Söndagen bjöd på en ny träningsförlust för WSK Lindesberg. Hemma mot Kungsör vaknade laget till sent och föll med 3-6, trots en vunnen skottstatistik.
I tisdags inledde WSK Lindesberg sin försäsong på allvar. Laget föll då borta mot Karlskoga IBF, en förlust som man idag följde upp med ett nytt nederlag hemma mot Kungsörs IBK. 3-6 skrevs slutsiffrorna till, efter en något slätstruken hemmainsats.
– Det var som vi befarade. Många tunga kroppar och många tunga huvuden, summerar WSK-sportchefen Mats Eriksson.
Laget har under veckan haft ett riktigt tufft program. Man har haft träning varje dag, spelat dubbla matcher och pressat sig till maxgränsen. Att det skulle bli en svår uppgift att möta Kungsör var därför väntat, menar Eriksson.
Konkurrens om platserna i laget
WSK började även hemmamötet illa och låg efter två perioder under med 0-2. Till slutakten vaknade laget dock till liv, där Pontus Hellsing tidigt reducerade i powerplay. Kungsör gick därefter ifrån till hela 1-6 innan WSK hittade rätt i spelet. Erik Alamartin och Viktor Svanholm snyggade till siffrorna och man vann även skottstatistiken med klara 21-12.
– Det var ingen jättebra match, men inte någon dålig heller. Men Kungsör märkte att vi inte var på hugget. De rullade runt mycket och vi hade svårt att komma nära dem, säger Mats Eriksson och pekar på den tuffa träningsvecka som laget genomgått.
– Vi visste om förutsättningarna. Det var lite halvt medvetet som vi hade skapat de här förutsättningarna. Nu ska vi släppa på träningsdosen lite och se till att vara fräschare framöver.
Torsdagen den 24:e september hoppas WSK pricka in formen. Då spelar man sin seriepremiär i division 2, och man har bara en träningsmatch kvar att spela innan dess. Truppen till säsongen är fortfarande inte spikad och Eriksson ger en uppdatering om läget runt laget.
– Vi har en rätt stor juniortrupp som är med och krigar om platser. Det är ett gäng som är med och provar lite och det ska provas lite till, kanske redan på torsdag. Så det gäller att prestera även som senior.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kungsörs IBK:
Resultat 3-6 (0-1, 0-1, 3-4)
Skott: 21-12
Mål WSK: 1-2 Pontus Hellsing (Landgren), 2-6 Erik Alamartin, 3-6 Viktor Svanholm (Eriksson)
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.