Trots att Lindesbergs kommun har väldigt hög lärartäthet i jämförelse med många andra kommuner, så har resultatet i skolan, det vill säga elevernas kunskapsnivå, inte varit tillfredställande. 2 av 10 elever lämnade högstadiet utan gymnasiebehörighet i år.-Det är för dåligt och har varit så många år nu. Men jag är hoppfull om att vi kommer vända det här inom de närmsta åren, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande Pär-Ove Lindqvist.
Problemet har inte varit bristande kompetens eller resurser. Orsaken till att andelen elever med ofullständiga slutbetyg varit lågt, kommer av andra faktorer, enligt Lindqvist. Det handlar om att man måste fokusera på den enskilda eleven samt skolans ambition att uppfylla målen och vidhålla en hög kunskapsnivå.
-Faktum är att vi redan nu har börjat arbeta på ett helt nytt sätt i våra skolor. Och jag skulle inte bli särskilt överraskad om vi börjar se resultat inom något år, säger Pär-Ove.
Kortfattat kan man beskriva det nya arbetsupplägget med att eleven hamnar mer i fokus. Tidigare följdes nämligen sällan elevens framsteg/motgångar upp mer än att det noterades i skriftliga omdömen/betyg. Nu fångar man istället upp de elever som halkar efter – det vill säga de som riskerar att gå ut grundskolan med lägre kunskapsnivå än övriga.
-Nu handlar det om att uppnå kunskapsmålet, för vi har inte sämre förutsättningar att göra det än andra skolor i landet. Tidigare hade vi inte samma fokus på eleven, det var först i efterhand som man konstaterade att kunskapsnivån inte uppnåddes. Det vill säga när eleverna fått sina betyg – och då det är för sent att göra något åt saken. Man måste redan från lågstadiets början till högstadiets slut följa upp elevernas prestationer och kunskaper för att tidigt sätta in åtgärder om så behövs, förklarar Pär-Ove Lindqvist.
Fakta läsåret 08/09
Antal elever som avslutat åk. 9: 359 st
Andel som är behöriga till gymnasieskola: 80,2 %
Andel behöriga i hela riket: 88,8 %
Läs mer på Skolverkets hemsida
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.