Stefan Lundström

WSK – ett lag på frammarsch

För en inte alltför avlägsen tid sedan (läs 20 år) så var innebandyn något man förknippade med ribbstolar, gympasalens tunga träbänkar nedlagda som sarg, kompisgäng och en kul rekreationssport. I dag är läget annorlunda. Tillsammans med den stora bredd av utövare på alla nivåer och elitsatsande lag så är innebandyn en av Sveriges största sporter, slaget på antal utövare. Nu finns det en Super Liga, vilket är högsta serien i Sverige, med TV-sända matcher, fin sarg i var och varannan idrottshall och ganska stort mediautrymme. Här någonstans försöker Lindesbergs innebandyklubb WSK Lindesberg att hitta sin plats.

Jag träffade Stefan Lundström, ansvarig för sportkommittén som berättade lite om den resa man ute på som förening.

– 2007 gjordes det en sammanslagning av två klubbar, Wedevåg SK och Lindesberg IBK, berättar Stefan.
Man tog det i sammanhanget självklara namnet WSK Lindesberg och började arbeta mer målmedvetet.
– Vi startade en ungdomsverksamhet och började se över vår organisation, forsätter Stefan.

Man påbörjade ett lobbyarbete mot kommunen för att få bättre träningsmöjligheter för barn och ungdomslagen. Det blev bättre, även om det dröjde.

– För tre säsonger sedan så hade vi två timmar halltid i veckan innan halv åtta på kvällen. Det är ju omöjligt att bedriva en barn- och ungdomsverksamhet under dom premisserna. Då för tre år sen så kom det nya tjänstemän på kommunen som har börjat se till behoven. Vi hade ca 170 aktiva då, nu är vi uppe i ca 360 och växer.

Hur har då det sportsliga sett ut för representationslaget?

– Efter sammanslagningen så var vi i Div 2 och första året fick vi kvala för att hänga kvar. Laget har alltid varit talangfullt om än en aning bohemiskt. Det har sedan dess varit spel i Div 2 tills vi lyckades ta steget upp i våras efter ett dramatiskt kvalspel. Den avgörande matchen stod 9-9 vid full tid innan WSK avgjorde i sudden death mot Västra Frölunda från Göteborg. Inför förra säsongen ville man ta tag i strukturen på A-laget och lyfte fram informella ledare som även vill träna hårt och utvecklas, berättar Stefan.

Stefan nämner här två exempel, Mattias Pettersson 31 år och produktiv höger forward i första kedjan, samt Ola Larsson 37 år och stabil back som två viktiga spelare som varit med under hela resan och är lite av kulturbärare i föreningen. Det talangfulla laget har en bra mix av spelare i olika åldrar.

– Trots att vi har rutin så har vi ett ungt lag som är utvecklingsbart och inte nått sin peak än. Av 21 spelare i truppen så är 13 st födda -89 eller yngre.

Vad är klubbens vision?
– Vi vill vara en attraktiv förening och vi vill vara ”norra länets lag”. Vi ska ha en stabil organisation och vi jobbar med kontinuitet. Vi bygger laget på egna produkter eller spelare från närliggande orter. Vi vill spela i den serie som vi har material för, vi kommer inte värva in spelare för att kunna spela i en högre division.

Ekonomin då, innebär spel i div 1 ökade kostnader?
– Vi har en bra, stabil ekonomi i klubben men självklart så blir det mer kostnader, cirka en kvarts miljon.

Vad har ni för förhoppningar på årets säsong?
– Sportsligt så vill vi fortsätta med det offensiva spel vi alltid haft. Vi vill sätta gasen i botten och sätta press på motståndarna högt upp i banan. Vi har gott om matchvinnarkaraktärer och målskyttar i laget. Så det är med tillförsikt vi ser fram mot årets säsong, avslutar Stefan samtidigt som han nämner IBF Örebro som storfavoriter i serien. Kul ”derbyn” att se fram mot.

På tal om sarg så var det först 2001 som Lindesberg IBK fick sin första sarg, innan dess så var man tvungen att åka till Arboga och Örebro för att låna. Hemmamatcherna spelar man i Stadsskogsskolan, en bra arena för innebandy med fina läktare.

Publicerad 18 oktober 2012 klockan 17:24

Björn Sundström , 070-130 33 86

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild Foto: Hasse Persson

Tiomålsförlust i Alstermo

Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.

28 februari 2021 klockan 18:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivbild Foto: Hasse Persson

En förlust avrundade grundspelet

Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.

27 februari 2021 klockan 18:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ny förlust för Lindlöven

Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter ...

bildspel Tuff förlust mot tabelljumbon

Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlö...

bildspel Otrolig vändning gav storslagen seger

Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo...

Arkivbild Foto: Hasse Persson

Lindlöven tog en poäng mot Kumla

Vårserien är en svajig historia för Lindlöven, som tidigare stod med fyra raka segrar. Efter sextio spelade minuter i sitt sista möte mot Kumla under söndagen, står man nu istället med två raka förluster och en förlorad bonuspoäng. Trots en förlust under söndagens förlängning mot Kumla, åker Lindlöven inte lottlösa hem.

21 februari 2021 klockan 19:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

bildspel Förlust mot snabbspelande Engelholm

Grundspelets sista hemmamatch spelades mot vassa Engelholm under lördagen. Hemmalaget bjöd upp till kamp, men fick svårt att möta tabelltreans spel vid flera tillfällen under matchen. Trots ett starkt hemmaspel vid sina ställen, fick Linde Volley se sig slagna efter tre set.
– De spelade mycket snabbare än oss, kommenterar Ida Larsson.

20 februari 2021 klockan 16:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ny seger för Linde Volley
Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida ...
14 februari 2021 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jätteförlust mot Surahammar
Lindlöven hade inte sin bästa dag, när laget tog sig till Surahammar under söndagen. Bortamatchen slutade med en total utklassning, där ...
14 februari 2021 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bortaförlust trots upphämtning
Tabelltrean Kungälv bjöd på ett snabbt och högt tryck, när LIF gästade bohuslänningarna under lördagen. Motståndarlaget höll ett stort grepp...
13 februari 2021 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlövens vinnarsvit avbröts på hemmaisen

Efter fyra raka triumfer såg det positivt ut för Lindlöven under fredagen. Trots brist bland hemmalagets backar, kunde man spela in 1-0 inför den andra perioden, men fick stora problem för resterande speltid. Att hemmastjärnan Max Lalander åkte på en skada, var inte heller något som hjälpte hemmalaget.

12 februari 2021 klockan 21:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Coronasäkrat Vasalopp för de små skidåkarna

Nästa söndag, den 21 februari, går Barnens Vasalopp av stapeln med start i Fritidsbyn i Lindesberg. Totalt finns 4 olika banor att välja mellan, allt i från 400 meter upp till 3 kilometer beroende på lång sträcka man vill åka.
– Även om vi är utomhus är det fortfarande viktigt att följa samma restriktioner som i övriga samhället, förklarar Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg, som tillsammans med Friluftsfrämjandet står som värdar för evenemanget.

12 februari 2021 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven med fyra raka segrar

Lindlöven har hittat fram till ett riktigt vinnartåg. Under onsdagskvällen gästade man Grums, där man säkrade sin fjärde ...

bildspel Hemmaseger genom tre raka set

RIG Falköping bjöd upp till kamp när de gästade Arenan under lördagen. Trots tappra försök, fick man svårt att slå ett ...

Härlig hemmaseger i tabelltoppmötet

Det blev ett stort hemmajubel när Vårserien spelade ett tabelltoppmöte i Lindehov. Lindlöven låste matchen redan i den...

Annons

Foto: Hasse Persson

bildspel Farlig förlust för LIF Lindesberg

Det blev en tung match på hemmaplan när Kärra gästade Arenan. Trots en, målmässigt, jämn inledning, fick Kärra ett för stort övertag i den andra halvleken. Detta med åtta mål inför de sista tio minuterna. LIF försökte kämpa sig tillbaka men fick för mycket att hämta in. Något som lägger LIF mycket farligt till i tabellen.

5 februari 2021 klockan 21:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Seger på bortais efter målrik drabbning

Målvakterna fick en tuff match, när Lindlöven gästade Malung under onsdagen. Elva mål spelades in under matchens g...

bildspel Storseger när andra mötesomgången inleds

Med fint spel och Alexander Kovalonok tillbaka efter skada. Kunde Lindlöven gå undan till en storslagen seger, när...

Viktig bortaseger mot Vinslöv

Med en dröminledning kunde LIF Lindesberg spela hem två, otroligt viktiga poäng till tabellen. Revanschsugna Vinslöv fick en ...

bildspel Tung förlust på hemmaplan

Statistiken talade för vinst inför lördagens hemmamatch, men med både tränare Teemu Sarna och poänggöraren Martina Konecna fr...

Två poäng efter straffläggning

Surahammar var sist ut i vårseriens första mötesomgång och bjöd på en underhållande match. Efter ett chansartat drag fr...

bildspel Förlust i viktig hemmamatch

Trots en stark inledning för LIF Lindesberg så kunde man inte gå segrande ur söndagens Allsvenska match mot Anderstorp. Väl anv...

Arkivfoto Foto: Hasse Persson

Tråkig fredagskväll i Köping

Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.

22 januari 2021 klockan 21:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Utklassning på hemmaisen
Efter två inspelade poäng under de tre senaste matcher, visade Lindlöven fin spelarform där man fullkomligt utklassade den obesegrade tabellettan ...
20 januari 2021 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Föreningens lösning när restriktionerna satte stopp: digitala träningspass
Efter ett tufft år med coronarestriktioner som gjorde gruppträningar i princip omöjliga, fick Lindesbergs allmänna gymnastikförening, LAGF, tä...
19 januari 2021 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Där satt den, Linde Volley!
Efter en dyster säsongshalva för Linde Volley utan poäng till tabellen så har Linde Volley hittat en stor spelarform. Under lördagseftermiddagen ...
16 januari 2021 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2021-01-16

2021-01-15

2021-01-15

2021-01-14

2021-01-13

2021-01-13

2021-01-10

2021-01-09

2021-01-09

2021-01-07

2021-01-05

2021-01-04

2021-01-03

2021-01-01

2021-03-01 07:46