Säsongens sista match i Stadsskogsskolan blev en riktig målfest. När WSK Lindesberg tog emot Varberga slog man till fjorton gånger om, något som gav slutsiffrorna 14-7. I och med vinsten säkrade WSK en slutplacering på tabellens övre halva.
Lördagen bjöd på säsongens sista hemmamatch för WSK Lindesberg. Motståndet var Varberga, ett lag man i höstas snöpligt förlorat mot via förlängning. Men denna gång blev utgången en helt annan.
Det dröjde visserligen åtta minuter, men efter att WSK öppnat målskyttet via Andreas Kinell rann det bara på. Innan den första perioden var till ända hade laget kopplat en stabil 4-1-ledning. Den utökade man sedan än mera i mittperioden, där Niklas Carlsson hittade nätmaskorna två gånger om.
Inför slutperioden var ställningen därmed 7-2 och matchen i princip avgjord. Sista målet var dock långtifrån gjort. För i en fullkomligt galen period smällde lagen tillsammans in hela tolv baljor, något som gav slutresultatet 14-7 till WSK.
– Vi släpper in några billiga mål där. Det är väl egentligen onödigt, men det blir lätt så. Man har inte full skärpa i försvaret, utan vill snarare framåt och göra fler poäng, säger Stefan Klack om avslutningen.
”Ska vara nöjda med att sluta däruppe”
– Jag tycker väl att vi är rätt så mycket bättre än dem genom hela matchen. Sen spelar vi kanske inte superbra, men vi hade kontroll på det hela, summerar WSK-tränaren matchen.
Trots det sviktande försvarsarbetet blev det en behaglig seger för hans lag. Männen bakom målfesten var främst förstakedjan med Pontus Hellsing, Andreas Johansson och Niklas Carlsson. Trion stod tillsammans för tio mål och hela nitton poäng.
Segern mot Varberga var inte bara en skön revansch för förlusten senast. Den såg även till att ta WSK upp på sjätteplatsen, trots att man har en match kvar att spela gentemot övriga lag. Tack vare det är Klacks manskap garanterade en slutplacering på tabellens övre halva.
– Ja precis, nu gick vi förbi IBF Örebro och vi har också en hängmatch att spela mot Hovsta. Så vi har även chansen på femteplatsen. Jag tycker att vi absolut ska vara nöjda med att sluta däruppe.
Matchfakta WSK Lindesberg-Varberga:
Resultat: 14-7 (4-1, 3-1, 7-5)
Publik: 103
Skott: 53-29
Mål WSK: 1-0 Andreas Kinell (Svensson), 2-0 Andreas Johansson (Svensson), 3-0 Philip Andersson, 4-0 Filip Livén (Svensson), 5-1 Niklas Carlsson (Hellsing), 6-2 Pontus Hellsing (Johansson), 7-2 Niklas Carlsson (Hellsing), 8-2 Andreas Johansson (Hellsing), 9-3 Philip Andersson, 10-3 Andreas Johansson (Hellsing), 11-3 Pontus Hellsing (Johansson), 12-5 Niklas Carlsson (Johansson), 13-5 Niklas Carlsson (Johansson), 14-6 Andreas Johansson (Carlsson)
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.