Söndagen bjöd på en ny träningsförlust för WSK Lindesberg. Hemma mot Kungsör vaknade laget till sent och föll med 3-6, trots en vunnen skottstatistik.
I tisdags inledde WSK Lindesberg sin försäsong på allvar. Laget föll då borta mot Karlskoga IBF, en förlust som man idag följde upp med ett nytt nederlag hemma mot Kungsörs IBK. 3-6 skrevs slutsiffrorna till, efter en något slätstruken hemmainsats.
– Det var som vi befarade. Många tunga kroppar och många tunga huvuden, summerar WSK-sportchefen Mats Eriksson.
Laget har under veckan haft ett riktigt tufft program. Man har haft träning varje dag, spelat dubbla matcher och pressat sig till maxgränsen. Att det skulle bli en svår uppgift att möta Kungsör var därför väntat, menar Eriksson.
Konkurrens om platserna i laget
WSK började även hemmamötet illa och låg efter två perioder under med 0-2. Till slutakten vaknade laget dock till liv, där Pontus Hellsing tidigt reducerade i powerplay. Kungsör gick därefter ifrån till hela 1-6 innan WSK hittade rätt i spelet. Erik Alamartin och Viktor Svanholm snyggade till siffrorna och man vann även skottstatistiken med klara 21-12.
– Det var ingen jättebra match, men inte någon dålig heller. Men Kungsör märkte att vi inte var på hugget. De rullade runt mycket och vi hade svårt att komma nära dem, säger Mats Eriksson och pekar på den tuffa träningsvecka som laget genomgått.
– Vi visste om förutsättningarna. Det var lite halvt medvetet som vi hade skapat de här förutsättningarna. Nu ska vi släppa på träningsdosen lite och se till att vara fräschare framöver.
Torsdagen den 24:e september hoppas WSK pricka in formen. Då spelar man sin seriepremiär i division 2, och man har bara en träningsmatch kvar att spela innan dess. Truppen till säsongen är fortfarande inte spikad och Eriksson ger en uppdatering om läget runt laget.
– Vi har en rätt stor juniortrupp som är med och krigar om platser. Det är ett gäng som är med och provar lite och det ska provas lite till, kanske redan på torsdag. Så det gäller att prestera även som senior.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kungsörs IBK:
Resultat 3-6 (0-1, 0-1, 3-4)
Skott: 21-12
Mål WSK: 1-2 Pontus Hellsing (Landgren), 2-6 Erik Alamartin, 3-6 Viktor Svanholm (Eriksson)
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.