WSK Lindesbergs damlag är klara för uppflyttning. I gårdagens bortamatch mot Kumla IBK vann laget med 6-4, efter att ha kopplat greppet i mittenperioden. Vinsten innebar att seriesegern nu är klar för Linde-laget.
Inför lördagens bortamöte mot Kumla IBK hade WSK Lindesbergs damlag verkligen skaffat sig ett guldläge. Med i princip idel segrar hade laget 41 poäng och allt som skiljde till en säkrad serieseger var tre poäng mot Kumla. Det var tre poäng som man kom att lägga vantarna på.
För även om hemmalaget Kumla inledde bäst och tog ledningen kom WSK tillbaka. Med sexton minuter på klockan höll sig Sandra Karlsson framme och satte kvitteringen. Sedan kom det matchvinnande rycket i mittenperioden.
Inom loppet av två minuter satte WSK både 1-2 och 1-3. Kumla reducerade visserligen två gånger om, men WSK kunde ändå gå till den sista periodvilan med en tvåmålsledning.
En period senare var vinsten ett faktum, men först efter stor dramatik. Kumla tog sig nämligen tillbaka och avgörandet kom först när WSK satte 4-6 i slutsekunden. Duon Sandra Karlsson och Jessica Fjellman blev stora matchvinnare. Med sina fem mål och två assist låg de bakom det mesta i målväg, vilket i slutändan fällde avgörandet.
I och med vinsten är seriesegern nu garanterad. Elva poäng skiljer nu ner till serietvåan Lillån IBK, som har tre matcher kvar att spela och WSK endast en. Detta innebär att WSK Lindesbergs damlag spelar i division 2 nästa säsong.
Matchfakta Kumla IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 4-6 (1-1, 1-3, 2-2)
Skott: 16-30
Mål WSK: 1-1 Karlsson, 1-2 Fjellman (Karlsson), 1-3 Andersen (Håkansson), 2-4 Karlsson (Fjellman), 2-5 Fjellman (Håkansson), 4-6 Karlsson
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.