Istället för en het debatt om nedläggning av delar i Kulturskolans verksamhet blev det en gemytlig kväll där alla närvarande, politiker, kulturarbetare och kulturkonsumenter, var överens om att kultur behövs i alla åldrar.
Det nybildade nätverket Lindekultur hade bjudit in politiker för debatt kring nedskärningarna av Kulturskolans verksamhet inom förskolan och grundskolan. När Barn- och utbildningsnämnden vi sitt sammanträde i förra veckan ändrade sparförslaget så att Kultur i Förskola och Kultur i Skolan inte längre hotades blev istället den tänkta debatten en tillställning där alla på olika sätt sjöng kulturens lov. ”Bra kultur är nödvändigt”, ”Kultur är att uttrycka någonting”, Viktigt med kultur i skolan”, Kulturskolan är väldigt viktig”, Kulturen handlar om livskvalitet” är citat från kvällens panel.
När det inte längre fanns något konkret att diskutera ägnades mycket tid åt att ge goda exempel på hur det fungerar i andra kommuner, hur det fungerar inom idrotten tillsammans med en mängd goda exempel på kulturliv och kulturyttringar som redan finns i kommunen.
Mot slutet gjordes det ändå ett försök att väcka liv i en angelägen fråga. Johan Wennman menade att Kulturskolan lever med årliga besparingar och ständiga hot om nedskärningar. Han pekade bland annat på att det var tredje året i rad som Kultur i Förskola och Kultur i Skolan diskuterades som en besparingsåtgärd.
– Vi har jättesvårt att jobba framåtriktat när det inte finns en långsiktighet, underströk han.
Varför det ständigt diskuteras om nedskärningar och besparingar inom kulturen bottnar kanske i vart kulturekonomin ligger organisatoriskt funderade Ceder.
– En stor del av kulturbudgeten ligger under skolan, som med lägre barnkullar fått sitt budgetunderlag kraftigt reducerat, sa han.
Ceder förde också över lite av ansvaret till kulturen och dess företrädare att aktivt och mer enat argumentera för varför kulturen behövs. Att kunna ge politikerna ekonomiska argument i ett budgetarbete där plus och minus alltid måste gå ihop är något som skulle öka möjligheterna till mer kulturpengar.
– Men det här hoppandet med ekonomisk osäkerhet från termin till termin, det måste vi komma ifrån, sa också Anders Ceder med hänvisning till Johan Wennmans inlägg kring att det saknas långsiktighet i de ekonomiska kulturbesluten.
Ett intryck av kvällen är ändå att det finns behov av ett kulturnätverk. Ett nätverk som kan fungera som ett forum där idéer fångas upp, tankar och funderingar konkretisera och som sedan kan få gehör hos kommunens styrande.
Reflektion – Vad är kultur?
En fråga som många berörde, direkt eller indirekt, var vad är egentligen kultur. Kanske var det Thomas Lundqvist, ljudekvilibrist och fritidspolitiker inom fritid och kultur, som lyckades bäst med sin definition.
– Allt som kan vidga sinnena är stöd för oss. Att träna sitt seende, att träna sitt hörande, sin förmåga att smälta och förstå något som är skrivet. Det gör oss fullständiga, inte nödvändigtvis bättre eller sämre. Jag menar, det rör sig om färdigheter som man har förvärvat, att kunna skärpa sina sinnesintryck.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.