Ann Resare och maken Per är övertygade om att det var en varg som lufsade omkring utanför deras villa på Utvägen, Stadsskogen i måndags. Djuret visade inga tecken på att vara särskilt skyggt och tog god tid på sig när den vandrade längs med ett stråk där rådjur ofta uppehåller sig.
Flera observationer har gjorts de senaste dagarna i samma område. Den senaste kommer alltså från makarna Resare på Stadsskogen. Deras villa ligger nära Bottenån och det var där nere, precis bakom huset, som de såg vargen vid två tillfällen. När den kom lufsande första gången var det Per som först såg den: ”Det kommer en varg här utanför” ropade han till Ann.
-Nää, du är inte klok, svarade jag bara och gick för att titta. Och där var den ju. Helt otroligt, den verkade inte särskilt skygg heller, säger Ann.
Vargen – som de uppfattade som ett ungt djur – rörde sig längs ett stråk där andra villaägare utfodrat rådjur under vintern.
-Jag misstänker att den hade fått vittring på rådjuren, att det var därför den kom så nära bebyggelsen, spekulerar Per.
När djuret dök upp en andra gång, inte långt efter första besöket, så hade Per hunnit plocka fram sin kamera.
-Det var lite väl långt avstånd, så bilderna blev inte så bra. Jag har visat dem för en god vän som är jägare, men utifrån bilderna är det omöjligt att avgöra vad det är för ett djur. Kommer den tillbaka ska jag göra ett nytt försök att fota den, säger Per.
”Katten sprang ner i källaren”
Jägarens utlåtande var att det lika gärna kunde vara en hund av rasen ”Siberian Husky” på de bilder Per visade upp. Men paret Resare vet vad de såg – och menar att deras katt bekräftade detta faktum.
-Nej, det var inte en hund. När den kom en andra gång, då hade vi katten i famnen. När den såg vargen blev den så rädd att den sprang ner i källaren och gömde sig. Den kände att det här var ett vilt djur, inte en hund, berättar Ann och Per.
Arbetet med att förvandla den gamla Kristinaskolan i Lindesberg till bostäder är i full gång, och nu har även de sju första lägenheterna fått sina kontrakt påskrivna. Inflyttningsdatum är satt till 31 maj 2024, något som Per Sander på Lindesbergs Fastigheter är övertygad om att de kommer att hålla tidsmässigt.
– Vi räknar med att närmare 20 av lägenheterna ska vara så gott som klara fram till jul, berättar han.
Den man i 60-årsåldern från Lindesbergs kommun, som i juni frikändes från åtal gällande grov våldtäkt mot barn, har nu dömts till fängelse i 6 år och 6 månader vid Göta Hovrätt. Mannen ska dessutom betala 640 000 kronor i skadestånd till offret.
Lördagen den 16 december bjuder Rejmes och Lindlövens IF in till ett gemensamt event för att sprida julstämning inför högtiden. Under dagen kommer man bland annat kunna få sin bil värderad, utmana Lindlövens A-lag i speedshooting, samt träffa självaste jultomten. Förutom barnens önskelistor tar tomten även emot julklappar som sedan skänks till behövande i kommunen.
– För någon kommer det säkert kännas bättre i hjärtat, det är jag övertygad om, säger Josefina Eriksson, platschef på Rejmes i Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) hade nämndmöte 16 november 2023 och då beslutade majoriteten (S, KD, C) att ge uppdraget till Hälso- och sjukvårdsförvaltningen (HS) att utifrån utvecklingsplanen återkomma till nämnden med ”En plan för att avsluta akuta kirurgiska ingrepp vid Lindesbergs lasarett.” För specialistmottagningar vid Lindesbergs och Karlskoga lasarett planeras koncentration av hela eller delar av mottagningarna till USÖ. Redan nu har halvering av IVA-platser samt begränsning av verksamhet vid laboratoriet och röntgen genomförts vid Lindesbergs lasarett. Lasarettets kök föreslås övergå från att laga maten till att få paketerad mat två gånger i veckan från USÖ. Politikerna i HSN har alltså beslutat att Hälso-och sjukvårdsförvaltningen ska ta fram planer som framför allt påverkar länsinvånarna i norra länsdelen med begränsningar i bassjukvården.
Efter 18 år bakom spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter kliver nu Peter Larsson av som ägare, och lämnar över stafettpinnen till ett gäng drivna killar med stora visioner.
– Jag hoppas att jag kommer trivas med pensionärslivet, men det känns helt rätt att sälja till de här killarna, säger Peter.
Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
Det är inte många dagar kvar till jul, när Folkets Hus i Lindesberg bjuder på riktig julgodis. Direkt från operahuset Metropolitan i New York sänds föreställningen Florencia en el Amazonas.
Efter en bortaseger mot Tranås AIF så bjöd Lindlöven även på seger när man klev ut på hemmaisen i Lindehov. Trots många skott från gästande Forshaga IF så höll Lindlöven det kontrollerat med ett inledande 3-0 i mitten av den andra perioden. Trots mål från bortalaget, så lyckades Lindlöven att låsa matchen med fina 4-2.