På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Efter att Brasserie All In bedrivit restaurang- och krogverksamhet i centrala Lindesberg i tre år lämnades en ansökan om egen konkurs in till Örebro tingsrätt. Under torsdagen fastställdes konkursen och verksamheten har nu överlämnats till konkursförvaltaren Robert Asplund från Advokatfirman Lindahl, som befinner sig i den inledande fasen av konkursförvaltningen.
I hans uppdrag ingår bland annat att utreda orsaken till obeståndet.
I slutet av april beslutade Lindesbergs kommun att återkalla Brasserie All Ins serveringstillstånd. Krogen överklagade beslutet till förvaltningsrätten, som tillfälligt återinförde tillståndet i väntan på ett slutligt avgörande genom så kallad inhibition. I början av juni upphävde dock kammarrätten inhibitionen, något som enligt Robert Asplund kan ha varit avgörande för konkursen.
– Konkursen är bara ett dygn gammal, så vi har inte kommit särskilt långt i utredningen. Men vid en första bedömning ser det ut som att obeståndet har orsakats av att verksamheten förlorade sitt serveringstillstånd. För den här typen av verksamhet är ett serveringstillstånd en nödvändig förutsättning för att kunna bedriva verksamheten. Min preliminära bedömning är därför att det är orsaken till obeståndet, säger Robert Asplund.
Just nu ligger fokus på att de nio anställda ska få ut sina löner.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att hantera de frågorna. Vi kommer att ta hand om personalen och administrera den statliga lönegarantin för dem som inte har fått ut sin lön. Det är en av de mest akuta åtgärderna. Vi ska se till att de anställda drabbas så lite som möjligt, säger Robert Asplund.
Han förklarar också att någon fortsatt drift inom konkursboet inte är aktuell. Däremot kommer man att undersöka om det finns intressenter som vill ta över verksamheten.
– Om det blir en fortsättning i någon annan form vet vi inte i dagsläget, men vi hoppas att hitta någon som vill ta över verksamheten. Min erfarenhet är att restauranger ofta fortsätter att leva vidare, men i ett annat bolag. Lokalerna är hyrda, så vi kommer att föra en dialog med fastighetsägaren. Det är sedan upp till fastighetsägaren att ta ställning till om lokalen även fortsättningsvis ska hyras ut till en restaurang, avslutar Robert Asplund.
LindeNytt har sökt krogens ägare, Oliver Lindberg.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.