Är det riktiga observationer av ”malen” fångade på bild, eller är det bara skörbjuggen som talar. Den frågan förblir obesvarad, men faktum är att turistbåten Råsvalen och skeppare Sven Molitor sitter med ett mycket intressant material sparat i arkivet. Och kanske får detta material många tvivlare att medge att det i alla fall finns en liten chans att det nere i djupet finns stora malar – eller om man nu ska kalla det sjöodjur för att ge lite krydda åt ”myten”.
En sommardag i slutet av juli 2001 kryssade Turistbåten ute på sjön Råsvalen när de plötsligt observerade tre större ”föremål” röra sig under vattnet inte långt framför dem. Platsen var strax norr om Storön, belägen utanför Kalmarslund.
Två av formerna under vattnet var ganska små, men den tredje var rejält stor, berättar skeppare Molitor och visar platsen för observationerna i loggboken.
-Vi var ungefär 10-15 meter ifrån när den här bilden togs. Vad det är som syns här kan jag inte svara på, men det såg ut som ryggen på en stor fisk i alla fall, säger han och uppskattar ”saken” på bild vara cirka två till tre meter lång.
Alla stora sjöar har sin egen myt. Men frågan är om myten och de observationer som gjorts under årens lopp egentligen har något gemensamt. Även om det man sett på fotografier, och även på rörliga bilder tagna med filmkamera, visar stora ”saker” som tycks vara levande ting, så är faktum det att sjön mycket väl kunde ha ett litet bestånd av mal. En fisk som kan bli mycket stor – upp till 3-5 meter långa. Med andra ord helt naturligt och långt ifrån en myt. Stora ”fiskar” som simmar och leker i ytan har observerats av såväl passagerare på båten som skeppare och övrig personal.
Den hittills ganska gemytliga sommar vi fått njuta av kan vara ett gott tecken för alla dem som ger sig ut på sjön under semestern. Sjön är stor och djup, men om värmen ligger på och vattentemperaturen stiger upp till 24 grader ökar chanserna för fler observationer.
-Ja, det sägs att malar brukar gå upp och tumla runt i vattenytan när temperaturen ligger på 24 grader, säger Sven.
Deras dokumenterade observation gjordes dessutom när ”temperaturen” i almanackan var perfekt. Datumet visar den 24:e.
Samma sommarmånad, bara någon dag efter att denna observation gjordes från Turistbåten, besöktes Lindesberg av en ”mytjägare”. Denne var fast besluten att leta upp sjöns stora ”odjur”. Dock blev den expeditionen inte framgångsrik och trots ihärdigt arbete hittades inga bevis för att sjön inhyser något stort och levande ”väsen”.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.