Anna Bernholm spenderade helgen på Abu Dhabis starka Grand Slam-turnering. Där slutade Frövi Judos landslagsatlet femma, efter knapp förlust i bronsmatchen. Även Ebba Glaas nådde hög placering på European Cup i Malaga, där Ida Eriksson gjorde sin internationella debut på seniornivå.
Det var en internationell helg för flera av Frövi Judoklubbs många talanger. Ett av de mer etablerade namnen reste till Abu Dhabi för Grand Slam, i form av Anna Bernholm. Den meriterade 25-åringen klev upp på mattan i damernas -70 kilo, där hon efter att ha stått över den första omgången besegrade en luxemburgska.
Det gav avancemang till semifinalen och möte med brasilianskan Maria Portela. Anna drog där på sig en tidig varning, något som hängde med henne och motståndaren höll varningen matchtiden ut.
– Hon är bra, väldigt svårkastad och det visste jag redan innan. Jag kom inte riktigt in i matchen och fick en varning i ett ganska tidigt skede. Det var surt, berättar Anna som i och med förlusten gick miste om en finalplats.
Istället blev det bronsmatch för värmländskan, som även där ställdes mot en brasilianska. Bronsfighten var länge jämn, men ett kast från motståndaren såg till att fälla avgörandet. Anna slutade ändå femma på Grand Slam och är inte helt missnöjd.
– Självklart vill man alltid ha mer, sen är det ju en stor tävling till namnet. Men den var inte helt fylld och där kände jag att jag hade velat vinna någon mer match och stå på pallen. För det är målsättningen med alla tävlingar.
Ida Eriksson debuterade på seniornivå
Under natten mot måndagen hoppade Anna Bernholm på flyget tillbaka mot Sverige. Där stannar 25-åringen i ett par veckor, men i slutet av november reser hon vidare till Tokyo för nästa Grand Slam.
– Det ska bli riktigt kul, speciellt att få komma just dit och tävla. Det är alltid väldigt roligt att tävla i Tokyo och i Japan, som ju är judons hemland, säger Anna och fortsätter.
– Vi kommer också att ha ett träningsläger efter tävlingen. Det är alltid bra sparring, för alla japaner är duktiga och plus att det kommer sparring från Europa och andra världsdelar. Jag ser fram emot det väldigt mycket.
Vid sidan av Anna Bernholms resultat i Abu Dhabi befann sig även Ebba Glaas och Ida Eriksson ute på tävling under helgen. Frövi-duon ställde upp i Malagas European Cup, Ebba i damernas -57 kilo och Ida i -63. För Idas del var tävlingen hennes internationella debut på seniornivå, ett stort steg.
Resultatmässigt nådde Ebba en sjundeplacering, ett fullt godkänt genrep inför det U23-EM som stundar. Mästerskapet avgörs en bit in i november och Ebba kvalificerade sig genom ett Europa-guld i Finland tidigare denna månad.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.