Villaägare i Lindesberg uppmanas att vara extra vaksamma på främmande personer som rör sig i villaområdena och uppför sig avvikande på något sätt. Det är med anledning av att man nu fått in ytterligare en anmälan om villainbrott. Mycket tyder på att Lindesberg har drabbats av en ganska kraftfull inbrottsvåg.
I måndags morse kunde vi berätta att tre villor på Stadsskogen utsattes för inbrottstjuvarnas framfart under söndagen. Idag bekräftar polisen att ytterligare ett inbrott har skett i samma område. Det senaste fallet inträffade igår eftermiddag på Kompassvägen. Detta innebär att tjuven eller tjuvarna har återvänt till samma område och det förklarar polisen med att gärningsmännen av en eller annan anledning känner sig ”hemma” där.
-Om gärningsmännen är hemmahörande i Lindesberg, kan det vara så att man rent geografiskt känner till det här området väl och känner större trygghet i att slå till där. Men det kan lika gärna vara gärningsmän som reser från stad till stad och begår dessa brott, då är det andra faktorer som avgör deras val, förklarar polischef Magnus Johansson.
Polisen kommer att punktmarkera vissa adresser på Stadsskogen med start redan idag. Det handlar i första hand om att öka närvaron i området.
-Vi kommer även att prata med de som bor i området för att höra om någon har sett en eller flera okända individer uppehålla sig där. Vi behöver alla tips vi kan få nu, konstaterar Magnus Johansson.
Enligt polischefen finns all anledning till oro. Inbrottstjuvarna har trots allt visat sig vara mycket aktiva och vågade.
-Därför är det viktigt med grannsamverkan, att man hjälper varandra att hålla koll. Vi vill även att folk ringer oss ifall de ser något misstänkt. Alla observationer är intressanta, kommenterar Johansson.
Polisen nås via tel: 114 14
Sedan Lindbackaskolan togs i bruk höstterminen 2021, har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna, varför Barn- och utbildningsnämnden fattade beslut 15 augusti 2022 om att införskaffa kameraövervakning som en åtgärd mot problemen. Strax innan jullovet monterades kamerorna upp och redan nu kan man se en klar effekt av detta förklarar Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person, berättar hon.
Innovation Day är ett helt nytt koncept framtaget av årskurs 2 på Natur- samt Teknikprogrammet på Lindeskolan i samarbete med Linde Energi. Under ett antal lektionstimmar har elever fått i uppdrag att arbeta med innovationer, för att sedan presentera en idé för en jury, där en vinnande grupp utsågs. Årets vinnande bidrag blev ett förslag på hur man kan minska matsvinnet i skolorna, något som juryn nappade på.
– De hade ett kul upplägg som vi tyckte var genomförbart, inte bara på Lindeskolan, utan på många andra skolor, berättar Leif Lundell tf kommunikationsansvarig på Linde energi.
Klockan 08:00 på onsdagsmorgonen slog 37:an upp dörrarna till sitt nya café på Lindesbergs lasarett, som under de senaste dagarna genomgått en förvandling för att kunna tillhandahålla de populära baguetterna och salladerna som är deras signum.
– Vi har bara fått positiva kommentarer av kunderna, säger Therese Larsson.
Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska Almada. Bronspengen är 24-åringens första medalj på världstouren, något som onekligen bådar gott inför framtiden.
Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ljust ut efter två perioder, så kunde man inte försvara sig inom matchernas sista tjugo minuter. Istället blev det en lång resa hem, där segernollan kvarstår för AllEttans nästjumbo.
På dagen 78 år efter att koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau befriats, genomfördes på fredagskvällen en minneskonsert i Lindeskolans aula. En kväll för att minnas alla de människor vars liv tog slut i nazisternas gaskammare, men också för att aldrig glömma det som hänt, så det aldrig sker igen.
– Tyvärr är det inte så många överlevare kvar livet, men många av deras barn och barnbarn berättar nu deras historia, för så länge vi minns lever deras minne, sade Lillemor Bodman (M) under sitt invigningstal.
Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.
Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. Precis som i tidigare segrar så blev det en tidig ledning som utökades till en storslagen seger. Denna gång med en potentiell framtida utmanare i skytteligan som visade framfötterna.