WSK Lindesberg är återigen ett vinnande lag. Efter förlusten senast tog man revansch på söndagen, via en storseger mot jumbon Åsbro. Med slutsiffrorna 6-14 lade WSK beslag på tre nya poäng och klättrade i tabellen.
Det var klasskillnad när WSK Lindesberg på söndagen ställdes mot Åsbro GOIF. Tabelljumbon var både en och två storlekar för liten för WSK, som visserligen hamnade i ett tidigt underläge. Men med sex mål på bara tio minuter vände man till 1-6 och det var ett grepp man aldrig släppte.
Andreas Johansson och Jacob Nyström hade stor show i den första perioden. Duon samspelade vid två av målen och Johansson var även inblandad i ytterligare två. Målen ramlade in åt båda håll och när lagen gick till periodvila var ställningen 3-7.
Väl ute på planen för den andra perioden var det dock ett annat WSK som uppenbarade sig. Gästerna visade inte alls upp samma fart som tidigare, började att söka svårare lösningar och körde fast i spelet. Trots det slutade mittperioden två lika och fyramålsledningen stod sig.
– Det kändes som att vi var bättre rakt av. Det var väl även det som spelarna kände efter den första perioden, då kan det bli så där, förklarar tränaren Stefan Klack.
Duon gjorde åtta av målen
I slutperioden hittade WSK sedan tillbaka till det spel man hade i matchupptakten. Med fem nya mål såg man till att utöka ledningen och kunde slutligen vinna med övertygande 6-14.
– Det var en komfortabel seger. Men det gäller ju att man håller koncentrationen ändå mot den här typen av lag. Krånglar man till det och försöker för mycket så, ja då blir det inte lätt, säger Klack.
Mycket av segern kan tillskrivas duon Andreas Johansson och Jacob Nyström. Tillsammans stod de för åtta av målen och dessutom en rad assist, inte sällan till varandra.
För lagets del tar segern upp WSK på sjunde plats i tabellen. Dessutom var det lagets första match på över en vecka och Klack är nöjd över att inleda med en trepoängare.
– Ja det var härligt att ta en seger direkt. Nu är det fyra matcher kvar och vi ska försöka att ta några placeringar till i tabellen. Det är våran målsättning.
Matchfakta Åsbro GOIF-WSK Lindesberg:
Resultat: 6-14 (3-7, 2-2, 1-5)
Mål WSK: 1-1 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-2 Andreas Johansson (Nyström), 1-3 Jacob Nyström (Johansson), 1-4 Andreas Johansson (Livén), 1-5 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-6 Mattias Landgren (Hellsing), 2-7 Andreas Johansson (Lundström), 3-8 Niklas Carlsson (Hellsing), 5-9 Andreas Johansson, 5-10 Jacob Nyström (Johansson), 5-11 Jacob Nyström (Johansson), 5-12 Viktor Svanholm (Tormod), 6-13 Jacob Nyström (Johansson), 6-14 Pontus Hellsing
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.