FOTO: Hannes Feldin

WSK vinnare i Idrottshuset

WSK Lindesberg tog idag en ny skön seger. I Idrottshuset vann laget mot IBF Örebro Ungdom, efter en mycket stark vändning i mittenperioden. Trots press mot slutet kunde WSK hålla undan och vinna med 7-5. En seger som med största sannolikhet säkrade fortsatt spel i division 2.

Förra helgen vann WSK Lindesberg med 7-5 mot KFUM Örebro. Idag upprepade man den bedriften, när man gjorde ner ett annat Örebro-lag med samma siffror. I Idrottshuset besegrade WSK femteplacerade IBF Örebro Ungdom efter en stark vändning.

För matchen inleddes jobbigt för det tabellmässigt alltjämt pressade WSK. Med två mål kopplade IBF Örebro greppet om matchen i den första perioden.

Men sedan kom vändningen. Med fyra mål i mittenperioden och tre i den sista gick WSK ikapp och långt förbi. Bland de som gick i bräschen för vändningen var Pontus Hellsing och Andreas Johansson, som tillsammans stod för fem mål och två assist. Bakgrunden till uppryckningen i mittperioden var ett mer fysiskt spel.

– Det är ju det här med att gå in i duellerna. Istället för att stå och peta med klubban så går man in i situationerna med kroppen. Nu är ju vi större än dem och då blir det lättare i en sån här match, förklarar Stefan Klack.

Mot slutet av matchen blev det dock dramatiskt. IBF Örebro reducerade två gånger om och gick för ytterligare mål. Men WSK stod emot på ett stabilt sätt, höll tät och kunde till slut säkra tre nya poäng.

– Vi blir lite stressade och det blir onödiga misstag. Vi behöver ju inte göra dem. Det är när vi kommer ner och vinner bollen i hörnen så försöker vi gå för det åttonde målet, istället för att spela lugnt, menar Stefan Klack efter matchen.

– Annars så tycker jag att efter tio minuter i första perioden äger vi den här matchen helt.

Matchen slutade alltså med seger, vilket var lagets sjätte för säsongen. Avståndet ner till nedflyttningsstrecket är nu uppe i sju poäng och fortsatt spel i division två är i princip säkrat. En faktor till uppryckningen är försvarsspelet, där man minskat antalet insläppta mål kraftigt i de senaste matcherna. Just den biten tror sig Klack ha en förklaring till.

– Vi ha väl ändrat lite, men det är bara smådetaljer hur vi ska vara i försvaret. Sen är det att vi tjatat mycket om att gå in med kroppen. Att inte försöka vinna bollen runt egen kasse för att starta anfall, utan att man går in för hindra mål.

Tre omgångar återstår nu av seriespelet och WSK Lindesberg befinner sig på åttonde plats. Nu väntar ett längre uppehåll för laget. Den andra mars spelar man härnäst, då Kumla kommer på besök i en framflyttad match.

Matchfakta IBF Örebro Ungdom-WSK Lindesberg:
Resultat 5-7 (2-0, 1-4, 2-3)
Publik: 42
Mål WSK: 2-1 Eriksson (Svensson), 2-2 Johansson (Nyström), 3-3 Johansson (Kinell), 3-4 Hellsing (Alamartin), 3-5 Hellsing (Johansson), 3-6 Hellsing (Rauseus), 4-7 Alamartin (Hellsing)

Publicerad 15 februari 2014 klockan 12:48

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man...

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.

30 september 2025 klockan 14:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-11-06 17:47