Andevärlden håller ett vakande öga över Wedevågs Herrgård och dess ägare. Foto: Jennie Larsson
Andar tar Wedevågs Herrgård in i Det Okända
Per och Sanni Schalander hade aldrig tidigare i sitt liv trott på spöken, tills de köpte Wedevågs Herrgård och fick uppleva andevärlden på nära håll.
Numera är det en del av vardagen, och de är faktiskt glada för all hjälp de får från andra sidan. I höst kan resten av Sverige ta del av det med egna ögon då Sjuans ”Det Okända” kliver in på herrgården.
Redan efter första natten märkte makarna Per och Sanni Schalander att allt inte stod rätt till i den enorma herrgården de nyss blivit ägare till.
Den stora ”tjock-tvn” på närmare 70 kilo som de gemensamt burit upp till tv-rummet, låg på morgonen omkullvält på golvet, som att den gjort en volt i luften. Detta har dock skett helt ljudlöst eftersom varken Per, Sanni eller hunden Tjalle hört ett knyst, trots att dörrarna mellan rummen varit helt öppna under natten.
Berättelserna om vad som hänt på den snart 400 år gamla herrgården är många, den ena historien mer häpnadsväckande än den andra. Dörrar som gått i lås för att i nästa sekund stå vidöppna, tavlor som skallrar mot väggen och möbler som flyttas runt på nätterna.
– Det verkar som att det mesta händer när vi är stressade, då är det precis som att de talar om för oss att vi ska ta det lugnt och fokusera, berättar Sanni. Som t ex en dag när vi båda hade bråttom iväg på ärenden i varsin bil, och ingen av oss hittade våra bilnycklar. Vi kände igenom alla fickor, sprang fram och tillbaka för att leta, men de var borta! Jag kände i min bröstficka en sista gång, trots att jag letat där flera gånger innan, och då ligger den där!
Men Pers nyckel var fortfarande borta, och medan han letade i bussens bakdel flög plötsligt en frigolitbit iväg. Eftersom det blåste landade den inte förrän ca 20 meter bort vid flaggstängerna. När han sedan böjde sig ner för att plocka upp den hittade han sin nyckel – under frigoliten!
Sanni och Per Schalander känner sig trygga med hjälpen de får från andra sidan. Foto: Jennie Larsson
Även Pers mamma Meta har fått utstå en del hyss från andevärlden.
– Jodå, de kastade godis på mig! säger hon och skrattar.
Det var runt påsk, jag var här nere (vid foten av trappan), och Sanni var långt inne i salongen, när jag plötsligt hörde hur det studsade ner något för trappan. När jag tittade var det en liten gul godis i form av ett ägg!
– Sedan verkar det som att spökena är lite känsliga för förändringar som de inte gillar. T ex hade vi flyttat runt en del tavlor i huset, och det var inte populärt. Då var det aktivitet på natten sen! säger Per med ett skratt.
– Vi bestämde oss för att kontakta ”Det Okända”, absolut inte för att vi var rädda eller ville ha bort något, utan för att vi ville kommunicera med dem, berättar Per.
– Trots allt som har hänt har vi aldrig känt oss rädda, jag har nog aldrig känt mig så trygg i ett hus förut. Vi har ju haft stor hjälp av framförallt en av andarna, hon har visat oss på många olika sätt när vi ska se upp med vissa människor, och har sett till att varna oss.
Så vi ville absolut inte bli av med henne, säger Sanni och skrattar.
För ungefär en månad sedan kom mediumet Anu Rosenstjärn tillsammans med teamet från Sjuans ”Det Okända” för att spela in avsnittet med herrgårdens alla okända gäster.
Resultatet får tv-tittarna vänta med att se till hösten/vintern 2017, men LindeNytt kan avslöja att det kommer bli något utöver det vanliga.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...