Trots att Lindesbergs kommun har väldigt hög lärartäthet i jämförelse med många andra kommuner, så har resultatet i skolan, det vill säga elevernas kunskapsnivå, inte varit tillfredställande. 2 av 10 elever lämnade högstadiet utan gymnasiebehörighet i år.-Det är för dåligt och har varit så många år nu. Men jag är hoppfull om att vi kommer vända det här inom de närmsta åren, kommenterar barn- och utbildningsnämndens ordförande Pär-Ove Lindqvist.
Problemet har inte varit bristande kompetens eller resurser. Orsaken till att andelen elever med ofullständiga slutbetyg varit lågt, kommer av andra faktorer, enligt Lindqvist. Det handlar om att man måste fokusera på den enskilda eleven samt skolans ambition att uppfylla målen och vidhålla en hög kunskapsnivå.
-Faktum är att vi redan nu har börjat arbeta på ett helt nytt sätt i våra skolor. Och jag skulle inte bli särskilt överraskad om vi börjar se resultat inom något år, säger Pär-Ove.
Kortfattat kan man beskriva det nya arbetsupplägget med att eleven hamnar mer i fokus. Tidigare följdes nämligen sällan elevens framsteg/motgångar upp mer än att det noterades i skriftliga omdömen/betyg. Nu fångar man istället upp de elever som halkar efter – det vill säga de som riskerar att gå ut grundskolan med lägre kunskapsnivå än övriga.
-Nu handlar det om att uppnå kunskapsmålet, för vi har inte sämre förutsättningar att göra det än andra skolor i landet. Tidigare hade vi inte samma fokus på eleven, det var först i efterhand som man konstaterade att kunskapsnivån inte uppnåddes. Det vill säga när eleverna fått sina betyg – och då det är för sent att göra något åt saken. Man måste redan från lågstadiets början till högstadiets slut följa upp elevernas prestationer och kunskaper för att tidigt sätta in åtgärder om så behövs, förklarar Pär-Ove Lindqvist.
Fakta läsåret 08/09
Antal elever som avslutat åk. 9: 359 st
Andel som är behöriga till gymnasieskola: 80,2 %
Andel behöriga i hela riket: 88,8 %
Läs mer på Skolverkets hemsida
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.