Det är stor tid för restaurangägaren He Yin att blåsa upp ballongerna, för på fredag firar nämligen Wok House 10 år tillsammans med Yin. Det var år 2005 som han tog över restaurangen och sedan dess har allt rullat på med glada matgäster, renoveringar, sushi och generösa lunchbufféer.
Wok House, restaurangen som ligger en trappa upp och med utsikt över Kristinavägen. Den startades år 2004 av två göteborgare, tillika He Yins kompisar. Efter 10 månader i göteborgarnas ägor tog Yin över, det hade då hunnit bli år 2005 och den första maj. Nu har 10 år svischat förbi i en faslig fart och Yin är nöjd med de här åren som passerat.
– Det har varit mycket bra. Vi känner väldigt många här i Lindesberg nu och vi har väldigt trevliga gäster också, berättar Yin.
Yin har tillsammans med erfarenhet samlat på sig många år i restaurangbranschen. 1992 flyttade han till Sverige och har sedan dess jobbat på olika restauranger som kock.
– Jag började i Örebro men 2005 flyttade vi till Lindesberg.
Men som ägare finns det mycket att göra och nuförtiden spenderar inte Yin lika mycket tid i köket.
– Jag lagar inte lika mycket mat längre, nu lagar jag bara mat ibland, ungefär två dagar i veckan om kocken är ledig.
En restaurang måste också hållas fräsch och snygg, så under de gångna åren har man gjort två stora och omfattande renoveringar. Den första var för sex år sedan och då gav man köket en rejäl omgång, bland annat fick golven sig en upprustning. 2012 drog nästa renoveringsprojekt igång och restaurangen hölls stängd för gästerna i nästan två veckor. Vid det tillfället passade Wok House på att köpa in en del nya möbler, men man gjorde utöver det betydligt mer.
– Då gjorde vi i ordning den här matsalen, vi bytte golv och målade allt. Så det händer ganska mycket. Man måste göra en del, man kan inte ha samma hela tiden, det fungerar inte, säger Yin och ser sig omkring i den upprustade delen och pekar på väggarna som målats.
Lunchbuffén är just avslutad och de inbjudande dofterna från vårrullar, currysås och stekta nudlar omger rummen. Några gäster dröjer sig kvar, kaffe på maten sitter ju sällan fel. Det är lugnt och avslappnat i de ombonade, genuina lokalerna och ingen behöver känna sig stressad. Lunchen, som från allra första början erbjöd gästerna fem olika rätter att välja på, ja, även där har förändringar skett och buffén har fått växa sig allt större.
– Nu har vi sju olika rätter vid varje lunch. Vi har också sushi på lördagarna, påminner Yin.
Så nu på fredag, den första maj, har restaurangen sannerligen skäl att fira med pompa och ståt. Och Yin sparar inte på krutet utan vill självfallet fira tillsammans med sina gäster. Det blir ett tvådagarsfirande till förmån för Wok House gäster.
– Vi kommer att ha erbjudanden för gästerna, vi kör den första och andra maj. Vi kommer att erbjuda gästerna bra priser. På lördag kommer vi att ha stor sushibuffé och vanlig buffé. Vi vill tacka våra gäster för de här 10 åren!, avslutar Yin med värme i rösten.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.