Efter den inledande succén på säsongen har vinden vänt för WSK Lindesberg. På onsdagskvällen kom nästa nederlag för laget, då man föll hemma mot tabelltvåan Hovsta. Stefan Klack tycker efter 3-8-förlusten att WSK inte nådde upp i vanlig nivå.
Säsongen i division 2 inleddes suveränt för WSK Lindesberg. Laget radade upp tre raka segrar, slog sig in toppen och var fyllt av självförtroende. Men nu har den vinsttrenden förbytts mot en förlustsvit för Lindesbergs-laget.
När man på onsdagen tog emot Hovsta hemma i Stadsskogsskolans Idrottshall fick dock WSK en bra start. Redan efter två minuter gav Jacob Nyström laget ledningen, efter förarbete av Andreas Johansson. WSK var även det starkare laget i perioden och fick med femton minuter på klockan ett drömläge att utöka ledningen. Men av misstag gick då slutsignalen för perioden, vilket fick läget att gå om intet och en halvminut senare kvitterade gästerna.
Innan förstaperioden var över hade Hovsta vänt till 1-3 och i en mittperiod där WSK var utspelat ökade underläget till 1-5. I slutperioden reducerade sedan WSK två gånger om, via mål av Andreas Johansson och Pontus Hellsing. Men det hjälte i slutändan föga mot ett starkt Hovsta som vann med 3-8.
– Den här förlusten är det inte mycket att säga om. Idag kommer vi inte upp i den nivå som krävs, vi saknar fart och får inte något flyt i spelet, summerar Stefan Klack utan omsvep.
”Gäller att gnugga på”
I den senaste förlustmatchen saknade WSK en rad spelare. Det var dock inte fallet mot Hovsta, där Klack istället stod med en väldigt bred trupp.
– Nej, idag hade vi fullt lag och gick runt på tre femmor. Det kan samtidigt vara en förklaring. Att det blir för få byten och att det tar längre tid för spelarna komma in i matchen. Men jag vill inte skylla ifrån mig på det.
Tränaren pekar istället på den låga farten i anfallen som bakgrunden till förlusten. Nederlaget mot Hovsta var WSK:s tredje i rad, vilket gör att laget nu halkar ner på seriens nedre halva. Men att dra för stora växlar på trenden vill inte Klack göra.
– Nej jag tror inte att vi ska hänga upp oss för mycket på det. Det gäller att gnugga på, för vi har gjort bra prestationer i alla matcher och förlorat mot bra lag. Så vi måste bara fortsätta spela på det sätt som vi gjort hittills.
Matchfakta WSK Lindesberg-Hovsta:
Resultat: 3-8 (1-3, 0-2, 2-3)
Mål WSK: 1-0 Jacob Nyström (Johansson), 2-6 Andreas Johansson (Nyström), 3-7 Pontus Hellsing (Lundström)
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.