Kristofer Larsson har presenterat sig på den europeiska kettlebellscenen. Under helgens EM i polska Gdynia slog Lindesbergslyftaren till med dubbla medaljer. Ett silver och ett brons blev det för Kristofer, som givetvis är nöjd med utdelningen.
Förra onsdagen tog Kristofer Larsson mark i Polen. Tillsammans med den svenska truppen hade Lindesbergslyftaren då tagit sig till Gdynia, där de europeiska mästerskapen i kettlebell skulle äga rum. Efter invigning och invägning var det på fredagen dags för Kristofer att göra sin europeiska tävlingsdebut.
– Det var min första internationella tävling. Så man åkte ju dit väldigt ödmjuk och hade egentligen bara tanken på att slå personbästa i de olika grenarna. Men jag nådde betydligt längre än så, berättar Kristofer.
Redan under torsdagen hade mästerskapen startat, då med andra klasser. Kristofer var på förhand kvalificerad till biathlon och long cycle, två grenar som skulle avgöras under fredagen och lördagen. Fram till dess hade Kristofer tid till att följa övriga grenar och han kände helt klart av EM-pulsen.
– Det är klart att det är en annorlunda anspänning i kroppen, kanske lite pirrigare än normalt. Det var många erkänt duktiga lyftare där och tittade på tävlingarna. Då kände man att man verkligen ville leverera.
Dubbla medaljer: ”Grädden på moset”
Och leverera kan man verkligen säga att Kristofer gjorde. På fredagen klev han in till biathlonklassen, som var uppdelad i två moment. Efter att ha tagit 94 repetitioner i stötdelen slog Kristofer till med ett personligt rekord i form av 125 reps i rycket.
När den totalt siffran sedan redovisades stod det klart att det resultatet gav en bronsplats. På lördagen följde Kristofer upp det med ett silver i long cycle, sedan han tangerat sitt personbästa på 72 repetitioner.
– Jag tycker att det kändes bra där. För jag hade ändå gjort en tävling dagen innan, så kroppen var lite mör, summerar Kristofer.
EM-helgen i Polen slutade därmed med maximala två medaljer. Ett mycket fint mästerskap av Kristofer, som är stolt över sin medaljskörd och internationella mästerskapsdebut.
– Självklart var det här grädden på moset! Det var väldigt häftigt faktiskt, att få kliva upp på prispallen och ta emot medaljen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.