Mästerskaparna är en minst sagt kreativ programserie, där deltagarna tävlar i att bemästra olika hantverkstekniker och material. I det tredje avsnittet som sänds på tisdag ska hantverkstalangerna arbeta med papper, och passande nog valde man att spela in på Frövifors Pappersbruksmuseum.
I tv-programmet Mästerskaparna lyfts det handgjorda, rustika och den svenska hantverkstraditionen fram och sätts i ett modernt sammanhang. De tävlande utmanas varje vecka i att bli den som kan uttrycka sig bäst i material som keramik, papper, läder, smide och trä, och bedöms både som hantverkare och formgivare. Programledare är den rutinerade Pernilla Månsson Colt och huvuddomare är designern Samir Alj Fält. Varje vecka måste en deltagare lämna tävlingen, och i sista programmet koras vinnaren, årets Mästerskapare.
I tisdagens avsnitt är dagens material papper, och vad passar då bättre än att hålla tävlingsmomentet på Frövifors Papperbruksmuseum?
– Det känns väldigt häftigt att vara här i Frövi, när jag såg själva pappersbruket kändes det mäktigt och stort, berättar deltagaren Hadi i programmets inledning.
– Det är jättekul att vara här på fabriken, det ser superspännande ut! Det luktar dock inte så gott, säger medtävlaren Jessica med ett skratt.
Gästdomare i Fröviavsnittet är Bea Szenfeld, en av Sveriges främsta modeskapare. Hennes papperskreationer har synts på de stora scenerna runt om i världen och burits av kändisar som Lady Gaga och Björk.
– Så fort man kommer hit känner man ju arvet i byggnaden, men också pappersbruksdoften kanske bidrar till att man får en idé, säger deltagaren Adam när han anländer till Frövifors.
Hur det går för de tävlande på pappersbruksmuseumet visas i SVT1 kl 20.00 på tisdag 12 november.
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under onsdagen i förra veckan. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden. Dock har åklagaren begärt att ingen av de tre längre ska vara häktade för brottet utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
INSÄNDARE/DEBATT: På BUN:s senaste möte var det åter dags att diskutera Vedevågsskolans framtid. På sittande möte så fick vi ledamöter återigen information som inte var med i underlagen. Istället för att fatta beslut i frågan om att flytta 4–5:an samt gå ur Bergknallen så kom det ett ändringsyrkande från Moderaterna, på sittande möte, om att starta en utredning gällande en total nedläggning.