Är det riktiga observationer av ”malen” fångade på bild, eller är det bara skörbjuggen som talar. Den frågan förblir obesvarad, men faktum är att turistbåten Råsvalen och skeppare Sven Molitor sitter med ett mycket intressant material sparat i arkivet. Och kanske får detta material många tvivlare att medge att det i alla fall finns en liten chans att det nere i djupet finns stora malar – eller om man nu ska kalla det sjöodjur för att ge lite krydda åt ”myten”.
En sommardag i slutet av juli 2001 kryssade Turistbåten ute på sjön Råsvalen när de plötsligt observerade tre större ”föremål” röra sig under vattnet inte långt framför dem. Platsen var strax norr om Storön, belägen utanför Kalmarslund.
Två av formerna under vattnet var ganska små, men den tredje var rejält stor, berättar skeppare Molitor och visar platsen för observationerna i loggboken.
-Vi var ungefär 10-15 meter ifrån när den här bilden togs. Vad det är som syns här kan jag inte svara på, men det såg ut som ryggen på en stor fisk i alla fall, säger han och uppskattar ”saken” på bild vara cirka två till tre meter lång.
Alla stora sjöar har sin egen myt. Men frågan är om myten och de observationer som gjorts under årens lopp egentligen har något gemensamt. Även om det man sett på fotografier, och även på rörliga bilder tagna med filmkamera, visar stora ”saker” som tycks vara levande ting, så är faktum det att sjön mycket väl kunde ha ett litet bestånd av mal. En fisk som kan bli mycket stor – upp till 3-5 meter långa. Med andra ord helt naturligt och långt ifrån en myt. Stora ”fiskar” som simmar och leker i ytan har observerats av såväl passagerare på båten som skeppare och övrig personal.
Den hittills ganska gemytliga sommar vi fått njuta av kan vara ett gott tecken för alla dem som ger sig ut på sjön under semestern. Sjön är stor och djup, men om värmen ligger på och vattentemperaturen stiger upp till 24 grader ökar chanserna för fler observationer.
-Ja, det sägs att malar brukar gå upp och tumla runt i vattenytan när temperaturen ligger på 24 grader, säger Sven.
Deras dokumenterade observation gjordes dessutom när ”temperaturen” i almanackan var perfekt. Datumet visar den 24:e.
Samma sommarmånad, bara någon dag efter att denna observation gjordes från Turistbåten, besöktes Lindesberg av en ”mytjägare”. Denne var fast besluten att leta upp sjöns stora ”odjur”. Dock blev den expeditionen inte framgångsrik och trots ihärdigt arbete hittades inga bevis för att sjön inhyser något stort och levande ”väsen”.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.