WSK Lindesberg är återigen ett vinnande lag. Efter förlusten senast tog man revansch på söndagen, via en storseger mot jumbon Åsbro. Med slutsiffrorna 6-14 lade WSK beslag på tre nya poäng och klättrade i tabellen.
Det var klasskillnad när WSK Lindesberg på söndagen ställdes mot Åsbro GOIF. Tabelljumbon var både en och två storlekar för liten för WSK, som visserligen hamnade i ett tidigt underläge. Men med sex mål på bara tio minuter vände man till 1-6 och det var ett grepp man aldrig släppte.
Andreas Johansson och Jacob Nyström hade stor show i den första perioden. Duon samspelade vid två av målen och Johansson var även inblandad i ytterligare två. Målen ramlade in åt båda håll och när lagen gick till periodvila var ställningen 3-7.
Väl ute på planen för den andra perioden var det dock ett annat WSK som uppenbarade sig. Gästerna visade inte alls upp samma fart som tidigare, började att söka svårare lösningar och körde fast i spelet. Trots det slutade mittperioden två lika och fyramålsledningen stod sig.
– Det kändes som att vi var bättre rakt av. Det var väl även det som spelarna kände efter den första perioden, då kan det bli så där, förklarar tränaren Stefan Klack.
Duon gjorde åtta av målen
I slutperioden hittade WSK sedan tillbaka till det spel man hade i matchupptakten. Med fem nya mål såg man till att utöka ledningen och kunde slutligen vinna med övertygande 6-14.
– Det var en komfortabel seger. Men det gäller ju att man håller koncentrationen ändå mot den här typen av lag. Krånglar man till det och försöker för mycket så, ja då blir det inte lätt, säger Klack.
Mycket av segern kan tillskrivas duon Andreas Johansson och Jacob Nyström. Tillsammans stod de för åtta av målen och dessutom en rad assist, inte sällan till varandra.
För lagets del tar segern upp WSK på sjunde plats i tabellen. Dessutom var det lagets första match på över en vecka och Klack är nöjd över att inleda med en trepoängare.
– Ja det var härligt att ta en seger direkt. Nu är det fyra matcher kvar och vi ska försöka att ta några placeringar till i tabellen. Det är våran målsättning.
Matchfakta Åsbro GOIF-WSK Lindesberg:
Resultat: 6-14 (3-7, 2-2, 1-5)
Mål WSK: 1-1 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-2 Andreas Johansson (Nyström), 1-3 Jacob Nyström (Johansson), 1-4 Andreas Johansson (Livén), 1-5 Marcus Lundström (Arvidsson), 1-6 Mattias Landgren (Hellsing), 2-7 Andreas Johansson (Lundström), 3-8 Niklas Carlsson (Hellsing), 5-9 Andreas Johansson, 5-10 Jacob Nyström (Johansson), 5-11 Jacob Nyström (Johansson), 5-12 Viktor Svanholm (Tormod), 6-13 Jacob Nyström (Johansson), 6-14 Pontus Hellsing
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.