WSK Lindesberg är återigen ett vinnande lag. Efter förlusten senast tog man revansch på söndagen, via en storseger mot jumbon Åsbro. Med slutsiffrorna 6-14 lade WSK beslag på tre nya poäng och klättrade i tabellen.
Det var klasskillnad när WSK Lindesberg på söndagen ställdes mot Åsbro GOIF. Tabelljumbon var både en och två storlekar för liten för WSK, som visserligen hamnade i ett tidigt underläge. Men med sex mål på bara tio minuter vände man till 1-6 och det var ett grepp man aldrig släppte.
Andreas Johansson och Jacob Nyström hade stor show i den första perioden. Duon samspelade vid två av målen och Johansson var även inblandad i ytterligare två. Målen ramlade in åt båda håll och när lagen gick till periodvila var ställningen 3-7.
Väl ute på planen för den andra perioden var det dock ett annat WSK som uppenbarade sig. Gästerna visade inte alls upp samma fart som tidigare, började att söka svårare lösningar och körde fast i spelet. Trots det slutade mittperioden två lika och fyramålsledningen stod sig.
– Det kändes som att vi var bättre rakt av. Det var väl även det som spelarna kände efter den första perioden, då kan det bli så där, förklarar tränaren Stefan Klack.
Duon gjorde åtta av målen
I slutperioden hittade WSK sedan tillbaka till det spel man hade i matchupptakten. Med fem nya mål såg man till att utöka ledningen och kunde slutligen vinna med övertygande 6-14.
– Det var en komfortabel seger. Men det gäller ju att man håller koncentrationen ändå mot den här typen av lag. Krånglar man till det och försöker för mycket så, ja då blir det inte lätt, säger Klack.
Mycket av segern kan tillskrivas duon Andreas Johansson och Jacob Nyström. Tillsammans stod de för åtta av målen och dessutom en rad assist, inte sällan till varandra.
För lagets del tar segern upp WSK på sjunde plats i tabellen. Dessutom var det lagets första match på över en vecka och Klack är nöjd över att inleda med en trepoängare.
– Ja det var härligt att ta en seger direkt. Nu är det fyra matcher kvar och vi ska försöka att ta några placeringar till i tabellen. Det är våran målsättning.
Matchfakta Åsbro GOIF-WSK Lindesberg:
Resultat: 6-14 (3-7, 2-2, 1-5)
Mål WSK: 1-1 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-2 Andreas Johansson (Nyström), 1-3 Jacob Nyström (Johansson), 1-4 Andreas Johansson (Livén), 1-5 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-6 Mattias Landgren (Hellsing), 2-7 Andreas Johansson (Lundström), 3-8 Niklas Carlsson (Hellsing), 5-9 Andreas Johansson, 5-10 Jacob Nyström (Johansson), 5-11 Jacob Nyström (Johansson), 5-12 Viktor Svanholm (Tormod), 6-13 Jacob Nyström (Johansson), 6-14 Pontus Hellsing
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.