Warvne kastar sig ut i Europa

Tobias Warvne byter Sverige mot Österrike. I sommar styr den 27-åriga LIF-produkten söderut för att inleda ett nytt handbollsäventyr. Bregenz HB blir Tobias nya klubb, en utmaning han är spänd på att få dra igång.

– Ja jag känner väl att jag vill ut och spela, prova på ett nytt äventyr liksom. Sen är det också ett nytt språk, en ny kultur och sånt där, säger spelaren själv om flytten.

Efter tre säsonger i IFK Skövde går nu alltså flyttlasset vidare för Tobias Warvne. Vänsternian är uppväxt och handbollsskolad i Lindesberg. Efterhand slog han sig in i a-laget och var en del av det LIF som tog Elitserien med storm i flera säsonger. Höjdpunkten kan ha varit 2009, då Tobias blev uttagen till Elitseriens All Star-lag.

2011 var det dags att ta klivet bort från moderklubben. IFK Skövde blev den nya klubbadressen och debutsäsongen slutade med en femteplats, där man sedan slogs ut i kvartsfinalen. Därefter har det dock varit två tunga år, där laget två gånger om slutat precis ovanför kvalplats. Denna vår kunde Tobias och Skövde pusta ut och säkra kontraktet på säsongens allra sista dag.

– Det har ju inte alls gått som vi hade trott i år. Vi har haft ett bra lag och trodde mycket på oss själva före det här året. Men det har varit skador och det var mycket som gick emot oss i början, jag tror det satte sig mycket i huvudet, förklarar Tobias.

– Vi hade flera matcher där vi ledde med 4-5 mål med tio minuter kvar och sen förlorade. Det var väldigt jobbigt och det hände säkert fem gånger. Jag var ju skadad hela den första delen av säsongen, så jag har inte heller kommit upp i den standarden jag brukar.

Nu är han dock kvitt sina skadebekymmer och blickar vidare mot ett nytt äventyr. Tre säsonger i IFK Skövde fick räcka och till hösten gör Tobias Warvne sin första säsong ute i Europa. Österrikiska Bregenz HB blir ny klubbaddres för 27-åringen, som ska vara på plats i mitten av juli.

Redan nu har han hunnit bekanta sig med sin nya stad och omgivning. I Bregenz HB får han dessutom sällskap av en svensk tränare. Själva ligan vet Tobias inte alltför mycket om, men klubben är han mer påläst kring.

– Det är en av toppklubbarna i Österrike och har varit framgångsrika de senaste åren. De har vunnit 6-7 mästerskap nu på 2000-talet och de är alltid med där uppe och slåss.

Klubben är, som namnet kanske avslöjar, från staden Bregenz vid Österrikes västra gräns. Staden har runt 30 000 invånare och vilar vid foten av Alperna. Med andra ord finns det gott om vacker natur och Tobias talar varmt om sin nya ort.

– Staden är jättemysig, den ligger jättefint vid Bodensjön och det är inte långt till Alperna. Det är riktigt fint där och det kan nog bli lite skidor där nere.

Hans nya äventyr må finnas i Österrike, men hans rötter är fast i Lindesberg. För även om det var över tre år sedan som han lämnade LIF hänger Tobias fortfarande med i hur det går för hans gamla lag. En hel del av lagkamraterna finns ännu kvar i laget. 

– Jag har väldigt stor koll. Jag följer varje match och har lite snack då och då med några av spelarna jag känner. Så jag har stor koll på dem och hur det gör för dem, berättar Tobias.

Med ett färskt kontrakt med Bregenz påskrivet är det svårt att blicka längre fram i karriären. Möjligheten för en återkomst till LIF finns dock alltid säger Tobias.

– Nej, det är ingenting jag funderar över nu. Men dörren finns ju alltid öppen, Linde är ju ändå moderklubben och där jag spelat mest. Man ska aldrig säga aldrig.

Sommaren närmar sig nu och Tobias håller igång genom att träna med Skövde maj ut. Därefter väntar semester och vila fram tills han reser ner till Österrike. Några större utflyktsmål har han dock inte planerat in under ledigheten.

– Det blir nog att ta det ganska lugnt och förbereda inför flytten. Jag kommer att hänga ganska mycket i Lindesberg tror jag. Så det kan nog bli lite handboll där med grabbarna.

Publicerad 20 maj 2014 klockan 15:23

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.

7 juli 2025 klockan 13:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert ...
12 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Efter flera års kämpande så kan Linde Volley äntligen få göra en comeback i SM-slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.

2 mars 2025 klockan 12:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper
Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som blivit uttagna till landslagen samt ...
27 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieö...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2025-07-10 00:23