Sedan i måndags drivs Skyddsgrossisten i Lindesberg av en ny ägare. Det är Jocke Anderbert som tagit vid där Rolf Nyström valde att sätta punkt.-Hur jag kom in på det här? Ja, det var en bra fråga, skrattar Jocke Anderbert, som till vardags driver byggfirman J. Anderbert Bygg som just nu bygger den nya förskolan på Kyrkberget.
Året var 1996. December månad. I en liten lokal på Bytesgatan öppnade Skyddsgrossisten dörrarna. Sedan dess har butiken steg för steg vuxit under Rolf Nyströms hand. 1998 flyttade han butiken till Järnvägsgatan, ett par år senare flyttade butiken igen: till Fotbollsgatan på industriområdet innan han slutligen slog rot i den nuvarande lokalen mittemot Linde Energis högsäte.
I måndags skrevs kontrakten under och Rolf lämnade därmed över till den nye ägaren.
-Jag kände att det var dags, säger Rolf.
Hans framtidsplaner verkar vara ett oskrivet blad, bortsett från en liten semesterresa vid årsskiftet för att koppla av i solen och hälsa på bekanta.
Skyddsgrossistens signum har hela tiden handlat om skyddskläder för yrkesfolk. Visserligen har butiken alltid välkomnat vanliga konsumenter också, men det är gentemot företag man arbetat aktivt hela tiden.
-Min tanke är att butiken skall bli det självklara valet för vanliga konsumenter också. Butiken har nog varit lite anonym för gemene man, men det blir ändring på det nu, kommenterar Jocke som önskar komplettera utbudet med nya produkter: exempelvis för hushållet.
Jocke Anderbert driver huvudsakligen en större byggfirma. Även om butiken riktar sig till den egna yrkesbranschen, så är det något helt annat att driva en butik än att renovera ett badrum – eller bygga en rund förskola (Kyrkberget).
– Hur jag kom in på det här? Ja, det var en bra fråga, skrattar han:
-Jag har ju gett mig in i lite olika områden sedan jag startade byggfirman, t ex med fastighetsskötsel (snöplogning) och köpet av Handelshuset. Det här handlar om samma sak, att ge sig in i nya branscher och bredda sig ytterligare, man vill nog hela tiden framåt bara, förklarar Anderbert.
Rolf Nyströms engagemang upphörde inte bara för att kontraktet skrevs under. Han stannar kvar i butiken ett tag för att övergången skall ske så smidigt som möjligt för den nye ägaren och alla kunder.
-Rolf vet inte om det här, men jag funderar på att ha öppet på lördagar också, skämtar Jocke med Rolf strax bakom ryggen.
-Lördagsöppet är en mycket bra idé, replikerar Rolf snabbt.
Mellan skämten framgår att utökat öppethållande är något som faktiskt kan bli aktuellt i samband med att butiken riktar fokus på vanliga konsumenter också.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.