Är det riktiga observationer av ”malen” fångade på bild, eller är det bara skörbjuggen som talar. Den frågan förblir obesvarad, men faktum är att turistbåten Råsvalen och skeppare Sven Molitor sitter med ett mycket intressant material sparat i arkivet. Och kanske får detta material många tvivlare att medge att det i alla fall finns en liten chans att det nere i djupet finns stora malar – eller om man nu ska kalla det sjöodjur för att ge lite krydda åt ”myten”.
En sommardag i slutet av juli 2001 kryssade Turistbåten ute på sjön Råsvalen när de plötsligt observerade tre större ”föremål” röra sig under vattnet inte långt framför dem. Platsen var strax norr om Storön, belägen utanför Kalmarslund.
Två av formerna under vattnet var ganska små, men den tredje var rejält stor, berättar skeppare Molitor och visar platsen för observationerna i loggboken.
-Vi var ungefär 10-15 meter ifrån när den här bilden togs. Vad det är som syns här kan jag inte svara på, men det såg ut som ryggen på en stor fisk i alla fall, säger han och uppskattar ”saken” på bild vara cirka två till tre meter lång.
Alla stora sjöar har sin egen myt. Men frågan är om myten och de observationer som gjorts under årens lopp egentligen har något gemensamt. Även om det man sett på fotografier, och även på rörliga bilder tagna med filmkamera, visar stora ”saker” som tycks vara levande ting, så är faktum det att sjön mycket väl kunde ha ett litet bestånd av mal. En fisk som kan bli mycket stor – upp till 3-5 meter långa. Med andra ord helt naturligt och långt ifrån en myt. Stora ”fiskar” som simmar och leker i ytan har observerats av såväl passagerare på båten som skeppare och övrig personal.
Den hittills ganska gemytliga sommar vi fått njuta av kan vara ett gott tecken för alla dem som ger sig ut på sjön under semestern. Sjön är stor och djup, men om värmen ligger på och vattentemperaturen stiger upp till 24 grader ökar chanserna för fler observationer.
-Ja, det sägs att malar brukar gå upp och tumla runt i vattenytan när temperaturen ligger på 24 grader, säger Sven.
Deras dokumenterade observation gjordes dessutom när ”temperaturen” i almanackan var perfekt. Datumet visar den 24:e.
Samma sommarmånad, bara någon dag efter att denna observation gjordes från Turistbåten, besöktes Lindesberg av en ”mytjägare”. Denne var fast besluten att leta upp sjöns stora ”odjur”. Dock blev den expeditionen inte framgångsrik och trots ihärdigt arbete hittades inga bevis för att sjön inhyser något stort och levande ”väsen”.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.