WSK Lindesberg tog på tisdagen en viktig seger hemma mot Åsbro. Efter en ineffektiv start kunde laget dra ifrån i den andra perioden och vinna med komfortabla 7-4.
Efter fredagens tunga förlust mot Hovsta lyckades WSK Lindesberg studsa tillbaka hemma mot Åsbro. Och det var en rivstart som laget bjöd på. I en första period som man chansmässigt dominerade vann Lindesberg skotten med smått sanslösa 14-1. Trots bombardemanget var ställningen endast 1-0 i paus, detta efter mål av Andreas Johansson samt en missad straff av Åsbros Jesper Andersson.
Den andra perioden blev betydligt målrikare, där Lindesberg via två tidiga mål av Pontus Hellsing och Josef Steiner gick ifrån till 3-0. Åsbro tog sig dock tillbaka och reducerade, men Lindesberg svarade omgående. Åtta sekunder efter målet prickade Niklas Carlsson in 4-1, en ledning samme Carlsson sedan utökade till 5-1 i powerplay.
Med två snabba mål gjorde Åsbro på nytt liv i matchen, och ställningen var 5-3 inför den avslutande perioden. Där klev dock Lindesberg ut för att stänga igen. Redan efter 31 sekunder kunde Erik Alamartin sätta 6-3, följt av ytterligare ett mål från Andreas Johansson.
En utvisningskavalkad ryckte därefter sönder mycket av perioden. Åsbro kunde slutligen få in en sista reducering, men Lindesberg höll undan och tog en viktig seger med slutsiffrorna 7-4.
Vinsten innebär att WSK Lindesberg nu har inlett säsongen med sju poäng på de inledande fem omgångarna. Närmast i tiden väntar KFUM Örebro i Tegelbruket på onsdag. Örebro-laget ligger för tillfället trea i serien, en placering ovanför Lindesberg.
Matchfakta WSK Lindesberg-Åsbro GOIF:
Resultat: 7-4 (1-0, 4-3, 2-1)
Skott på mål: 35-23
Mål Lindesberg: 1-0 Johansson (Alamartin), 2-0 Hellsing (Nyström), 3-0 Steiner (Kinell), 4-1 Carlsson (Nyström), 5-1 Carlsson (Hellsing), 6-3 Alamartin (Johansson), 7-3 Johansson
Övriga resultat från division 2:
Örebro Ungdom-Varberga IBK 6-4
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.