På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Efter att Brasserie All In bedrivit restaurang- och krogverksamhet i centrala Lindesberg i tre år lämnades en ansökan om egen konkurs in till Örebro tingsrätt. Under torsdagen fastställdes konkursen och verksamheten har nu överlämnats till konkursförvaltaren Robert Asplund från Advokatfirman Lindahl, som befinner sig i den inledande fasen av konkursförvaltningen.
I hans uppdrag ingår bland annat att utreda orsaken till obeståndet.
I slutet av april beslutade Lindesbergs kommun att återkalla Brasserie All Ins serveringstillstånd. Krogen överklagade beslutet till förvaltningsrätten, som tillfälligt återinförde tillståndet i väntan på ett slutligt avgörande genom så kallad inhibition. I början av juni upphävde dock kammarrätten inhibitionen, något som enligt Robert Asplund kan ha varit avgörande för konkursen.
– Konkursen är bara ett dygn gammal, så vi har inte kommit särskilt långt i utredningen. Men vid en första bedömning ser det ut som att obeståndet har orsakats av att verksamheten förlorade sitt serveringstillstånd. För den här typen av verksamhet är ett serveringstillstånd en nödvändig förutsättning för att kunna bedriva verksamheten. Min preliminära bedömning är därför att det är orsaken till obeståndet, säger Robert Asplund.
Just nu ligger fokus på att de nio anställda ska få ut sina löner.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att hantera de frågorna. Vi kommer att ta hand om personalen och administrera den statliga lönegarantin för dem som inte har fått ut sin lön. Det är en av de mest akuta åtgärderna. Vi ska se till att de anställda drabbas så lite som möjligt, säger Robert Asplund.
Han förklarar också att någon fortsatt drift inom konkursboet inte är aktuell. Däremot kommer man att undersöka om det finns intressenter som vill ta över verksamheten.
– Om det blir en fortsättning i någon annan form vet vi inte i dagsläget, men vi hoppas att hitta någon som vill ta över verksamheten. Min erfarenhet är att restauranger ofta fortsätter att leva vidare, men i ett annat bolag. Lokalerna är hyrda, så vi kommer att föra en dialog med fastighetsägaren. Det är sedan upp till fastighetsägaren att ta ställning till om lokalen även fortsättningsvis ska hyras ut till en restaurang, avslutar Robert Asplund.
LindeNytt har sökt krogens ägare, Oliver Lindberg.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.