det var dessutom Johan Persson tillbaka i spel hos Lindlöven. Forwarden opererade sitt högra knä i slutet på januari tidigare i år och mötet med Forshaga innebar comeback efter sju månaders frånvaro.

– Det var en helt okej match från ”Böna”, det är inte lätt att komma tillbaka från en så pass lång rehabperiod. Självklart kommer det att ta tid med tajming och sådant. Men det är bra att han spelar igen och att hans knä håller, berömmer Salo.

För Lindlövens del går försäsongen vidare och laget spelar på nytt nästa vecka. På fredagen väntar då returmöte borta mot Forshaga, innan det bär vidare till Stockholm för match mot Huddinge på söndagen. Seriepremiären är en månad bort i tiden och tränare Salo arbetar vidare med sin trupp.

– Nu har vi spelat två matcher och sett att vår backsida är väldigt offensiv. Det innebär att vi måste börja fokusera mer på försvarsspelet nu. Vi måste se till att vi hittar tillbaka till hur det var förra året, att spela tätt och inte släppa till målchanser.

Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 7-6 (1-2, 4-1, 2-3)
Skott: 45-28
Mål Lindlöven: 1-0 Emil Rooth (Eklöw), 2-2 Felix Lundqvist (Tano), 3-2 Filip Bergmark (Tano, Lundqvist), 4-2 Felix Lundqvist, 5-2 Niclas Eklöw (Lundqvist), 6-3 André Astley Rydberg (Magnusson), 7-6 Henrik Warman (Rundgren)

Publicerad 17 augusti 2016 klockan 22:30


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ...
5 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som ...
28 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-07-25 10:35