Anders Ceder(S), Inger Griberg(MP), Lillemor Bodman(M), Ingrid Åberg(KD), Jonas Kleber(C) och Mats Seijboldt(SD)

Alla överens om behovet av ett bra kulturliv

Istället för en het debatt om nedläggning av delar i Kulturskolans verksamhet blev det en gemytlig kväll där alla närvarande, politiker, kulturarbetare och kulturkonsumenter, var överens om att kultur behövs i alla åldrar.

Det nybildade nätverket Lindekultur hade bjudit in politiker för debatt kring nedskärningarna av Kulturskolans verksamhet inom förskolan och grundskolan. När Barn- och utbildningsnämnden vi sitt sammanträde i förra veckan ändrade sparförslaget så att Kultur i Förskola och Kultur i Skolan inte längre hotades blev istället den tänkta debatten en tillställning där alla på olika sätt sjöng kulturens lov. ”Bra kultur är nödvändigt”, ”Kultur är att uttrycka någonting”, Viktigt med kultur i skolan”, Kulturskolan är väldigt viktig”, Kulturen handlar om livskvalitet” är citat från kvällens panel.

När det inte längre fanns något konkret att diskutera ägnades mycket tid åt att ge goda exempel på hur det fungerar i andra kommuner, hur det fungerar inom idrotten tillsammans med en mängd goda exempel på kulturliv och kulturyttringar som redan finns i kommunen.

Mot slutet gjordes det ändå ett försök att väcka liv i en angelägen fråga. Johan Wennman menade att Kulturskolan lever med årliga besparingar och ständiga hot om nedskärningar. Han pekade bland annat på att det var tredje året i rad som Kultur i Förskola och Kultur i Skolan diskuterades som en besparingsåtgärd.

– Vi har jättesvårt att jobba framåtriktat när det inte finns en långsiktighet, underströk han.

Varför det ständigt diskuteras om nedskärningar och besparingar inom kulturen bottnar kanske i vart kulturekonomin ligger organisatoriskt funderade Ceder.

– En stor del av kulturbudgeten ligger under skolan, som med lägre barnkullar fått sitt budgetunderlag kraftigt reducerat, sa han.

Ceder förde också över lite av ansvaret till kulturen och dess företrädare att aktivt och mer enat argumentera för varför kulturen behövs. Att kunna ge politikerna ekonomiska argument i ett budgetarbete där plus och minus alltid måste gå ihop är något som skulle öka möjligheterna till mer kulturpengar.

– Men det här hoppandet med ekonomisk osäkerhet från termin till termin, det måste vi komma ifrån, sa också Anders Ceder med hänvisning till Johan Wennmans inlägg kring att det saknas långsiktighet i de ekonomiska kulturbesluten.

Ett intryck av kvällen är ändå att det finns behov av ett kulturnätverk. Ett nätverk som kan fungera som ett forum där idéer fångas upp, tankar och funderingar konkretisera och som sedan kan få gehör hos kommunens styrande.

Reflektion – Vad är kultur?
En fråga som många berörde, direkt eller indirekt, var vad är egentligen kultur. Kanske var det Thomas Lundqvist, ljudekvilibrist och fritidspolitiker inom fritid och kultur, som lyckades bäst med sin definition.

– Allt som kan vidga sinnena är stöd för oss. Att träna sitt seende, att träna sitt hörande, sin förmåga att smälta och förstå något som är skrivet. Det gör oss fullständiga, inte nödvändigtvis bättre eller sämre. Jag menar, det rör sig om färdigheter som man har förvärvat, att kunna skärpa sina sinnesintryck.

Publicerad 6 november 2013 klockan 15:15

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.

Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!

19 juni 2026 klockan 19:09 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke ...
12 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor ...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-06-29 07:26