Lindlöven tog på onsdagen försäsongens första skalp genom att besegra Forshaga på hemmais. 7-6 skrevs segersiffrorna till, detta sedan Henrik Warman avgjort det svängiga och målrika mötet en minut från slutet. De många fullträffarna gav blandad eftersmak hos tränare Jussi Salo, som däremot fick se nyförvärven leverera.
Försäsongsmatcher är till för att testa truppen, slipa på detaljerna och förhoppningsvis hitta formen. Därför är det sällan som tränare är alltför lyriska när siffrorna springer iväg. På onsdagskvällen var det just vad som hände när Lindlöven vann över Forshaga med 7-6. Det målgalna träningsmötet gick säkerligen hem hos publiken i Lindehov, men uppskattades inte på samma vis på tränarbänken.
– Nej, det var ingen bra hockeymatch från ett tränarperspektiv. Sen är det bara i början av säsongen och inget av lagen har varit på is särskilt länge, då brukar det vara så här. Det är mycket målchanser och då kan det också bli mycket mål, analyserar Jussi Salo.
Tränaren satte ihop en slagkraftig trupp inför vad som var Lindlövens andra träningsmatch sedan sommarvilan. Bakom sig hade laget en 1-4-förlust mot HockeyAllsvenska Västervik, något som nu skulle följas upp av match mot den stundande seriemotståndaren Forshaga. Löven öppnade matchen piggt och tog även ledningen genom Emil Rooth. Därefter kunde Forshaga se till att vända genom två något slumpartade mål och gästerna gick in till den första periodvilan i ledning.
Mittenakten utvecklade sig sedan till en ren och skär Löven-dominans. Laget skickade fyra raka puckar i nät, samtliga med nyförvärvet Felix Lundqvist involverad, och vände till ledning 5-2. Forshaga reducerade dock innan vilan, men det var alltjämt övertag för hemmalaget inför slutperioden.
I tredje kom sedan Lindlöven in i en svacka och det utnyttjade Forshaga. Med tre mål inom loppet av bara 90 sekunder hämtade gästerna upp till vad som var likaläge, 6-6. Slutligen var det sedan Lindlöven och Henrik Warman som fick det sista ordet. Med lite drygt två minuter kvar att spela tryckte backen in avgörande 7-6, ett mål som gav hemmaledningen segern.
”Måste börja fokusera mer på försvarsspelet”
– Det är många individuella misstag och avstånden stämmer inte riktigt. Men att vi kunde göra sju mål är väldigt positivt, det gjorde vi knappt någon match förra säsongen, summerar Jussi Salo vinsten.
Extra glädjande för tränaren var de många nyförvärv som imponerade. Allra mest produktiv var Felix Lundqvist med sina två mål och två assist, men även André Astley Rydberg noterades för sin första fullträff i Löven-tröjan. Utöver det var dessutom Johan Persson tillbaka i spel hos Lindlöven. Forwarden opererade sitt högra knä i slutet på januari tidigare i år och mötet med Forshaga innebar comeback efter sju månaders frånvaro.
– Det var en helt okej match från ”Böna”, det är inte lätt att komma tillbaka från en så pass lång rehabperiod. Självklart kommer det att ta tid med tajming och sådant. Men det är bra att han spelar igen och att hans knä håller, berömmer Salo.
För Lindlövens del går försäsongen vidare och laget spelar på nytt nästa vecka. På fredagen väntar då returmöte borta mot Forshaga, innan det bär vidare till Stockholm för match mot Huddinge på söndagen. Seriepremiären är en månad bort i tiden och tränare Salo arbetar vidare med sin trupp.
– Nu har vi spelat två matcher och sett att vår backsida är väldigt offensiv. Det innebär att vi måste börja fokusera mer på försvarsspelet nu. Vi måste se till att vi hittar tillbaka till hur det var förra året, att spela tätt och inte släppa till målchanser.
Matchfakta Lindlöven-Forshaga:
Resultat: 7-6 (1-2, 4-1, 2-3)
Skott: 45-28
Mål Lindlöven: 1-0 Emil Rooth (Eklöw), 2-2 Felix Lundqvist (Tano), 3-2 Filip Bergmark (Tano, Lundqvist), 4-2 Felix Lundqvist, 5-2 Niclas Eklöw (Lundqvist), 6-3 André Astley Rydberg (Magnusson), 7-6 Henrik Warman (Rundgren)
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.