Det blev ingen lyckad avslutningsföreställning för WSK Lindesberg. I säsongens sista hemmamatch förlorade laget med 5-6 mot Kopparberg, trots en kraftig speldominans. Matchen var på förhand ett ödesmöte och för WSK:s del finns nu hotet om nedflyttning kvar.
Det var två utsatta lag som gick in till spel ikväll när WSK Lindesberg tog emot Kopparberg. Spelplanen var för sista gången för säsongen Stadsskogsskolans Idrottshall. Men även om det var WSK som inledde starkast så blev kvällen i slutändan poänglös.
Det första målet dröjde nio in i matchen, då Emil Risberg drog iväg ett rappt skott till 0-1 för Kopparberg. Men via två snabba mål, båda via till följd av frislag, tog sig WSK ikapp och förbi. Efter att gästerna kvitterat såg WSK även till att kliva till periodvila i ledning. Via en snabb omställning spelade Johan Lund in bollen till Pontus Hellsing som från nära håll styrde in 3-2.
Mittperioden förstärkte sedan intrycket av att det var WSK som förde spelet. I långa stunder var laget så pass dominant att man såg ut att ha konstant powerplay. När man dessutom turligt gjorde 4-2, Sundvalls långskott gick via stolpen och målvaktens rygg, kunde de tre poängen skymtas.
Men två mål senare var ledningen bortblåst. Kopparberg kvitterade till 4-4 tidigt i den tredje perioden, när ett backskott sökte sig genom röran framför mål. Samtidigt blev spelet alltmer fysiskt och på gränsen till smågrinigt, där båda lagen tycktes irriterade.
Med sex minuter kvar att spela kom den matchavgörande sekvensen. Först prickade Viktor Arvidsson ribban och i anfallet efter stänkte Kopparbergs Markus Jansson in 4-5. När samme Jansson satte 4-6 i öppen kasse var WSK ett slaget lag. Andreas Kinell skickade in en reducering i slutsekunderna, men då var den tunga förlusten redan ett faktum.
– Ja, det här var en tung förlust. Men vi får inte någon fart i spelet, vi blir stillastående och passar runt bollen. Vi har problem med lag som backar hem på det här sättet, slog tränaren Stefan Klack fast efter matchen.
Förlusten innebar att Kopparberg klev upp på samma poäng i tabellen. De båda lagen innehar platserna precis ovanför nedflyttningsstrecket, ett streck som är sex poäng bort. Men den haltande tabellen gör det svårt att säga vad som krävs av WSK i den avslutande omgången. Den spelas nästa helg då laget möter Pålsboda.
– Det var en tung förlust, men det är inget att gräva ner sig över. Nu är det en match kvar. Beroende på hur de går i de andra matcherna kan vi redan vara klara då, avslutar Klack.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kopparberg:
Resultat: 5-6 (3-2, 1-1, 1-3)
Publik: 129
Skott: 35-18
Mål WSK:
1-1 Alamartin (Carlsson), 2-1 Lundström (Svensson), 3-2 Hellsing (Lund), 4-2 Sundvall (Rauseus), 5-6 Kinell (Sundvall)
Bottenstriden:
7 IBF Örebro Ungdom 19 122-129 23
8 WSK Lindesberg 19 146-164 21
9 Kopparberg 19 119-165 21
10 Pålsboda IBF 18 92-174 15
11 IBK Wasahus 17 138-179 14
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.