På söndag spelar WSK Lindesberg DM-final i Idrottshuset mot Allsvenska IBF Örebro. Ikväll spelade man sin sista match före dess, då man mötte Åsbro i serien. Viktiga poäng i bottenstriden stod på spel, men det slutade med förlust för WSK via siffrorna 13-10.
Säsongen har varit tung för WSK Lindesberg. Laget har konstant fått slita på division 2:s undre halva, en effekt av många förluster och ett läckande försvar. Ikväll ställdes man mot Åsbro i ett viktigt möte, där båda lagen jagade poäng för att ta sig ur bottenstriden.
Det utvecklade sig till en extremt målrik historia, som så många tidigare när WSK spelat. Lagen följdes åt målmässigt genom den första perioden. Men i mittenperioden kom det matchvinnande rycket från Åsbro, som gick upp till en tremålsledning.
Tidigt i den tredje perioden satt sedan 10-6 i WSK-målet, vilket skulle visa sig bli en övermäktig uppförsbacke. Mot slutet satsade WSK i jakten på reducering och Åsbro kunde fastställa slutresultatet 13-10. Hos WSK stack Adam Sundvall och Henrik Rauseus ut, då båda levererade varsitt hattrick.
Förlusten innebär att WSK ligger kvar på 15 poäng i serien. Därmed är man fyra poäng ovanför Wasahus under strecket, som har en match mindre spelad. På söndag får dock WSK chansen att tänka på annat. Då väntar DM-finalen i Idrottshuset, där man ställs mot Allsvenska IBF Örebro med matchstart klockan 18.00.
Matchfakta Åsbro-WSK Lindesberg:
Resultat: 13-10 (5-5, 4-1, 4-4)
Publik: 15
Mål WSK: 0-1 Sundvall, 1-2 Andersson (Kinell), 1-3 Carlsson (Andersson), 2-4 Rauseus (Carlsson), 4-5 Rauseus (Sundvall), 6-6 Rauseus (Svensson), 10-7 Hellsing (Carlsson), 10-8 Sundvall (Hellsing), 11-9 Lundström (Kinell), 11-10 Sundvall
Sedan starten 2016 har Linde Judo Open vuxit till att bli ett av Judosveriges största evenemang. I år är tävlingen dessutom större än någonsin, med närmare 500 tävlingsstarter på lördagen.
– Om den här trenden håller i sig till nästa år behöver vi nog köpa lite mer grejer, skrattar Johan Orrbo.
Det blev seger i säsongspremiären efter en säsong i Division 1, under torsdagen blev det andra siffror. Seriefavoriten OV Helsingborg HK blev det nästa lag att gästa arenan, ett lag som vanligtvis hittas i tabelltoppen framåt våren. Trots ett kärt återseende av hemmalagets Martin Boija på planen, så blev det en tuff match för LIF Lindesberg.
Fyra matcher återstår av säsongens Fotbollsfemma. I nuläget är det bara två poäng skiljer mellan IFK Lindesbergs nuvarande femte plats och en tredje plats, som innebär kvalspel till Division 4. Mycket står alltså på spel när säsongens näst sista hemmamatch tar fart under lördagen.
– Vi behöver gå rent nu, vi behöver samtliga 12 poängen.
I våras var det ett stort jubel efter att LIF Lindesberg tog sig igenom Division 1 som obesegrade. Placeringen som överlägsen serievinnare gav Lindesbergstruppen en ny chans till revansch i Allsvenskan och på lördag är det äntligen dags för en efterlängtad säsongspremiär.
– Det är i Allsvenskan som vi hör hemma, säger Joakim Bååk.
Örebrotjejen Alice Molin blev först med att vinna lopp under årets travsäsong på Fornaboda, medan Jenny Brunzell från Vaggeryd blev kusken att sätta punkt för det hela. Även om säsongsavslutningen inte fick någon större publik på plats, så blev det en trevlig stämning på tävlingsovalen med en hemmaseger och två dubbelvinnare.
Till tonerna av Guldsmedshyttans Musikkår invigdes helgens SM-tävlingar i bruks och mondioring med pompa och ståt under fredagen.
– Hunden, människans bästa vän genom tiderna. Jag googlade lite och hittade grottmålningar som sträcker sig åtminstone 11 500 år tillbaka i tiden, där människan och hunden har jobbat ihop, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars i sitt invigningstal.
Med start tisdagen den 29 augusti drar Lindlöven igång sin senaste satsning, som dock inte innefattar ishockey. Med hjälp av ett gäng engagerade pensionärer erbjuder föreningen gratis läxhjälp till alla barn och unga, tre eftermiddagar i veckan, där man även bjuder på mellanmål.
– Vi är taggade, det ska bli jättekul! säger klubbchef Filip Nyängen.
Den sista helgen i augusti avgörs SM i bruks och mondioring i Fritidsbyn i Lindesberg. Ett mästerskap som lockar tusentals besökare från hela landet, där sammanlagt 74 tävlande ekipage gör upp om titlarna.
– Nu hoppas vi bara på lite bättre väder, skrattar tävlingsgeneral Pär Bjellå.