Segeryran från förra helgen har lagt sig och WSK Lindesberg har laddat om batterierna för nästa uppgift. Imorgon spelar laget säsongens definitivt sista match på hemmamark, då WSK inleder det dubbla kvalmötet med Skälby.
– Det kommer att bli en tuff match, men de är absolut inte oslagbara. Sen gäller det att vi är på en hög nivå, slår Kent Svensson fast dagen före det smäller i Stadsskogsskolan.
Tränaren har guidat sitt lag hela vägen fram till ett avgörande division 1-kval. WSK Lindesberg har längs vägen slutat tvåa i grundserien och slagit ut Lillån Ung, Örebro FBC och IBK Wasahus-73 i förkvalet. De tre kvalomgångarna har alla slutat i vinst och nu väntar alltså Skälby som tagit samma väg genom Västmanlands kvalspel. Svensson befann sig i söndags på plats och scoutade motståndet, som då vann returen mot Per-Ols.
– Skälby är lite äldre än vad vi är och har en medelålder på runt 25, med några över 30 och det syns ju. Det blir en annan trygghet och ett lite annat spel. De hade också fem bollar upp på Per-Ols och spelade nog lite på resultatet i returen, berättar Svensson och fortsätter.
– De har ett ganska snabbt omställningsspel. Det bygger på deras högerbackar, som är jäkligt bollsäkra och skapar mycket framåt. Det har vi givetvis pratat om och vi har tränat på hur vi ska få bort det.
”Ska naturligtvis vara taktiska, men hög fart”
Under veckan har WSK Lindesberg gnuggat på med fullt manskap vid träningarna. Läget är på topp hos Bergslagskillarna, inte minst efter förra lördagens förlösande förlängningsvinst borta mot Wasahus. Max Molander sköt då WSK vidare i kvalet med sitt avgörande 9-8 – en seger som visade på moral.
– Nu har vi känt på det också! Att vinna i sudden är alltid bra att ha med sig i ryggen om man skulle hamna i den situationen igen. Där handlar det om att vilja vinna snarare än att ha rädsla över att förlora. Det gjorde vi jäkligt bra, även fast många av killarna bara är 18-19 år, berömmer Kent Svensson,
Till skillnad mot förkvalet spelas division 1-kvalmatcherna över ett dubbelmöte. Det betyder att målskillnaden blir mycket viktig, då det är den som avgör vilket lag som segrar till sist. WSK får chansen att inleda på hemmaplan och tar emot Skälby imorgon lördag med start 16.00.
– Det är ju en sexperiodersmatch, så det gäller att skapa så bra förutsättningar som möjligt hemma. Förhoppningsvis har man då ett resultat att leva på borta, å andra sidan är det inte kört om man misslyckas med det. Då har vi ändå tre perioder till på oss, resonerar Svensson som inte tänker ändra på upplägget till dubbelmötet.
– Nej, absolut inte! Vår styrka är full fart och vi ska fortsätta med det. Sen ska vi naturligtvis vara taktiska, men vi ska främst göra det som vi är bra på och det är hög fart.
Matchen:
Lördag 25/3 16.00
WSK Lindesberg-Skälby, Stadsskogsskolan
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.