Elsa Arrestad är åter hemma i Lindesberg. Bakom sig har 17-åringen en elva dagar lång U19-landslagssamling, med träningsläger i Falköping och EM-kvalmatcher i Kroatien. Elsa summerar en lyckad samling och hoppas på fortsatt spel i den blågula dressen i höst.
Den 25:e mars samlades det svenska U19-landslaget i volleyboll i Falköping. Totalt fanns tolv spelare med i truppen, men en av dessa anlände något försenat. Efter att ha förlorat i den fjärde kvartsfinalen mot Hylte/Halmstad med sitt Lindesberg Volley packade Elsa Arrestad snabbt om väskan och anslöt sig till gruppen i Falköping. Där tog en häftig landslagssamling sin början med ett träningsläger.
– Det handlade egentligen mest om att få alla lagdelar att spela ihop sig. Speciellt passare och centrar. Det var viktigt att få rätt kemi och ”connection” mellan oss, så det handlade mycket om det, förklarar Elsa.
För 17-åringens del var det första gången som hon fick chansen att åka iväg med landslaget. Med i U19-truppen fanns inga bekanta ansikten, men att lära känna de andra tjejerna var inga problem.
– Det var ett härligt gäng som vi åkte iväg med. Jag tycker att vi hittade varandra bra och det var så klart skönt, säger Elsa själv om upplevelsen.
”För min del gick det bra”
Träningsdagarna i Falköping var förberedelser för inför de matcher som väntade för U19-landslaget. Efter lägret reste truppen vidare långt söderut, närmare bestämt till Kroatien. Under vistelsen där avverkade Sverige tre EM-kvalmatcher, något som slutade med idel förluster mot giganterna Turkiet, Kroatien och Spanien. Elsa var trots resultaten nöjd med äventyret och fick spela varje match.
– För min del tycker jag ändå att det gick bra, med tanke på omständigheterna med en ny passare och så vidare. Det blir ett annat tempo när du byter passare. Sen mötte vi väldigt tufft motstånd i matcherna, summerar Elsa som kände av omställningen mellan spelet hemma i Elitserien och på den internationella scenen.
– Ja, det märktes verkligen av. Som när vi mötte Turkiet hade de till exempel fyra spelare från Champions League. Det blev en väldigt stor skillnad, med många snabba passningar och det var en omställning på det sättet.
Nu är 17-åringen åter hemma i Lindesberg. Landslaget tog svensk mark igen i måndags och nu väntar träning på volleybollgymnasiet för Elsa, som tillsammans med A-laget spelat färdigt i slutspelet. Men till hösten väntar en ny säsong och då siktar talangen på att fortsätta sin häftiga utvecklingskurva på planen. Dessutom finns chansen till fortsatt spel med U19-landslaget där.
– Vi snackade lite om Nordiska Mästerskapen i oktober. Oskar, tränaren, pratade om det och berättade att det är den här truppen som ska spela där. Sen om jag blir uttagen avgörs i sommar på talanglägret i Falköping, avslöjar Elsa.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.