WSK Lindesberg åkte igår på säsongens tredje förlust. Borta mot KFUM Örebro föll laget med 8-6 efter en jämn match. Förlusten gör att WSK nu går till uppehåll med en sjundeplacering i serien.
Säsongen har startat svajigt för WSK Lindesberg. Igår led laget sin tredje förlust denna höst, när KFUM Örebro vann med 8-6 i Tegelbruket. Efter ett 2-0-underläge tog sig WSK tillbaka i den andra perioden, men kunde sedan inte komma igen när Örebro på nytt drog ifrån.
Men trots den tunga förlusten tycker lagets tränare Stefan Klack att insatsen var fullt godkänd. Laget stod för en stark lagprestation, dessutom gjorde duon Josef Steiner och Viktor Arvidsson sina bästa matcher för säsongen.
– Vi har våra delar av matchen till och från. Då spelar vi bra, får bra rull och ligger på. Det är en jämn match och på slutet är det hugget som stucket, förklarar Stefan.
Det som avgjorde matchen till Örebros fördel var främst spelvändningarna, menar Stefan. WSK blev flera gånger om straffade i omställningsfasen efter blockerade skott, något som Örebro ofta fick utdelning på. Att laget har problem med kontringar tycker Stefan beror på det höga presspel WSK infört.
– Det har blivit bättre, sen har vi fortfarande en del att arbeta på så klart. Jag känner absolut att det går åt rätt håll.
I och med söndagens förlust har nu WSK sju poäng efter sex omgångar, det innebär att laget ligger på en sjunde plats. Nu väntar ett långt uppehåll innan laget möter IBF Örebro i mitten av november.
Matchfakta KFUM Örebro-WSK Lindesberg
Resultat: 8-6 (2-0, 4-5, 2-1)
Mål WSK: 2-1 Alamartin (Steiner), 2-2 Steiner, 3-3 Johansson, 3-4 Carlsson, 5-5 Börgel (Bergman), 8-6 Johansson (Arvidsson)
Övriga resultat från division 2:
Wadköping-Kopparberg 10-4
IBK Wasahus-Pålsboda 12-7
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.