Efter den inledande succén på säsongen har vinden vänt för WSK Lindesberg. På onsdagskvällen kom nästa nederlag för laget, då man föll hemma mot tabelltvåan Hovsta. Stefan Klack tycker efter 3-8-förlusten att WSK inte nådde upp i vanlig nivå.
Säsongen i division 2 inleddes suveränt för WSK Lindesberg. Laget radade upp tre raka segrar, slog sig in toppen och var fyllt av självförtroende. Men nu har den vinsttrenden förbytts mot en förlustsvit för Lindesbergs-laget.
När man på onsdagen tog emot Hovsta hemma i Stadsskogsskolans Idrottshall fick dock WSK en bra start. Redan efter två minuter gav Jacob Nyström laget ledningen, efter förarbete av Andreas Johansson. WSK var även det starkare laget i perioden och fick med femton minuter på klockan ett drömläge att utöka ledningen. Men av misstag gick då slutsignalen för perioden, vilket fick läget att gå om intet och en halvminut senare kvitterade gästerna.
Innan förstaperioden var över hade Hovsta vänt till 1-3 och i en mittperiod där WSK var utspelat ökade underläget till 1-5. I slutperioden reducerade sedan WSK två gånger om, via mål av Andreas Johansson och Pontus Hellsing. Men det hjälte i slutändan föga mot ett starkt Hovsta som vann med 3-8.
– Den här förlusten är det inte mycket att säga om. Idag kommer vi inte upp i den nivå som krävs, vi saknar fart och får inte något flyt i spelet, summerar Stefan Klack utan omsvep.
”Gäller att gnugga på”
I den senaste förlustmatchen saknade WSK en rad spelare. Det var dock inte fallet mot Hovsta, där Klack istället stod med en väldigt bred trupp.
– Nej, idag hade vi fullt lag och gick runt på tre femmor. Det kan samtidigt vara en förklaring. Att det blir för få byten och att det tar längre tid för spelarna komma in i matchen. Men jag vill inte skylla ifrån mig på det.
Tränaren pekar istället på den låga farten i anfallen som bakgrunden till förlusten. Nederlaget mot Hovsta var WSK:s tredje i rad, vilket gör att laget nu halkar ner på seriens nedre halva. Men att dra för stora växlar på trenden vill inte Klack göra.
– Nej jag tror inte att vi ska hänga upp oss för mycket på det. Det gäller att gnugga på, för vi har gjort bra prestationer i alla matcher och förlorat mot bra lag. Så vi måste bara fortsätta spela på det sätt som vi gjort hittills.
Matchfakta WSK Lindesberg-Hovsta:
Resultat: 3-8 (1-3, 0-2, 2-3)
Mål WSK: 1-0 Jacob Nyström (Johansson), 2-6 Andreas Johansson (Nyström), 3-7 Pontus Hellsing (Lundström)
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.