Säsongens andra förlust kom på söndagen för WSK Lindesberg. Lunchmötet med Wadköping IBK blev en målrik historia, som slutade med att lagen hittade nätet hela 18 gånger. WSK fick dock stå som förlorare efter att Wadköping avgjort till 10-8 i slutminuten.
WSK Lindesberg rivstartade säsongen i herrarnas division 2 genom att ta tre raka segrar. Men nu tycks vinststrenden ha svikit laget. På söndagen kom lagets andra raka förlust, då man föll i ett svängigt möte borta mot Wadköping IBK.
– Vi hade ett väldigt stort manfall och spelar på två femmor. Det blev i princip juniorlaget som vi kom till spel med. Men jag tycker att de gjorde det jättebra ifrån sig, förklarar WSK-tränaren Stefan Klack.
– Efter de förutsättningarna så gjorde vi en väldigt bra match. Det är kul för de unga killarna att de får gå in och känna att de klarar av att spela mot så bra motstånd.
För trots en väldigt ung trupp, där sex av spelarna var födda 1998, klev WSK ut och tog en tidig ledning via Viktor Svanholm. Målet kom efter endast 26 sekunders spel och följdes sedan upp av ett 0-2-mål fem minuter senare. Den inledande perioden var dock svängig och innan den var över hade Wadköping kämpat sig tillbaka till 3-3.
Wadköping avgjorde i tom målbur
Även mittperioden slutade med samma siffror. Detta sedan Max Molander först återgett WSK ledningen, innan hemmalaget svarat med att göra tre raka mål. Men genom två sena mål av Jacob Nyström jämnade WSK ut och ställningen var alltså sex lika inför slutperioden.
Där gjorde Wadköping ett målmässigt ryck i början av den andra halvan, något som skulle visa sig bli avgörande. Jacob Nyström såg med sitt tredje mål till att WSK reducerade och laget fick i slutminuterna även chansen i spel fem mot fyra. Men trots att man satsade på sex utespelare kom det aldrig någon kvittering. Istället kunde Wadköping sätta avgörandet i tom målbur och fastställa slutresultatet 10-8.
– De vi möter är lite äldre. Men jag tycker att vi stod upp väldigt bra och är med genom hela matchen. Sen släpper vi så klart in för mycket mål och det förlorar vi på, för åtta mål framåt är positiva siffror, summerar Klack i efterhand.
Förlusten gör att WSK står kvar på nio inspelade poäng. Det är trots allt en fullt godkänd start på säsongen, i synnerhet då laget placerar sig på tabellens övre halva. Nästa onsdag tar WSK emot Hovsta och fram tills dess kommer Klack att hålla igång sitt lag.
– Man kan säga att det blir lite vila från bandyn för dem. Vi kör lite annan träning med fys och kondition nu när det är spelledigt och rehabiliterat oss lite. Sen siktar vi på att komma tillbaka och ta en seger nästa vecka.
Matchfakta Wadköping IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 10-8 (3-3, 3-3, 4-2)
Mål WSK: 0-1 Viktor Svanholm (Lundström), 0-2 Niklas Carlsson, 1-3 Adam Lihagen (Molander), 3-4 Max Molander (Carlsson), 6-5 Jacob Nyström (Hellsing), 6-6 Jacob Nyström (Svensson), 7-7 Viktor Svanholm (Hellsing), 9-8 Jacob Nyström (Svensson)
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.