Det är stor tid för restaurangägaren He Yin att blåsa upp ballongerna, för på fredag firar nämligen Wok House 10 år tillsammans med Yin. Det var år 2005 som han tog över restaurangen och sedan dess har allt rullat på med glada matgäster, renoveringar, sushi och generösa lunchbufféer.
Wok House, restaurangen som ligger en trappa upp och med utsikt över Kristinavägen. Den startades år 2004 av två göteborgare, tillika He Yins kompisar. Efter 10 månader i göteborgarnas ägor tog Yin över, det hade då hunnit bli år 2005 och den första maj. Nu har 10 år svischat förbi i en faslig fart och Yin är nöjd med de här åren som passerat.
– Det har varit mycket bra. Vi känner väldigt många här i Lindesberg nu och vi har väldigt trevliga gäster också, berättar Yin.
Yin har tillsammans med erfarenhet samlat på sig många år i restaurangbranschen. 1992 flyttade han till Sverige och har sedan dess jobbat på olika restauranger som kock.
– Jag började i Örebro men 2005 flyttade vi till Lindesberg.
Men som ägare finns det mycket att göra och nuförtiden spenderar inte Yin lika mycket tid i köket.
– Jag lagar inte lika mycket mat längre, nu lagar jag bara mat ibland, ungefär två dagar i veckan om kocken är ledig.
En restaurang måste också hållas fräsch och snygg, så under de gångna åren har man gjort två stora och omfattande renoveringar. Den första var för sex år sedan och då gav man köket en rejäl omgång, bland annat fick golven sig en upprustning. 2012 drog nästa renoveringsprojekt igång och restaurangen hölls stängd för gästerna i nästan två veckor. Vid det tillfället passade Wok House på att köpa in en del nya möbler, men man gjorde utöver det betydligt mer.
– Då gjorde vi i ordning den här matsalen, vi bytte golv och målade allt. Så det händer ganska mycket. Man måste göra en del, man kan inte ha samma hela tiden, det fungerar inte, säger Yin och ser sig omkring i den upprustade delen och pekar på väggarna som målats.
Lunchbuffén är just avslutad och de inbjudande dofterna från vårrullar, currysås och stekta nudlar omger rummen. Några gäster dröjer sig kvar, kaffe på maten sitter ju sällan fel. Det är lugnt och avslappnat i de ombonade, genuina lokalerna och ingen behöver känna sig stressad. Lunchen, som från allra första början erbjöd gästerna fem olika rätter att välja på, ja, även där har förändringar skett och buffén har fått växa sig allt större.
– Nu har vi sju olika rätter vid varje lunch. Vi har också sushi på lördagarna, påminner Yin.
Så nu på fredag, den första maj, har restaurangen sannerligen skäl att fira med pompa och ståt. Och Yin sparar inte på krutet utan vill självfallet fira tillsammans med sina gäster. Det blir ett tvådagarsfirande till förmån för Wok House gäster.
– Vi kommer att ha erbjudanden för gästerna, vi kör den första och andra maj. Vi kommer att erbjuda gästerna bra priser. På lördag kommer vi att ha stor sushibuffé och vanlig buffé. Vi vill tacka våra gäster för de här 10 åren!, avslutar Yin med värme i rösten.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.