2016 går de Olympiska sommarspelen i Rio de Janeiro och förhoppningsvis så representeras Sverige av Frövi Judoklubbs Anna Bernholm. 22-åringen Annas framgångar under året har inte gått SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, förbi. Anna som till vardags tävlar för Frövi Judoklubb har blivit uttagen till SOK:s topp och talangprogram. Stödet från SOK innebär bl.a. ekonomiskt stöd till internationella tävlingar, läger och tillgång till resurspersoner runt kost, fysträning, mentalträning och sjukgymnastik.
– Det känns ju jättebra att få den här möjligheten, det känns som en bekräftelse och uppskattning för det jag har presterat och att SOK tror på mig, säger Anna.
Anna fick beskedet när hon hade ett möte med Glenn Östh, judo- och bordtennisansvarig från SOK. Förbundskaptenerna för respektive idrotter rekommenderar vilka atleter de tycker att SOK ska ta med i programmet och sedan gör SOK sitt urval.
– Jag hade möjligheten redan 2011 men blev då inte uttagen. 2012 var vi i Japan under uttagningarna så då missade jag det, berättar Bernholm.
Beslutet innebär att Anna får en extra skjuts i sin satsning på en sport där sponsorerna inte direkt står på kö. Anna hoppas att uppmärksamheten innebär att det blir ett större intresse för hennes satsning.
– Jag studerar till vardags och har än idag inga sponsorer, så det vore ju ytterligare en hjälp om något företag vill vara med på resan säger Anna.
Svenska Judoförbundet har nu fem aktiva med i SOKs satsning mot OS i Rio 2016.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.