Grand Prix blev en relativt lyckad turnering ur Lindes perspektiv. En andraplats är inget att skämmas över och Engelholm är odiskutabelt bättre. Med 13 spelade matcher per lag, istället för nio, så kliver Elitserien nu in i sin andra halva. Totalt ska 28 matcher spelas innan grundserien är avslutad och slutspelet tar vid.
Utav alla de olika tävlingsformer som svensk volleyboll haft, förutom själva Elitserien, så har Grand Prix varit den mest framgångsrika. Dess framgång är även anledningen till att det är den enda som överlevt. Att Grand Prix är så pass framgångsrikt beror på att den riktats mot elitens elit. Tyvärr har inte vår idrott den populariteten i Sverige som behövs för att fylla hela Elitserien med endast fullt satsande lag. Bottenlagen har inte de ekonomiska musklerna eller spelarbasen för att göra fulla satsningar. Tidigare tävlingar likt Sverige Cupen eller Ligacupen är väldigt bra för de klubbar som har en bred spelarbas och stor ekonomi och på så vis klarar av att spela den kvantitet matcher som det innebär om man deltar i allt. Problem uppkom dock då mindre klubbar inte hade råd med resorna till Ligacupen eller stod utan avbytare på grund av skadade spelare. Grand Prix lyckas dock då den endast riktar sig till de fyra bästa lagen i Elitserien. Denna begränsning i antal gör att endast de klubbar som verkligen har ekonomin och spelarbredden och är villiga att gå fullt ut hela säsongen har möjligheten att vara med i turneringen och därmed får vi en riktigt bra turnering.
Egentligen bjöds vi inte på något vidare spänning under Grand Prix. 3-0 och 3-0 i vardera semi och åter 3-0 i finalen, matchen om tredjeplats bjöd i varje fall på ett extra set. Turneringens sensation måste dock sägas vara Lindes vinst mot Hylte/Halmstad. Siffrorna i matchen säger inte kross men det var inget snack om vilket lag som var det starkaste. Det största utropstecknet under matchen var helt klart Martina Svensson, som gjorde sin klart bästa match i Linde-tröjan hittills. Martinas framgång är ytters central för Lindes resultat under kommande vår. Högerkanten har varit Lindes svagaste position och Martina måste fortsätta att hålla den nivå hon höll mot Hylte/Halmstad om vi ska få se Linde i en seriefinal. Allt fungerade för Linde mot Hylte/Halmstad och man måste säga att Yslany ”Ice-man” Kelly är, precis som vi hoppades på, en riktig magiker. Johan Isacsson själv beskrev matchen som den bästa han haft i klubben.
Varför kunde man då inte rå på Engelholm? Första måste man anta att en viss urladdning fanns hos Linde. Hylte/Halmstad var favorittippade i semin och Lindes match mot dem i höstas blev en snabb 3-0-förlust. Engelholm är just nu överlägsna och det fanns nog med i Lindes tankar. Efter semivinsten blev det en klassisk ”skönt, vi tog oss till final”. Urladdningen kan vara en anledning till att Linde inte riktigt bjöd upp till dans under finalen men det är verkligen inte anledningen till att de förlorade. Engelholm är just nu, som sagt var, helt överlägsna.
Om vi nu ser framåt i tiden på vad som komma skall så ser det ännu en gång ljust ut för Linde. Vänsterspikerduon är fortfarande seriens bästa, centrarna är två av Sveriges absolut bästa och en magiker har klivit in på passarpunkten. Allt vi bör hoppas på nu är att Martina Svensson kan fortsätta sina framsteg på högerkanten. Ett brett anfall är nyckeln till framgång. Just nu är finalplatsen åter i siktet men ett steg till måste tas om guldet ska tas hem.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk