Säsongens sista match i Stadsskogsskolan blev en riktig målfest. När WSK Lindesberg tog emot Varberga slog man till fjorton gånger om, något som gav slutsiffrorna 14-7. I och med vinsten säkrade WSK en slutplacering på tabellens övre halva.
Lördagen bjöd på säsongens sista hemmamatch för WSK Lindesberg. Motståndet var Varberga, ett lag man i höstas snöpligt förlorat mot via förlängning. Men denna gång blev utgången en helt annan.
Det dröjde visserligen åtta minuter, men efter att WSK öppnat målskyttet via Andreas Kinell rann det bara på. Innan den första perioden var till ända hade laget kopplat en stabil 4-1-ledning. Den utökade man sedan än mera i mittperioden, där Niklas Carlsson hittade nätmaskorna två gånger om.
Inför slutperioden var ställningen därmed 7-2 och matchen i princip avgjord. Sista målet var dock långtifrån gjort. För i en fullkomligt galen period smällde lagen tillsammans in hela tolv baljor, något som gav slutresultatet 14-7 till WSK.
– Vi släpper in några billiga mål där. Det är väl egentligen onödigt, men det blir lätt så. Man har inte full skärpa i försvaret, utan vill snarare framåt och göra fler poäng, säger Stefan Klack om avslutningen.
”Ska vara nöjda med att sluta däruppe”
– Jag tycker väl att vi är rätt så mycket bättre än dem genom hela matchen. Sen spelar vi kanske inte superbra, men vi hade kontroll på det hela, summerar WSK-tränaren matchen.
Trots det sviktande försvarsarbetet blev det en behaglig seger för hans lag. Männen bakom målfesten var främst förstakedjan med Pontus Hellsing, Andreas Johansson och Niklas Carlsson. Trion stod tillsammans för tio mål och hela nitton poäng.
Segern mot Varberga var inte bara en skön revansch för förlusten senast. Den såg även till att ta WSK upp på sjätteplatsen, trots att man har en match kvar att spela gentemot övriga lag. Tack vare det är Klacks manskap garanterade en slutplacering på tabellens övre halva.
– Ja precis, nu gick vi förbi IBF Örebro och vi har också en hängmatch att spela mot Hovsta. Så vi har även chansen på femteplatsen. Jag tycker att vi absolut ska vara nöjda med att sluta däruppe.
Matchfakta WSK Lindesberg-Varberga:
Resultat: 14-7 (4-1, 3-1, 7-5)
Publik: 103
Skott: 53-29
Mål WSK: 1-0 Andreas Kinell (Svensson), 2-0 Andreas Johansson (Svensson), 3-0 Philip Andersson, 4-0 Filip Livén (Svensson), 5-1 Niklas Carlsson (Hellsing), 6-2 Pontus Hellsing (Johansson), 7-2 Niklas Carlsson (Hellsing), 8-2 Andreas Johansson (Hellsing), 9-3 Philip Andersson, 10-3 Andreas Johansson (Hellsing), 11-3 Pontus Hellsing (Johansson), 12-5 Niklas Carlsson (Johansson), 13-5 Niklas Carlsson (Johansson), 14-6 Andreas Johansson (Carlsson)
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.