Vi har fått mycket synpunkter på vår artikel om hockeyns och musikskolans kostnader.
Några grundprinciper kan man skönja.
1. Vuxna ska betala sina fritidsintressen själva.
2. Ungdomars fritidsintressen ska stödjas genom föreningsbidrag och subventionerade lokalkostnader.
Detta skulle betyda att ishockeyklubbarna får ta hand om den kostnadskrävande kommunala isvården på kvällar och helger själva.
Den frivilliga musikskolan får bilda en musikförening och finansiera den som alla andra föreningar och låna Strandskolan.
Studieförbunden får i fortsättningen vända sig till barn och ungdom med sina kurser om de ska erhålla stöd.
Samma sak borde även gälla biblioteken där en mycket liten grupp vuxna ”storläsare” subventioneras med flera tusen kronor vardera.
I årets budget beräknas den totala kostnaden för biblioteksverksamheten uppgå till 10,5 miljoner kronor. Kommunen har förutom huvudbiblioteket i Lindesberg fyra stycken filialer i de kringliggande småorterna samt bokbuss. Trots denna spridning och tillgänglighet är det få aktiva låntagare, det vill säga personer som årligen lånar minst en ”enhet” på något av biblioteken. En enhet kan vara t ex en bok, talbok eller tidskrift. I fjol registrerades endast 6387 aktiva låntagare, alltså så många som verkligen utnyttjade sitt lånekort vid något av kommunens bibliotek. En låntagare kostar alltså skattebetalarna 1650 kr per år. Tillsammans lånade dessa 163 112 enheter, varav nästan 8000 bestod i musik och knappt 2000 i video.
Jämfört med andra närliggande kommuner är Lindesbergs kostnad hög – och i vissa fall mycket hög. Exempelvis Köpings kommun, med cirka 1000 fler invånare, har två filialer utöver huvudbiblioteket. Deras kostnad stannar på 6,8 miljoner kronor, alltså nästan fyra miljoner mindre i utgifter än Lindesberg. Ändå har Köpings kommun lite drygt 20 000 fler utlån per år samt cirka 1000 fler aktiva låntagare samma år.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.