FOTO: Hannes Feldin

WSK vann igen – slutar på övre halvan

Säsongens sista match i Stadsskogsskolan blev en riktig målfest. När WSK Lindesberg tog emot Varberga slog man till fjorton gånger om, något som gav slutsiffrorna 14-7. I och med vinsten säkrade WSK en slutplacering på tabellens övre halva.

Lördagen bjöd på säsongens sista hemmamatch för WSK Lindesberg. Motståndet var Varberga, ett lag man i höstas snöpligt förlorat mot via förlängning. Men denna gång blev utgången en helt annan.

Det dröjde visserligen åtta minuter, men efter att WSK öppnat målskyttet via Andreas Kinell rann det bara på. Innan den första perioden var till ända hade laget kopplat en stabil 4-1-ledning. Den utökade man sedan än mera i mittperioden, där Niklas Carlsson hittade nätmaskorna två gånger om.

Inför slutperioden var ställningen därmed 7-2 och matchen i princip avgjord. Sista målet var dock långtifrån gjort. För i en fullkomligt galen period smällde lagen tillsammans in hela tolv baljor, något som gav slutresultatet 14-7 till WSK.

– Vi släpper in några billiga mål där. Det är väl egentligen onödigt, men det blir lätt så. Man har inte full skärpa i försvaret, utan vill snarare framåt och göra fler poäng, säger Stefan Klack om avslutningen.

”Ska vara nöjda med att sluta däruppe”

– Jag tycker väl att vi är rätt så mycket bättre än dem genom hela matchen. Sen spelar vi kanske inte superbra, men vi hade kontroll på det hela, summerar WSK-tränaren matchen.

Trots det sviktande försvarsarbetet blev det en behaglig seger för hans lag. Männen bakom målfesten var främst förstakedjan med Pontus Hellsing, Andreas Johansson och Niklas Carlsson. Trion stod tillsammans för tio mål och hela nitton poäng.

Segern mot Varberga var inte bara en skön revansch för förlusten senast. Den såg även till att ta WSK upp på sjätteplatsen, trots att man har en match kvar att spela gentemot övriga lag. Tack vare det är Klacks manskap garanterade en slutplacering på tabellens övre halva.

– Ja precis, nu gick vi förbi IBF Örebro och vi har också en hängmatch att spela mot Hovsta. Så vi har även chansen på femteplatsen. Jag tycker att vi absolut ska vara nöjda med att sluta däruppe.

Matchfakta WSK Lindesberg-Varberga:
Resultat: 14-7 (4-1, 3-1, 7-5)
Publik: 103
Skott: 53-29
Mål WSK: 1-0 Andreas Kinell (Svensson), 2-0 Andreas Johansson (Svensson), 3-0 Philip Andersson, 4-0 Filip Livén (Svensson), 5-1 Niklas Carlsson (Hellsing), 6-2 Pontus Hellsing (Johansson), 7-2 Niklas Carlsson (Hellsing), 8-2 Andreas Johansson (Hellsing), 9-3 Philip Andersson, 10-3 Andreas Johansson (Hellsing), 11-3 Pontus Hellsing (Johansson), 12-5 Niklas Carlsson (Johansson), 13-5 Niklas Carlsson (Johansson), 14-6 Andreas Johansson (Carlsson)

Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Publicerad 14 mars 2015 klockan 22:12

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på ...
4 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2025-11-03

2026-02-22 23:24