Det blev snabbt respass på helgens EM i ryska Kazan för Anna Bernholm. Frövi Judoklubbs judoka föll där redan i den första matchen, något som innebar att hon gick miste om viktiga kvalpoäng till OS. Men efter att ha ruskat av sig besvikelsen har Anna nu laddat om och drömmen om att nå Rio lever alltjämt.
Anna Bernholm fanns förra veckan med i det svenska judolandslag som reste till Ryssland för EM. Platsen för tävlingarna var Kazan, där Anna klev in på mattan i -63 kilosklassen. 25-åringen lottades i den första rundan mot rumänskan Stefania Adelina Dobre och mästerskapet fick där ett tidigt slut.
– Jag rök redan i den första matchen, vilket inte är så kul… Speciellt inte när man åker långt iväg för en sån där stor tävling, berättar Anna besviket och tillägger.
– Ett EM är alltid svårt. Man har höga förväntningar på sig själv, men i judo kan allting hända och jag klantade mig lite grann.
För trots en på förhand tuff lottning menar Anna att hon minst borde ha tagit sig förbi rumänskan. Det började dock bra för svenskan, som tog ledningen och kopplade greppet om matchen. Men efter en misslyckad attack från henne kunde motståndaren få in en fasthållning och därefter ta hem segern. Missen var något som gjorde uttåget än mer bittert för Anna.
Drömmer om OS: ”Nu ligger jag utanför kvalgränsen”
Det tidiga uttåget ur EM var dessutom kännbart ur ett OS-perspektiv. Anna har länge jobbat efter målet att kvala in till sommarens olympiska spel i Rio de Janiero, ett mål som är i farozonen. I OS-kvalet är EM en av de tävlingar där flest poäng står på spel och respasset i Kazan får nu konsekvenser.
– Det är ett par tävlingar kvar i OS-kvalet. Men som det ser ut just nu måste jag prestera väldigt bra på de två för att klara det. Nu ligger jag utanför kvalgränsen, så det gäller att ge allt det sista och bara gasa på, förklarar Anna som är tillbaka i Lindesberg och laddar om inför nästa viktiga tävling i Baku.
– Just nu är det många som jagar efter poäng. Det är lika tufft för alla som ligger under gränsen och det kommer att vara bra motståndare på de tävlingar som återstår.
Samtidigt som Annas jakt på OS går vidare händer det grejer även på hemmaplan. Till helgen arrangerar Frövi Judo ett eget klubbmästerskap, på initiativ av två stycken gymnasieelever. KM:et inleds klockan 10.00 på lördag och är elevernas projektarbete, med en tävling som är öppen för alltifrån motionärer till barn.
– Det blir ett KM i all sin enkelhet, men det kommer att bli väldigt roligt. Vi har inte kört det här på rätt så länge nu. När vi startar upp det ska vi försöka att få igång en tradition med klubbmästerskap igen, säger Björn Nyberg från Frövi Judo.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.