Arbetslösheten i Lindesberg är betydligt högre än vad de officiella siffrorna visar. Som vi tidigare berättat har LO-utredare hamnat i blåsväder efter att de presenterat nya sanna uppgifter angående den ”dolda arbetslösheten” som visat att andelen arbetslösa är mycket, mycket högre än vad regeringen vill kännas vid. Vi har nu kartlagt arbetslösheten lokalt och funnit ett häpnadsväckande resultat.
LO-rapporterna går ut på att räkna in alla människor i arbetsför ålder, som egentligen hade kunnat arbeta normalt som vilken människa som helst, men istället för ett arbete erbjuds pension eller annan ersättning vid förlorat arbete. Det handlar om personer som hamnat i något av de olika fack som används för att ”gömma” undan arbetslösa.
Utredare Jan Edling skriver i sin rapport att det är bevisat att pension och sjukersättning idag används som ersättning för riktiga arbeten.
LindeNytt har nu kartlagt arbetslösheten i Lindesbergs kommun utifrån det räknesätt LO-utredarna följt. Resultatet är häpnadsväckande – men inte direkt överraskande.
Enligt den officiella beräkningen går strax över 1000 personer arbetslösa i Lindesberg. Men den egentliga siffran är alltså betydligt högre.
Av kommunens 23 275 invånare är 13 084 i arbetsför ålder (20-64 år). Så många som 3291 av dessa går idag utan arbete vilket motsvarar en arbetslöshet på hela 25,2 procent.
Den officiella arbetslösheten bygger på en uträkning som inte inkluderar människor som erbjuds annan ersättning före ett riktigt arbete. I kommunen finns idag 518 personer som är öppet arbetslösa. Till detta räknas arbetslösa i olika åtgärder med. Denna siffra var vid kontrolltillfället 494. Tillsammans ger detta en arbetslöshet om 1012 personer, vilket LO-utredarna alltså hävdar är helt fel. Istället ska siffran plussas på med 2279 sjukpensionärer, långtidssjukskrivna och förtidspensionärer. Till detta kommer också alla personer med avtalspension, uppgifter som är mycket otydliga och därför inte har räknats med i vår kartläggning.
Fotnot: Utredare Jan Edling, som har arbetat på LO i 18 år, förlorade sitt arbete på grund av rapporten då den presenterades nyligen. Enligt honom själv beror det på att rapporten är för känslig så här nära inpå valet eftersom arbetslösheten är en känslig politisk fråga.







































