På lördag går startskottet för årets upplaga av Wedevågsloppet. Redan på förhand är intresset för Bergslagens traditionsfyllda tävling skyhögt. Med 563 föranmälningar går loppet mot nytt rekord, något som även fjolårets vinnare Abraham Adhanom gör.
Wedevågsloppet är ett ständigt återkommande inslag i den lokala försommaren. Detta år är inget undantag, för på lördag är det dags för det 28:e loppet att gå av stapeln. Och intresset för tävlingen är det i vanlig ordning inget fel på. När arrangörerna stängde föranmälan hade redan 563 namn trillat in, siffror som är i nivå med rekordåren.
– Jag tror aldrig att jag har sett så mycket som 563 föranmälningar. Det ser ut att kunna bli rekord. Om vädret bara håller i sig så här fint så kan det bli riktigt bra, kommenterar tävlingsledaren Stefan Toll.
Draget kring årets lopp gör att man lockat till sig mer än hundra fler föranmälningar än föregående år. Men även om anmälan nu är stängd finns chansen kvar till efteranmälan, något som kan göras före start på lördag. En extra avgift på 50 kronor tillkommer då utöver ordinarie anmälningsavgift. Platsen för det 28:e Wedevågsloppet är Smedvallen och enligt Stefan Toll är förutsättningarna goda.
– Det är samma banor och samma sträckor som tidigare i samtliga klasser. Jag var uppe och tittade till banorna igår, de ser väldigt torra och fina ut.
Mästaren kommer tillbaka för att slå nytt rekord
Totalt kommer 18 klasser att finnas med på lördagens tävlingsprogram. Första startskott går redan klockan 09.30, då i de yngsta klasserna. Men från Wedevågs IF:s håll uppmuntrar man både besökare och tävlande att vara ute i god tid.
– Det är viktigt att hinna hämta ut allt och det blir lätt kö. Det är stora klasser på morgonen, nästan 100 barn i varje klass. Så då är det bra om man ser till att komma i god tid, berättar Stefan Toll.
Efter att de yngre förmågorna sprungit sig trötta på förmiddagen går tävlingarna vidare med allt äldre åldersgrupper. Sist ut är masstarten 13.30, då sex klasser startar gemensamt.
En av dessa är herrarnas tävlingsklass och där finns förra årets vinnare Abraham Adhanom med. Eskilstunalöparen slog 2015 till med ett riktigt superlopp, då han vann på den nya rekordtiden 29 minuter och 55 sekunder. I år går Abraham för att slå sitt eget rekord och Stefan Toll ser fram emot en härlig lördag som är av stor vikt för Wedevågs IF.
– Wedevågsloppet är viktigt för föreningens sammanhållning, det håller ihop allting. Sen är det så klart en viktig inkomstkälla för våra idrottare som reser iväg på tävlingar. Det är tack vare loppet och sponsorer som vi får det att gå runt.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.