För tredje året i följd arrangerade LAGF Kettlebell Sport på lördagen sin alldeles egna tävling i Arenan. Nytt deltagarrekord sattes när 21 lyftare slöt upp för en avslappnad dag, kantad av framgångar för de lokala namnen.
Sedan 2014 arrangerar LAGF Kettlebell Sport varje höst en tävling i eget regi. Den här helgen var det dags för årets upplaga och med start klockan elva på lördagsförmiddagen invigdes LAGF Kettlebell Open. Eventet är format som vilken tävling som helst, men bygger på att deltagarna ska få testa sina vingar.
– Det är en tävling som främst riktar sig till nya lyftare, sådana som aldrig provat på att tävla tidigare. Vi vill att de ska få chansen att under ganska avslappnade former testa hur det är att få stå framför en domare och bli bedömd, berättar Kristoffer Larsson från LAGF Kettlebell Sport.
Arrangören slog i år rekord med 21 anmälda lyftare, som tävlade i nio olika kategorier. Klasserna på LAGF:s Open skiljer sig något mot de större tävlingarna och går på tid istället för vikt. Lyftarna gör därför upp över en viss längd, fem eller tio minuter, och resultatet räknas ut utifrån en viktkoefficient.
Laddar för vårens SM: ”Huvudmålet med säsongen”
Tävlingen lockade till sig deltagare över hela landet, men givetvis ställde LAGF upp med lokala namn. Elbin Thybeck, Elin Boström, Karolina Tillman, Anna Fagrell och Kristoffer Larsson försvarade alla Bergslagens färger. Hemmalyftarna gjorde det mycket bra och kammade hem två guldmedaljer och ett brons.
– Ja, vi fick med oss ett par medaljer som vi lyckades behålla här i Linde. Det är så klart jättekul att det går bra för våra egna lyftare, kommenterar Kristoffer Larsson som vann i sin klass.
Vid sidan av de egna framgångarna noterades Johanna Hultman för ett världsrekord, med sina 124 repetitioner i damernas tio minuters Long Cycle. Precis som tidigare år blev LAGF Kettlebell Open en trevlig mötesplats för de svenska lyftarna. Kristoffer Larsson är mycket nöjd över arrangemanget och börjar redan nu att blicka mot vårens höjdpunkt.
– Ja verkligen, det här blir ju ett litet avstamp inför vårsatsningen mot SM. Det är en formcheck på vart vi står i nuläget och hur mycket jobb vi har kvar att göra. SM är som alltid ett huvudmål med säsongen.
Samtliga vinnare på LAGF Kettlebell Open:
Damer Biathlon 5 min – Nathalie Olsson
Damer Long Cycle 5 min – Nathalie Olsson
Damer Long Cycle 10 min – Elin Boström
Herrar Biathlon 5 min – Kristofer Larsson
Herrar Long Cycle 5 min – Emil Arnberg
Herrar Long Cycle 10 min – Emil Arnberg
Ungdom – Alicia Norström
Snatch Utom Tävlan – Elin Thybeck 5 min / Per Olhans 10 min
Jerk 10 min – Anna Fagrell
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.