Söndagen bjöd på en ny träningsförlust för WSK Lindesberg. Hemma mot Kungsör vaknade laget till sent och föll med 3-6, trots en vunnen skottstatistik.
I tisdags inledde WSK Lindesberg sin försäsong på allvar. Laget föll då borta mot Karlskoga IBF, en förlust som man idag följde upp med ett nytt nederlag hemma mot Kungsörs IBK. 3-6 skrevs slutsiffrorna till, efter en något slätstruken hemmainsats.
– Det var som vi befarade. Många tunga kroppar och många tunga huvuden, summerar WSK-sportchefen Mats Eriksson.
Laget har under veckan haft ett riktigt tufft program. Man har haft träning varje dag, spelat dubbla matcher och pressat sig till maxgränsen. Att det skulle bli en svår uppgift att möta Kungsör var därför väntat, menar Eriksson.
Konkurrens om platserna i laget
WSK började även hemmamötet illa och låg efter två perioder under med 0-2. Till slutakten vaknade laget dock till liv, där Pontus Hellsing tidigt reducerade i powerplay. Kungsör gick därefter ifrån till hela 1-6 innan WSK hittade rätt i spelet. Erik Alamartin och Viktor Svanholm snyggade till siffrorna och man vann även skottstatistiken med klara 21-12.
– Det var ingen jättebra match, men inte någon dålig heller. Men Kungsör märkte att vi inte var på hugget. De rullade runt mycket och vi hade svårt att komma nära dem, säger Mats Eriksson och pekar på den tuffa träningsvecka som laget genomgått.
– Vi visste om förutsättningarna. Det var lite halvt medvetet som vi hade skapat de här förutsättningarna. Nu ska vi släppa på träningsdosen lite och se till att vara fräschare framöver.
Torsdagen den 24:e september hoppas WSK pricka in formen. Då spelar man sin seriepremiär i division 2, och man har bara en träningsmatch kvar att spela innan dess. Truppen till säsongen är fortfarande inte spikad och Eriksson ger en uppdatering om läget runt laget.
– Vi har en rätt stor juniortrupp som är med och krigar om platser. Det är ett gäng som är med och provar lite och det ska provas lite till, kanske redan på torsdag. Så det gäller att prestera även som senior.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kungsörs IBK:
Resultat 3-6 (0-1, 0-1, 3-4)
Skott: 21-12
Mål WSK: 1-2 Pontus Hellsing (Landgren), 2-6 Erik Alamartin, 3-6 Viktor Svanholm (Eriksson)
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.