Lindesbergstjejen Amanda Ekberg har sjungit sig in i länsbornas hjärtan, som röstat fram henne till Årets lokalartist. Som om inte den äran vore nog, får Amanda nu sjunga på julkonserten O, Helga Natt i Örebro i december.
Det var en mycket tagen Amanda Ekberg, som på måndagsmorgonen blev uppringd av P4 Örebros programledaren Matias Holm och fick veta att hon röstats fram till Årets lokalartist.
– Du har gått hela vägen, sade Matias till Amanda som hade svårt att hålla glädjetårarna borta.
Bara minuter efter att Amanda blivit uppringd av Sveriges Radio, når LindeNytt henne per telefon.
– Det är en fantastisk känsla, det är svårt att ta in allt, berättar Amanda.
Det var Amanda Ekbergs mormor som ”tjatade” på henne att ställa upp i tävlingen, vilket LindeNytt skrivit om tidigare. Därför hade Amanda valt att hälsa på hos mormor nu på måndagsmorgonen, när det skulle avslöjas vem som vunnit tävlingen.
När Amandas telefon plötsligt ringer på klockslaget då avslöjandet skulle ske, var det inte bara hon själv som hade svårt att hålla känslorna i styr.
– Alla här började gråta. Till och med hemtjänstpersonal, som var på plats hos mormor när radion, började att gråta. Det var mycket känslor, säger Amanda märkbart tagen.
Hur skall du fira det här?
– Jag tänker gå till badhuset och simma, ler Amanda Ekberg.
Amanda Ekberg får nu sjunga på O,Helga Natt inför en publik på ca 25 000 när Stortorget i Örebro fylls med julstämning.
Fotnot: Av närmare 5000 röster fördelat över de fyra finalisterna, fick Amanda Ekberg 1865 röster.
Inom kort kommer den gröna och bruna avfallstunnan att få sällskap av en grå. Denna innebär att man utöver matavfall och restavfall snart kommer att kunna sortera tidningar samt förpackningar av papper, plast och metall på ett fastighetsnära sätt.
– Vi kommer att använda oss av ett färgsorteringssystem, man lägger först förpackningarna i påsar i olika färger innan man lägger dessa i kärlet, förklarar Michael Lindström, Avfallsstrategstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Förra helgen var jag på besök i kungariket.
Tveksam om opera är något för dig? Ta då chansen och lyssna och se på en av de mest hörvärda styckena – Aida – som nu visas på bio i Lindesberg. Kanske att just detta får operabilden att klarna något.
Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk statistik från Bioguiden. Medan biobesöken nationellt minskade med 5 procent har man i Lindesberg istället ökat med hela 18 procent!
– Det känns väldigt bra, det betyder att vi har en trogen publik, säger biografens föreståndare Björn Persson.
En ny utredning ska visa vilka förutsättningar det finns att omstrukturera förskole- och grundskoleverksamheten i den norra kommundelen. Det beslutade Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Kanske att vi kan fatta beslut i mars eller april, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionsnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Nerikes Brandkår befinner sig just i denna stund på en adress i Vedevåg med anledning av en omfattande vattenläcka i en fastighet.
– Jag har precis fått en uppdatering från platsen och det uppskattas vara cirka 10 centimeter vatten i hela källaren, uppger SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.