Warvne kastar sig ut i Europa

Tobias Warvne byter Sverige mot Österrike. I sommar styr den 27-åriga LIF-produkten söderut för att inleda ett nytt handbollsäventyr. Bregenz HB blir Tobias nya klubb, en utmaning han är spänd på att få dra igång.

– Ja jag känner väl att jag vill ut och spela, prova på ett nytt äventyr liksom. Sen är det också ett nytt språk, en ny kultur och sånt där, säger spelaren själv om flytten.

Efter tre säsonger i IFK Skövde går nu alltså flyttlasset vidare för Tobias Warvne. Vänsternian är uppväxt och handbollsskolad i Lindesberg. Efterhand slog han sig in i a-laget och var en del av det LIF som tog Elitserien med storm i flera säsonger. Höjdpunkten kan ha varit 2009, då Tobias blev uttagen till Elitseriens All Star-lag.

2011 var det dags att ta klivet bort från moderklubben. IFK Skövde blev den nya klubbadressen och debutsäsongen slutade med en femteplats, där man sedan slogs ut i kvartsfinalen. Därefter har det dock varit två tunga år, där laget två gånger om slutat precis ovanför kvalplats. Denna vår kunde Tobias och Skövde pusta ut och säkra kontraktet på säsongens allra sista dag.

– Det har ju inte alls gått som vi hade trott i år. Vi har haft ett bra lag och trodde mycket på oss själva före det här året. Men det har varit skador och det var mycket som gick emot oss i början, jag tror det satte sig mycket i huvudet, förklarar Tobias.

– Vi hade flera matcher där vi ledde med 4-5 mål med tio minuter kvar och sen förlorade. Det var väldigt jobbigt och det hände säkert fem gånger. Jag var ju skadad hela den första delen av säsongen, så jag har inte heller kommit upp i den standarden jag brukar.

Nu är han dock kvitt sina skadebekymmer och blickar vidare mot ett nytt äventyr. Tre säsonger i IFK Skövde fick räcka och till hösten gör Tobias Warvne sin första säsong ute i Europa. Österrikiska Bregenz HB blir ny klubbaddres för 27-åringen, som ska vara på plats i mitten av juli.

Redan nu har han hunnit bekanta sig med sin nya stad och omgivning. I Bregenz HB får han dessutom sällskap av en svensk tränare. Själva ligan vet Tobias inte alltför mycket om, men klubben är han mer påläst kring.

– Det är en av toppklubbarna i Österrike och har varit framgångsrika de senaste åren. De har vunnit 6-7 mästerskap nu på 2000-talet och de är alltid med där uppe och slåss.

Klubben är, som namnet kanske avslöjar, från staden Bregenz vid Österrikes västra gräns. Staden har runt 30 000 invånare och vilar vid foten av Alperna. Med andra ord finns det gott om vacker natur och Tobias talar varmt om sin nya ort.

– Staden är jättemysig, den ligger jättefint vid Bodensjön och det är inte långt till Alperna. Det är riktigt fint där och det kan nog bli lite skidor där nere.

Hans nya äventyr må finnas i Österrike, men hans rötter är fast i Lindesberg. För även om det var över tre år sedan som han lämnade LIF hänger Tobias fortfarande med i hur det går för hans gamla lag. En hel del av lagkamraterna finns ännu kvar i laget. 

– Jag har väldigt stor koll. Jag följer varje match och har lite snack då och då med några av spelarna jag känner. Så jag har stor koll på dem och hur det gör för dem, berättar Tobias.

Med ett färskt kontrakt med Bregenz påskrivet är det svårt att blicka längre fram i karriären. Möjligheten för en återkomst till LIF finns dock alltid säger Tobias.

– Nej, det är ingenting jag funderar över nu. Men dörren finns ju alltid öppen, Linde är ju ändå moderklubben och där jag spelat mest. Man ska aldrig säga aldrig.

Sommaren närmar sig nu och Tobias håller igång genom att träna med Skövde maj ut. Därefter väntar semester och vila fram tills han reser ner till Österrike. Några större utflyktsmål har han dock inte planerat in under ledigheten.

– Det blir nog att ta det ganska lugnt och förbereda inför flytten. Jag kommer att hänga ganska mycket i Lindesberg tror jag. Så det kan nog bli lite handboll där med grabbarna.

Publicerad 20 maj 2014 klockan 15:23

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på ...
4 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2025-11-03

2026-02-23 12:26