Vid Lindesbergs lasaretts ambassadörlunch berättade Torbjörn Bergvall, specialistsjuksköterska, om ambulansens goda exempel gällande rekrytering. Där har man hittat en modell som höjer kvalitén och skiljer sig avsevärt sedan tidigare; bland annat är det nu personalen själva som väljer ut och intervjuar blivande vikarier.
Det vankas ambassadörlunch på Lindesbergs lasarett och runt långbordet trängs olika yrkesgrupper, däribland sjuksköterskor, undersköterskor och läkare. För två år sedan bildade man en marknadsföringsgrupp på sjukhuset som inkluderar Gunilla Lindblom, HR-konsult och jobbar på personalavdelningen, studierektor Michael Sundh, utbildningsledare Janne Johansson och kommunikationsstrateg Maria Lindstedt.
Då rekrytering är viktigt och inte alltid så lätt inom vården, jobbar man för att optimera och då har man samlat samman en ambassadörsgrupp som är ansiktet utåt vid mässor, skolbesök och liknande. För att få inspiration och idéer var Torbjörn Bergvall inbjuden att prata om ambulansens trevliga exempel när de ska rekrytera semestervikarier. Torbjörn Bergvall jobbar halvtid som verksamhetsutvecklare för regionen/länet, och den andra halvan som ambulanssjuksköterska i Lindesberg. Han har jobbat som sjuksköterska i 15 år, både på akuten och på avdelning, och 2011 var han färdig specialistsjuksköterska, vilket är ett krav för att man ska anställas inom ambulansyrket.
– Jag blev bättre på mitt jobb, jag kan mer nu. Men jag har aldrig tyckt att det är tråkigt att gå till jobbet.
När man ska rekrytera vikarier till sommarsemestrarna samverkar ambulansen i Karlskoga, Örebro och Lindesberg.
– Det är ingen självklarhet, vi hör inte ihop egentligen utan vi hör till olika kliniker, säger Torbjörn.
Det är dessutom personalen själva som sköter urvalet av vikarier, intervjuar och håller i de obligatoriska testerna; både fysiskt test och bilkörningsprov ska genomföras och klaras.
– Personalen vet själva vad de behöver för person i bilen, man sållar ut dessa som sett för mycket 112, säger Torbjörn och skrattar. Han fortsätter:
– Att personalen sköter det mesta av arbetet har fungerat väldigt bra!

Torbjörn visar innehållet i ambulansen, vilket är en hel del. Foto: Ida Lindkvist
Sedan är det chefen som i slutändan klubbar beslutet, men har annars inte mycket med saken att göra. Det var 3-4 år sedan som det slog igenom ordentligt och man beslutade om gemensamma riktlinjer. Likadan utrustning i alla bilar var en sådan sak, därför att man tjänar mycket på att ha samma material i bilarna. Och skulle man under testdagen inte ha möjlighet att göra sitt test i Lindesberg, så kan man istället vara med vid Örebros eller Karlskogas test.
Dessförinnan sköttes sökningen genom landstinget och man hängde bara på, men ett problem var att man sökte personal alldeles för sent. Nu när man jobbar mer på egna ben börjar man söka redan i september till skolstarten, lagom när sommarens semestervikarier packat ihop och tackat för sig. Dessutom tycker Torbjörn att vikarierna man får nu håller högre mått och man får det man behöver och vill ha.
– Kvalitén är bättre, den har vi snäppt upp, och de som kommer hit är bättre förberedda.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.