Mellan den 24 juli och 30 augusti kommer svenskättade John och Karen från Florida till Sverige. Någon gång under den perioden ska de besöka lindetrakten. Deras syfte med resan är att försöka få fram uppgifter om deras släktingar. De har spårat förfäder till bland annat Guldsmedshyttan, Havsta, Nyhyttan och Lindesberg, och nu skulle de gärna hitta mer information och kanske till och med se om något av deras förfäders hus kan finnas kvar. Till sin hjälp har de en släktforskare i sin familj vid namn Donna Erickson,
men de skulle gärna uppskatta mer hjälp från er läsare som kanske sitter inne med lite information.
Det som Donna har fått reda på är några namn och årtal.
Från John å Karens släkt har följande dykt upp:
Hilda Maria Pettersson, född 22 oktober 1870, Lindesberg.
Hilda Marias fars namn var Per Jansson.
Född 15 januari ???? – dog 1 Mars 1925 Havsta, Guldsmedhyttan.
Hilda Marias mors namn var Klara Hansson.
Född 1841 – Dog 23 Juni 1931 Nyhyttan, Guldsmedhyttan
Även Donna Ericksons familj är från Lindesberg, hon vet väldigt lite om sin familj, det hon vet är att hennes makes farfars far hette Karl Johan Eriksson.
Född 18 Februari 1871 i Lindesberg – dog 9 maj 1960 in DesMoines, Iowa, USA.
Karl Johan hade 3 bröder and möjligtvis en syster,
en av bröderna följde med till Amerika med Karl, hans namn var Andrew Eriksson.
Född 1877 eller 1878 – dog ????
En annan bror var möjligtvis verksam inom svenska kyrkan och han hette Fredereck Eriksson
Född ???? – dog ????
Angående den tredje brodern är det inte säkert om han kom till Amerika men han hette Ivan Eriksson.
Deras faders namn var Erik Johansson.
Känner du igen någon av dessa personer eller om du tror du har någon annan information som kan vara till hjälp så kan du skicka information till oss på LindeNytt.
Kontakta oss>>
Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.
En personbil har kört av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall bilen ha börjat brinna efteråt.
– Det rör sig om en singelolycka. Bilen skall ha börjat brinna, i vilken omfattning är dock oklart, säger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter gårdagens tuffa kvartsfinal i Vi i femman mot Karl Johans skola 5C så fick man slutligen erkänna sig besegrade. Klassens representant Julia Trostek tror att det hade mycket med tidspressen att göra.
– Vi hade bara 20 sekunder på oss att svara så det blev stressigt. Hade vi haft mer tid på oss så hade vi nog kunnat svaren på flera av frågorna som vi missade, förklarar hon.
Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par år senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Efter hela 35 år som tränare brinner passionen för fotbollen fortfarande lika starkt hos Aleksander Lazarevic. I en öppenhjärtig intervju berättar han om sina år inom sporten, och vad som format honom till den människa och ledare han är idag.
– Jag ville egentligen bli präst, men jag tror inte jag skulle blivit en så bra sådan, skrattar han.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Lillemor från Bångbro kommer utan tvekan att vara på plats, när det är opera på bio i Lindesberg lördag den 18 mars – både för att det är live från Metropolitan och för att Richard Wagner gjort musiken. Lillemor Wiker älskar musik.