Det blev snabbt respass på helgens EM i ryska Kazan för Anna Bernholm. Frövi Judoklubbs judoka föll där redan i den första matchen, något som innebar att hon gick miste om viktiga kvalpoäng till OS. Men efter att ha ruskat av sig besvikelsen har Anna nu laddat om och drömmen om att nå Rio lever alltjämt.
Anna Bernholm fanns förra veckan med i det svenska judolandslag som reste till Ryssland för EM. Platsen för tävlingarna var Kazan, där Anna klev in på mattan i -63 kilosklassen. 25-åringen lottades i den första rundan mot rumänskan Stefania Adelina Dobre och mästerskapet fick där ett tidigt slut.
– Jag rök redan i den första matchen, vilket inte är så kul… Speciellt inte när man åker långt iväg för en sån där stor tävling, berättar Anna besviket och tillägger.
– Ett EM är alltid svårt. Man har höga förväntningar på sig själv, men i judo kan allting hända och jag klantade mig lite grann.
För trots en på förhand tuff lottning menar Anna att hon minst borde ha tagit sig förbi rumänskan. Det började dock bra för svenskan, som tog ledningen och kopplade greppet om matchen. Men efter en misslyckad attack från henne kunde motståndaren få in en fasthållning och därefter ta hem segern. Missen var något som gjorde uttåget än mer bittert för Anna.
Drömmer om OS: ”Nu ligger jag utanför kvalgränsen”
Det tidiga uttåget ur EM var dessutom kännbart ur ett OS-perspektiv. Anna har länge jobbat efter målet att kvala in till sommarens olympiska spel i Rio de Janiero, ett mål som är i farozonen. I OS-kvalet är EM en av de tävlingar där flest poäng står på spel och respasset i Kazan får nu konsekvenser.
– Det är ett par tävlingar kvar i OS-kvalet. Men som det ser ut just nu måste jag prestera väldigt bra på de två för att klara det. Nu ligger jag utanför kvalgränsen, så det gäller att ge allt det sista och bara gasa på, förklarar Anna som är tillbaka i Lindesberg och laddar om inför nästa viktiga tävling i Baku.
– Just nu är det många som jagar efter poäng. Det är lika tufft för alla som ligger under gränsen och det kommer att vara bra motståndare på de tävlingar som återstår.
Samtidigt som Annas jakt på OS går vidare händer det grejer även på hemmaplan. Till helgen arrangerar Frövi Judo ett eget klubbmästerskap, på initiativ av två stycken gymnasieelever. KM:et inleds klockan 10.00 på lördag och är elevernas projektarbete, med en tävling som är öppen för alltifrån motionärer till barn.
– Det blir ett KM i all sin enkelhet, men det kommer att bli väldigt roligt. Vi har inte kört det här på rätt så länge nu. När vi startar upp det ska vi försöka att få igång en tradition med klubbmästerskap igen, säger Björn Nyberg från Frövi Judo.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.