Ett köpcentrum, ett 70-tal lägenheter samt ett underjordiskt parkeringshus är stöttestenarna i ett arbetsmaterial som tagits fram för en utveckling av Lindesbergs stadskärna. Notan då? Ja, man räknar med en kostnad om cirka 750 000 000 kronor om detta skall bli verklighet.
På förmiddagens beredande kommunstyrelse redogjorde näringslivschef Peter Bring för ledamöterna om det pågående arbetet med centrumutvecklingen, ett arbete som bland annat utreder möjligheterna att bygga ett köpcentrum i Lindesberg.
På sammanträdet idag lades ytterligare information fram. Bland annat att satsningen är mycket bredare än enbart bygget av ett köpcentrum. Man vill även bygga nya flerfamiljshus (trevånings) i anslutning till den nya handelsplatsen. Man talar om ett 70-tal nya bostäder totalt.
Centrumsatsningen sträcker sig genom flera kvarter, från Bytesgatan i söder till Norrtullsgatan i norr. Här finns idag mycket ”tomma ytor”, parkeringsplatser, man vill åt för nybyggnation av bostadshus. Samtidigt som dessa parkeringsytor försvinner tas nya fram – under jord. Man räknar med att ett underjordiskt parkeringshus får utrymme för drygt 500 st parkeringsplatser.
Kostnaden att genomföra denna upprustning av Lindesbergs stadskärna uppskattas till ca 750 000 000 kronor. En svindlande summa att hantera för Lindesbergs kommun. Dock bygger allt på att finna utomstående finansiärer som vill satsa på konceptet, berättar näringslivschef Peter Bring för LindeNytt.
På dagens sammanträde äskade Peter Bring 200 000 kr till projektet för att kunna slutföra arbetet. Förhoppningsvis skall en slutversion redovisas innan sommaren. Det är dock väldigt preliminärt.