Trots att Lindesbergs kommun har väldigt hög lärartäthet i jämförelse med många andra kommuner, så har resultatet i skolan, det vill säga elevernas kunskapsnivå, inte varit tillfredställande. 2 av 10 elever lämnade högstadiet utan gymnasiebehörighet i år.-Det är för dåligt och har varit så många år nu. Men jag är hoppfull om att vi kommer vända det här inom de närmsta åren, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande Pär-Ove Lindqvist.
Problemet har inte varit bristande kompetens eller resurser. Orsaken till att andelen elever med ofullständiga slutbetyg varit lågt, kommer av andra faktorer, enligt Lindqvist. Det handlar om att man måste fokusera på den enskilda eleven samt skolans ambition att uppfylla målen och vidhålla en hög kunskapsnivå.
-Faktum är att vi redan nu har börjat arbeta på ett helt nytt sätt i våra skolor. Och jag skulle inte bli särskilt överraskad om vi börjar se resultat inom något år, säger Pär-Ove.
Kortfattat kan man beskriva det nya arbetsupplägget med att eleven hamnar mer i fokus. Tidigare följdes nämligen sällan elevens framsteg/motgångar upp mer än att det noterades i skriftliga omdömen/betyg. Nu fångar man istället upp de elever som halkar efter – det vill säga de som riskerar att gå ut grundskolan med lägre kunskapsnivå än övriga.
-Nu handlar det om att uppnå kunskapsmålet, för vi har inte sämre förutsättningar att göra det än andra skolor i landet. Tidigare hade vi inte samma fokus på eleven, det var först i efterhand som man konstaterade att kunskapsnivån inte uppnåddes. Det vill säga när eleverna fått sina betyg – och då det är för sent att göra något åt saken. Man måste redan från lågstadiets början till högstadiets slut följa upp elevernas prestationer och kunskaper för att tidigt sätta in åtgärder om så behövs, förklarar Pär-Ove Lindqvist.
Fakta läsåret 08/09
Antal elever som avslutat åk. 9: 359 st
Andel som är behöriga till gymnasieskola: 80,2 %
Andel behöriga i hela riket: 88,8 %
Läs mer på Skolverkets hemsida
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.