Söndagen bjöd på en ny träningsförlust för WSK Lindesberg. Hemma mot Kungsör vaknade laget till sent och föll med 3-6, trots en vunnen skottstatistik.
I tisdags inledde WSK Lindesberg sin försäsong på allvar. Laget föll då borta mot Karlskoga IBF, en förlust som man idag följde upp med ett nytt nederlag hemma mot Kungsörs IBK. 3-6 skrevs slutsiffrorna till, efter en något slätstruken hemmainsats.
– Det var som vi befarade. Många tunga kroppar och många tunga huvuden, summerar WSK-sportchefen Mats Eriksson.
Laget har under veckan haft ett riktigt tufft program. Man har haft träning varje dag, spelat dubbla matcher och pressat sig till maxgränsen. Att det skulle bli en svår uppgift att möta Kungsör var därför väntat, menar Eriksson.
Konkurrens om platserna i laget
WSK började även hemmamötet illa och låg efter två perioder under med 0-2. Till slutakten vaknade laget dock till liv, där Pontus Hellsing tidigt reducerade i powerplay. Kungsör gick därefter ifrån till hela 1-6 innan WSK hittade rätt i spelet. Erik Alamartin och Viktor Svanholm snyggade till siffrorna och man vann även skottstatistiken med klara 21-12.
– Det var ingen jättebra match, men inte någon dålig heller. Men Kungsör märkte att vi inte var på hugget. De rullade runt mycket och vi hade svårt att komma nära dem, säger Mats Eriksson och pekar på den tuffa träningsvecka som laget genomgått.
– Vi visste om förutsättningarna. Det var lite halvt medvetet som vi hade skapat de här förutsättningarna. Nu ska vi släppa på träningsdosen lite och se till att vara fräschare framöver.
Torsdagen den 24:e september hoppas WSK pricka in formen. Då spelar man sin seriepremiär i division 2, och man har bara en träningsmatch kvar att spela innan dess. Truppen till säsongen är fortfarande inte spikad och Eriksson ger en uppdatering om läget runt laget.
– Vi har en rätt stor juniortrupp som är med och krigar om platser. Det är ett gäng som är med och provar lite och det ska provas lite till, kanske redan på torsdag. Så det gäller att prestera även som senior.
Matchfakta WSK Lindesberg-Kungsörs IBK:
Resultat 3-6 (0-1, 0-1, 3-4)
Skott: 21-12
Mål WSK: 1-2 Pontus Hellsing (Landgren), 2-6 Erik Alamartin, 3-6 Viktor Svanholm (Eriksson)
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.