På lördag går den femte upplagan av WSK:s företagscup av stapeln i Lindesberg Arena. 15 lag står anmälda, och det är onekligen bäddat för en minst lika hård strid som de föregående åren. Hasan Agrali kom på andra plats 2017 med sitt Salute, men i år har han tänkt om och satsar nu på ungdomarna när han ställer upp med Z10.
WSK:s företagscup i innebandy är inne på sitt femte år, och även inför denna gång visar man upp ett starkt startfält. Nytt för i år är att två lag från Örebro kommer och ger Lindesbergslagen tufft motstånd, något som cupansvariga Connie Hägerström ser som mycket positivt och spännande.
GlobalCastings, LindeMaskiner/LindeVapen&EL, Handelsbanken, Effekt Installation, Meritor, OBK Sverige, EBAB, Z10, LindeBygg/KarlHedin, LiBo, TeknosWedevågFärg, Bergslagsdelikatesser, Christinagården, Meritor 2.0, och förra årets vinnare Br.SanderBygg, är lagen som gör upp om den åtråvärda segern. Ett av lagen står dock ut från mängden i årets cup, Z10 ställer nämligen upp med en trupp bestående av ungdomar.
– Det är verkligen jättekul att Hasan bjuder in ungdomar att vara med, det är ju inte bara för företag, trots namnet, utan även för kompisgäng och liknande, säger Connie och fortsätter:
– Det kommer bli en riktigt rolig cup med mycket bra innebandy!
– Vi representerar barnen, vi vill visa att det här är för alla, berättar Hasan och fortsätter:
– Vårt lag består av juniorer i åldern 13-14 år, de tycker ju det här är jätteroligt!
Med sig har laget en alldeles egen hejarklack, även den bestående av barn och ungdomar i varierande åldrar, många av dem med olika typer av funktionshinder.
– Hejarklacken kommer få fina Z10-tröjor att ha på sig, så det kommer både synas och höras att vi är där, säger Hasan och skrattar.
Vinner ni i år?
– Det hoppas jag såklart, men framförallt handlar det om att barnen ska ha kul, det är för dem vi gör det, avslutar Hasan.
Företagscupen startar kl 09.00 på lördag i Lindesberg Arena. Mer info finns att läsa HÄR.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.