Efter den inledande succén på säsongen har vinden vänt för WSK Lindesberg. På onsdagskvällen kom nästa nederlag för laget, då man föll hemma mot tabelltvåan Hovsta. Stefan Klack tycker efter 3-8-förlusten att WSK inte nådde upp i vanlig nivå.
Säsongen i division 2 inleddes suveränt för WSK Lindesberg. Laget radade upp tre raka segrar, slog sig in toppen och var fyllt av självförtroende. Men nu har den vinsttrenden förbytts mot en förlustsvit för Lindesbergs-laget.
När man på onsdagen tog emot Hovsta hemma i Stadsskogsskolans Idrottshall fick dock WSK en bra start. Redan efter två minuter gav Jacob Nyström laget ledningen, efter förarbete av Andreas Johansson. WSK var även det starkare laget i perioden och fick med femton minuter på klockan ett drömläge att utöka ledningen. Men av misstag gick då slutsignalen för perioden, vilket fick läget att gå om intet och en halvminut senare kvitterade gästerna.
Innan förstaperioden var över hade Hovsta vänt till 1-3 och i en mittperiod där WSK var utspelat ökade underläget till 1-5. I slutperioden reducerade sedan WSK två gånger om, via mål av Andreas Johansson och Pontus Hellsing. Men det hjälte i slutändan föga mot ett starkt Hovsta som vann med 3-8.
– Den här förlusten är det inte mycket att säga om. Idag kommer vi inte upp i den nivå som krävs, vi saknar fart och får inte något flyt i spelet, summerar Stefan Klack utan omsvep.
”Gäller att gnugga på”
I den senaste förlustmatchen saknade WSK en rad spelare. Det var dock inte fallet mot Hovsta, där Klack istället stod med en väldigt bred trupp.
– Nej, idag hade vi fullt lag och gick runt på tre femmor. Det kan samtidigt vara en förklaring. Att det blir för få byten och att det tar längre tid för spelarna komma in i matchen. Men jag vill inte skylla ifrån mig på det.
Tränaren pekar istället på den låga farten i anfallen som bakgrunden till förlusten. Nederlaget mot Hovsta var WSK:s tredje i rad, vilket gör att laget nu halkar ner på seriens nedre halva. Men att dra för stora växlar på trenden vill inte Klack göra.
– Nej jag tror inte att vi ska hänga upp oss för mycket på det. Det gäller att gnugga på, för vi har gjort bra prestationer i alla matcher och förlorat mot bra lag. Så vi måste bara fortsätta spela på det sätt som vi gjort hittills.
Matchfakta WSK Lindesberg-Hovsta:
Resultat: 3-8 (1-3, 0-2, 2-3)
Mål WSK: 1-0 Jacob Nyström (Johansson), 2-6 Andreas Johansson (Nyström), 3-7 Pontus Hellsing (Lundström)
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.