Vi har fått mycket synpunkter på vår artikel om hockeyns och musikskolans kostnader.
Några grundprinciper kan man skönja.
1. Vuxna ska betala sina fritidsintressen själva.
2. Ungdomars fritidsintressen ska stödjas genom föreningsbidrag och subventionerade lokalkostnader.
Detta skulle betyda att ishockeyklubbarna får ta hand om den kostnadskrävande kommunala isvården på kvällar och helger själva.
Den frivilliga musikskolan får bilda en musikförening och finansiera den som alla andra föreningar och låna Strandskolan.
Studieförbunden får i fortsättningen vända sig till barn och ungdom med sina kurser om de ska erhålla stöd.
Samma sak borde även gälla biblioteken där en mycket liten grupp vuxna ”storläsare” subventioneras med flera tusen kronor vardera.
I årets budget beräknas den totala kostnaden för biblioteksverksamheten uppgå till 10,5 miljoner kronor. Kommunen har förutom huvudbiblioteket i Lindesberg fyra stycken filialer i de kringliggande småorterna samt bokbuss. Trots denna spridning och tillgänglighet är det få aktiva låntagare, det vill säga personer som årligen lånar minst en ”enhet” på något av biblioteken. En enhet kan vara t ex en bok, talbok eller tidskrift. I fjol registrerades endast 6387 aktiva låntagare, alltså så många som verkligen utnyttjade sitt lånekort vid något av kommunens bibliotek. En låntagare kostar alltså skattebetalarna 1650 kr per år. Tillsammans lånade dessa 163 112 enheter, varav nästan 8000 bestod i musik och knappt 2000 i video.
Jämfört med andra närliggande kommuner är Lindesbergs kostnad hög – och i vissa fall mycket hög. Exempelvis Köpings kommun, med cirka 1000 fler invånare, har två filialer utöver huvudbiblioteket. Deras kostnad stannar på 6,8 miljoner kronor, alltså nästan fyra miljoner mindre i utgifter än Lindesberg. Ändå har Köpings kommun lite drygt 20 000 fler utlån per år samt cirka 1000 fler aktiva låntagare samma år.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.