WSK Lindesberg tog en riktig skalp på fredagskvällen. Hemma i Linde vann man mot serietvåan KFUM Örebro med 7-5 efter en starkt vändning i den andra perioden. Lagets tränare Stefan Klack är mycket nöjd med segern.
Hela säsongen har varit en konstant kamp i bottenstriden för WSK Lindesberg. Men på fredagskvällen tog laget ett stort kliv från den mest desperata överlevnadsstriden. Hemma i Stadsskogsskolans Idrottshall skrällde laget till rejält, då man slog tvåan KFUM Örebro med 7-5.
– Det var kul, vi spelade riktigt bra. Fem insläppta mål sen också, det är bra det också mot hur det varit förut, slår tränaren Klack fast dagen efter segern.
Men matchen inleddes annars på ett väntat sätt. Trots kvitteringsmål till 1-1 av Josef Steiner drog gästerna sedan ifrån till en tvåmålsledning. Men i mittperioden svarade sedan WSK för en mycket stark, och i slutändan matchavgörande, vändning när man gick från 1-3 till 4-3.
I den sista perioden fortsatte man sedan att ånga på. Via mål från Viktor Arvidsson och Pontus Hellsing gick man upp till 6-3. Mot slutet åt sig Örebro ikapp, pressade på för en kvittering och satsade allt på ett kort. Då klev Pontus Hellsing fram och fastställde slutresultatet 7-5 med bara sekunder kvar att spela.
– Det är väl så här vi spelat förut. Men igår var vi lite hetare i närkamperna, framförallt kring eget mål där vi gick in rejälare. Sen spelade vi runt på tre femmor och hade mer folk tillbaka, förklarar Klack om segerreceptet.
Segern var även nyttig tabellmässigt för WSK. I och med de tre poängen höll man sig visserligen kvar på sin plats strax över strecket, men avståndet ner till tiondeplatsen är nu sju poäng.
– Precis, det är jätteskönt. Det blir skönt för grabbarna också, på träningar och så där det blir lättare när man känner att man vinner. Sen närmar vi oss de andra lagen också.
Klack lyfter fram hela laget i segern. Men allra starkast var Pontus Hellsing, som i vanlig ordning slet hårt i båda riktningar av spelet. Även Josef Steiner var en av segerorganisatörerna, med två väldigt fina mål.
Härnäst väntar möte IBF Örebro Ungdom för WSK:s del. Den matchen spelas nästa lördag i Örebro.
Matchfakta WSK Lindesberg-KFUM Örebro:
Resultat: 7-5 (1-3, 3-0, 3-2)
Skott: 39-28
Publik: 93
Mål WSK: 1-1 Steiner, 2-3 Steiner (Landgren), 3-3 Nyström (Sundvall), 4-3 Landgren (Kinell), 5-3 Arvidsson, 6-3 Hellsing (Carlsson), 7-5 Hellsing (Steiner)
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.