Lindlöven släpper sina fans inpå livet vilket hintar om en god stämning, inte enbart på grund av den storartade premiärsegern borta mot Borlänge.
Ett lag som mår dåligt lägger locket på och stänger till. Ett lag som mår bra gör motsatsen, öppnar upp och bjuder in.
Utifrån det resonemanget skulle jag nog verkligen vilja påstå att Lindlöven lagom till säsongsupptakten 16/17 är ett lag som ger intryck av må väldigt bra.
Något annat vore väl i och för sig konstigt efter en seriepremiär där man trots en hjärtskärande kvitteringspuck i baken med sju sekunder kvar på bortaplan mot ett av seriens allra bästa lag (Borlänge) lyckades vinna på straffar och bärga två poäng till Lindesberg. Det var en storartad insats av Linde-krigarna. Men jag tänker i största allmänhet.
Det osar välmående om Lindlöven.
Följer ni föreningen på Instagram? Om inte är det något jag verkligen kan rekommendera.
Där bjuder spelarna nämligen verkligen på sig själva. Det bjuds på allt från filmsnuttar där killarna discotränar i gymmet till spelarpresentationer med bildtexter så drypande av någon form av intern humor att de kan framstå som fullkomligt obegripliga för en annan, men som ändå blir lite kul och skapar bilden att killarna i laget trivs och inte tvekar att bjuda på sig själva.
Efter gårdagens premiärseger postade man en ”vinnarselfie” (eller ska vi i Samir och Viktor-anda kanske snarare kalla det en groupie i och med att hela laget var med?) där det jublades ikapp och där målvaktshjälten Charlie Torstensson poserade iklädd någon form av djungelexpeditionshatt. Förmodligen en sådan där trofé som går runt bland de mest bidragande spelarna i laget efter matcherna, ni har sett dem i form av bygghjälmar, kungakronor och allt vad det nu är i tv-sändningar från allehanda ligor.
Det är en bild som andas harmoni och som visar att Lindlöven, mer än gärna släpper sina fans in på livet och vill ta dem med bakom kulisserna.
Samtidigt som öppen kommunikation i sociala medier är ett ypperligt sätt att komma närmare sin publik och framförallt bredda publikunderlaget och skapa intresse tycker jag det är befriande när Hockeyettan-vardagen skildras på ett så oputsat, öppet och självironiskt sätt i jämförelse med exempelvis det extremt medietränade SHL.
Det ser ut som att Lindlöven har roligt.
Ett lag som mår dåligt lägger locket på och stänger till. Ett lag som mår bra öppnar upp och bjuder in. Lindlöven bjuder verkligen in.
Vilket kan visa sig vara nog så viktigt i långa loppet som de tjusigt bärgade två poängen i premiären.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.