Säsongens andra förlust kom på söndagen för WSK Lindesberg. Lunchmötet med Wadköping IBK blev en målrik historia, som slutade med att lagen hittade nätet hela 18 gånger. WSK fick dock stå som förlorare efter att Wadköping avgjort till 10-8 i slutminuten.
WSK Lindesberg rivstartade säsongen i herrarnas division 2 genom att ta tre raka segrar. Men nu tycks vinststrenden ha svikit laget. På söndagen kom lagets andra raka förlust, då man föll i ett svängigt möte borta mot Wadköping IBK.
– Vi hade ett väldigt stort manfall och spelar på två femmor. Det blev i princip juniorlaget som vi kom till spel med. Men jag tycker att de gjorde det jättebra ifrån sig, förklarar WSK-tränaren Stefan Klack.
– Efter de förutsättningarna så gjorde vi en väldigt bra match. Det är kul för de unga killarna att de får gå in och känna att de klarar av att spela mot så bra motstånd.
För trots en väldigt ung trupp, där sex av spelarna var födda 1998, klev WSK ut och tog en tidig ledning via Viktor Svanholm. Målet kom efter endast 26 sekunders spel och följdes sedan upp av ett 0-2-mål fem minuter senare. Den inledande perioden var dock svängig och innan den var över hade Wadköping kämpat sig tillbaka till 3-3.
Wadköping avgjorde i tom målbur
Även mittperioden slutade med samma siffror. Detta sedan Max Molander först återgett WSK ledningen, innan hemmalaget svarat med att göra tre raka mål. Men genom två sena mål av Jacob Nyström jämnade WSK ut och ställningen var alltså sex lika inför slutperioden.
Där gjorde Wadköping ett målmässigt ryck i början av den andra halvan, något som skulle visa sig bli avgörande. Jacob Nyström såg med sitt tredje mål till att WSK reducerade och laget fick i slutminuterna även chansen i spel fem mot fyra. Men trots att man satsade på sex utespelare kom det aldrig någon kvittering. Istället kunde Wadköping sätta avgörandet i tom målbur och fastställa slutresultatet 10-8.
– De vi möter är lite äldre. Men jag tycker att vi stod upp väldigt bra och är med genom hela matchen. Sen släpper vi så klart in för mycket mål och det förlorar vi på, för åtta mål framåt är positiva siffror, summerar Klack i efterhand.
Förlusten gör att WSK står kvar på nio inspelade poäng. Det är trots allt en fullt godkänd start på säsongen, i synnerhet då laget placerar sig på tabellens övre halva. Nästa onsdag tar WSK emot Hovsta och fram tills dess kommer Klack att hålla igång sitt lag.
– Man kan säga att det blir lite vila från bandyn för dem. Vi kör lite annan träning med fys och kondition nu när det är spelledigt och rehabiliterat oss lite. Sen siktar vi på att komma tillbaka och ta en seger nästa vecka.
Matchfakta Wadköping IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 10-8 (3-3, 3-3, 4-2)
Mål WSK: 0-1 Viktor Svanholm (Lundström), 0-2 Niklas Carlsson, 1-3 Adam Lihagen (Molander), 3-4 Max Molander (Carlsson), 6-5 Jacob Nyström (Hellsing), 6-6 Jacob Nyström (Svensson), 7-7 Viktor Svanholm (Hellsing), 9-8 Jacob Nyström (Svensson)
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.