Strax efter kl 08.00 på tisdagsmorgonen körde en 20-årig man av länsväg 249 mellan Rya och Vedevåg. Bilen har troligen voltat efter avkörningen, rapporterar räddningstjänsten som tvingades klippa upp karossen för att få ut den skadade. Den skadade har förts till Lindesbergs lasarett där han ska röntgas. Det här var den andra singelolyckan på den aktuella vägsträckan på kort tid. I onsdags i förra veckan körde en 19-årig bilförare av på liknande sätt.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
Kombinationen flamencogitarr och slagverk känns som en konstellation som kan bli både hetsig och hård och man kan fundera på hur väl det fungerar och samverkar i den svenska högsommaren. Det visade sig i allra högsta grad vara en obefogad farhåga!
Under tisdagseftermiddagen har flera larm inkommit gällande fastigheter som drabbats av översvämmade källare på grund av kraftigt regn.
– Det rör sig om cirka en decimeter vatten i källaren, uppger larmoperatör som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
– Man fick upp den här personen på land och satte genast igång med återupplivande åtgärder – men tyvärr gick hans liv inte att rädda, kommenterar Mattias Henriksson, vakthavande befäl vid polisen.
Nu när det har varit rejält varmt och fuktigt under en längre period, så har det också lett till mer åska. Just åskoväder är någonting som jag fascineras av och vill gärna försöka fotografera när tillfälle ges. Under förra veckan kämpade jag med just detta. Att försöka fånga åskan på bild.
Den svenska sommarens själ kan nog beskrivas som en salig blandning av aktivitet och vila, av hav och strand och däremellan besök på hembygdsgårdar och kulturella evenemang med inslag av musik och dans. Kanske är sommaren dock mest personifierad i den röda stugan och den blomstrande, surrande landsbygden med betande kor och levande lantbruk. För att uppleva något liknande här i trakterna behöver man verkligen inte fara långt. Varför inte delta i en traktorsafari en het sommarkväll? LindeNytt hakade på när det begav sig!
Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet brand i lantbruksbyggnad.
– Det rör sig om en gammal lada som skall vara ombyggd till ett garage. Det är en bil som brunnit i garaget och orsakat kraftig rökutveckling, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.